Przeszłość przyszłości znaczy pamięć i tożsamość

Skomentuj (12)

zobacz więcej (10)

We wtorek 17 października br. w obecności przedstawicieli władz samorządowych Kazimierza, mieszkańców Parchatki i Zbędowic oraz młodzieży okolicznych szkół dokonano poświęcenia postawionych na nowo w Parchatce trzech krzyży księżnej Izabeli.

Trzy krzyże ufundowane w XIX w. przez księżną Czartoryską dla uczczenia pamięci swojej nieodżałowanej wychowanki Zofii z Matuszewiczów hrabiny Kickiej i jej maleńkich córeczek wróciły po latach na swoje miejsce na górze parchackiej dzięki inicjatywie lokalnych miłośników kazimierskiej ziemi.

 

Uroczystość poświecenia krzyży, z których środkowy swoją symboliką nieprzypadkowo nawiązuje do papieskiego pastorału, miała miejsce we wtorkowe południe na parchackim wzgórzu, wpisując się tym samym w kalendarz obchodów Tygodnia Papieskiego w Kazimierzu. Andrzej Pawłowski, inicjator rewitalizacji Góry Trzech Krzyży w Parchatce, zwrócił uwagę, że postawienie krzyży zbiega się w czasie z wycięciem topolowej alei księżnej Izabeli, wiodącej właśnie do Parchatki – ulubionego miejsca wycieczkowego księstwa Czartoryskich, a także z publikacją papieską „Pamięć i tożsamość”, która koresponduje z przesłaniem utrwalonym na puławskiej Świątyni Sybilli „Przeszłość – przyszłości”.

 

Uroczystość uświetniła krótka część artystyczna w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu i zespołu „Kazimierz”. W ten sposób mlodzież przypomniała historię parchackich krzyży i sylwetkę Zofii Kickiej.

Gościem honorowym uroczystości poświęcenia, dokonanej przez księdza dziekana Tomasza Lewniewskiego w obecności księdza kanonika, był pan Tadeusz Wojdaszka, który podarował ziemię pod instalację.

 

Zofia z Matuszewiczów Kicka urodziła się w Sieniawie 21 grudnia 1796 r. Jej ojcem był Tadeusz Matuszewicz, minister skarbu i poseł na Sejm Czteroletni, matką – Felicja z Przebendowskich primo voto Dembińska, spokrewniona z Czartoryskimi. Po jej śmierci – od roku 1799 – mała Zosia wychowywała się w Sieniawie pod opieką księżnej Izabeli Czartoryskiej, następnie przeniosła się wraz z księżną do Puław. Pod troskliwą opieką księżnej Czartoryskiej Zofia otrzymała bardzo staranne wychowanie. Lekcje rysunku pobierała u Józefa Rychtera, czego owocem są między innymi dwa obrazy w kościele włostowickim: „Pan Jezus” i „Matka Boska Karmiąca”. W swoim pamiętniku, prowadzonym w latach 1812 – 1819 utrwaliła wiele realiów z dworu sieniawskiego i puławskiego. Także historię własnej miłości do Adama Jerzego Czartoryskiego.

 

 

Plany małżeńskie nie doszły jednak do skutku z powodu różnic majątkowych narzeczonych. Zofię wkrótce wydano za mąż za oficera wojska polskiego Ludwika Kickiego i młodzi przenieśli się do jednego z majątków Tadeusza Matuszewicza – do Krześlina. W ciągu trzyletniego związku z Ludwikiem Kickim Zofia urodziła dwoje dzieci - pierwsze zmarło kilka miesięcy po urodzeniu, a podczas następnego porodu zmarła sama Zofia - 5 grudnia 1822 r. w Warszawie, mając zaledwie 26 lat. Z tymi wydarzeniami związana jest właśnie liczba parchackich krzyży wystawionych przez Izabelę Czartoryską dla uczczenia pamięci Zofii i jej dzieci.

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • Daniel
  A ja to chciałbym się przedstawic!
  nazywam się Kicki Daniel.
  Kicki Ludwik był moim przodkiem z lini bocznej nie bezpośredniej...
  Chciałbym się zwrucić do wszystkich o pomoc!!!
  jeśli ktoś posiada jakieś informacje historyczne na temat Ludwika Kickiego Gen wojsk polskich lub Onufrego Kickiego-jego ojca ur.w.1750 roku.
  proszę o pomoc...z gury serdecznie dziękuje..
  mój mail; oleander5@op.pl
 • emigrantka (gość)
  krzze morowe to na Gorze Trzech Krzyzy w Kazimierzu a gora w Parchatce to inna gora
 • Anonim (gość)
  Starzy ludzie mówi zawsze o krzyżach morowych a nie o krzyżach jakieś tam Zofii
 • Esa (gość)
  do AU: "zespol taneczny" jest z Kazimierza, "urocze dzieci" - również ......."KSIĄDZ co dba o wiernych w parafii ........ i wladze" - to też przedstawiciele Kazimierza , "mieszkancy tej pieknej WSI" pochodzą ze Zbędowic i Parchatki, dodatkowo w roli widzów wystąpiła jeszcze młodzież z Kazimierza i Puław. To tak gwoli uzupełnienia.
 • Anonim (gość)
  Anonimie, z całym szacunkiem, cytyję wpis z "mapa.szukacz.pl"

  "Parchatka - Informacje dodatkowe
  Nazwa: Parchatka - wieś
  Województwo: lubelskie - dawne: lubelskie
  Powiat: puławski
  Gmina: Kazimierz Dolny
  Ludność: 540"
 • Anonim (gość)
  AU nasze miasteczko to nie jest wies moze twoje to wies...
 • fanka (gość)
  Brawo, pan Tadeusz Wojdaszka!
 • sunsiad (gość)
  A Dzwonnik patałach lump z parchatki zochy brat zagrodził urór drutem kolczsty aby ludzie nie odwiedzali krzży.Rozgrzeszenie ma z głowy!Zbęndowioki mu naleja batów.
 • AU (gość)
  Napewno jeszcze cos macie ........co by godne bylo uwagi ........ to co ja widze- to zespol taneczny , urocze dzieci .......KSIEDZA co dba o wiernych w parafii ........ i wladze , mieszkancow tej pieknej WSI :) ......... dzisiejsza WIES wszedzie pieknieje , dbajcie o swoich i swoje dzieje , a ja zycze WAM tylko powodzenia :)
 • AU (gość)

  Kazdy zakatek na ziemi , ma kawalek wlasnej histori ......... i to co sie ma trzeba pielegnowac :)
 • wojtek b (gość)
  ja też tam byłem i występowałem

 • kazimierzacy (gość)
  A jak ma na imię Pan Wojdaszka? Chcemy to wiedzieć i raz na zawsze zapisać w annałach. Serdeczne podziękowania za wspaniałomyślny dar! Internauci - przekażcie je Darczyńcy, jeśli sam nie surfuje po sieci. Pozdrowienia dla Pana Andrzeja Pawłowskiego.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę