Przeszłość przyszłości znaczy pamięć i tożsamość

Skomentuj (12)

zobacz więcej (10)

We wtorek 17 października br. w obecności przedstawicieli władz samorządowych Kazimierza, mieszkańców Parchatki i Zbędowic oraz młodzieży okolicznych szkół dokonano poświęcenia postawionych na nowo w Parchatce trzech krzyży księżnej Izabeli.

Trzy krzyże ufundowane w XIX w. przez księżną Czartoryską dla uczczenia pamięci swojej nieodżałowanej wychowanki Zofii z Matuszewiczów hrabiny Kickiej i jej maleńkich córeczek wróciły po latach na swoje miejsce na górze parchackiej dzięki inicjatywie lokalnych miłośników kazimierskiej ziemi.

 

Uroczystość poświecenia krzyży, z których środkowy swoją symboliką nieprzypadkowo nawiązuje do papieskiego pastorału, miała miejsce we wtorkowe południe na parchackim wzgórzu, wpisując się tym samym w kalendarz obchodów Tygodnia Papieskiego w Kazimierzu. Andrzej Pawłowski, inicjator rewitalizacji Góry Trzech Krzyży w Parchatce, zwrócił uwagę, że postawienie krzyży zbiega się w czasie z wycięciem topolowej alei księżnej Izabeli, wiodącej właśnie do Parchatki – ulubionego miejsca wycieczkowego księstwa Czartoryskich, a także z publikacją papieską „Pamięć i tożsamość”, która koresponduje z przesłaniem utrwalonym na puławskiej Świątyni Sybilli „Przeszłość – przyszłości”.

 

Uroczystość uświetniła krótka część artystyczna w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu i zespołu „Kazimierz”. W ten sposób mlodzież przypomniała historię parchackich krzyży i sylwetkę Zofii Kickiej.

Gościem honorowym uroczystości poświęcenia, dokonanej przez księdza dziekana Tomasza Lewniewskiego w obecności księdza kanonika, był pan Tadeusz Wojdaszka, który podarował ziemię pod instalację.

 

Zofia z Matuszewiczów Kicka urodziła się w Sieniawie 21 grudnia 1796 r. Jej ojcem był Tadeusz Matuszewicz, minister skarbu i poseł na Sejm Czteroletni, matką – Felicja z Przebendowskich primo voto Dembińska, spokrewniona z Czartoryskimi. Po jej śmierci – od roku 1799 – mała Zosia wychowywała się w Sieniawie pod opieką księżnej Izabeli Czartoryskiej, następnie przeniosła się wraz z księżną do Puław. Pod troskliwą opieką księżnej Czartoryskiej Zofia otrzymała bardzo staranne wychowanie. Lekcje rysunku pobierała u Józefa Rychtera, czego owocem są między innymi dwa obrazy w kościele włostowickim: „Pan Jezus” i „Matka Boska Karmiąca”. W swoim pamiętniku, prowadzonym w latach 1812 – 1819 utrwaliła wiele realiów z dworu sieniawskiego i puławskiego. Także historię własnej miłości do Adama Jerzego Czartoryskiego.

 

 

Plany małżeńskie nie doszły jednak do skutku z powodu różnic majątkowych narzeczonych. Zofię wkrótce wydano za mąż za oficera wojska polskiego Ludwika Kickiego i młodzi przenieśli się do jednego z majątków Tadeusza Matuszewicza – do Krześlina. W ciągu trzyletniego związku z Ludwikiem Kickim Zofia urodziła dwoje dzieci - pierwsze zmarło kilka miesięcy po urodzeniu, a podczas następnego porodu zmarła sama Zofia - 5 grudnia 1822 r. w Warszawie, mając zaledwie 26 lat. Z tymi wydarzeniami związana jest właśnie liczba parchackich krzyży wystawionych przez Izabelę Czartoryską dla uczczenia pamięci Zofii i jej dzieci.

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • Daniel
  A ja to chciałbym się przedstawic!
  nazywam się Kicki Daniel.
  Kicki Ludwik był moim przodkiem z lini bocznej nie bezpośredniej...
  Chciałbym się zwrucić do wszystkich o pomoc!!!
  jeśli ktoś posiada jakieś informacje historyczne na temat Ludwika Kickiego Gen wojsk polskich lub Onufrego Kickiego-jego ojca ur.w.1750 roku.
  proszę o pomoc...z gury serdecznie dziękuje..
  mój mail; oleander5@op.pl
 • emigrantka (gość)
  krzze morowe to na Gorze Trzech Krzyzy w Kazimierzu a gora w Parchatce to inna gora
 • Anonim (gość)
  Starzy ludzie mówi zawsze o krzyżach morowych a nie o krzyżach jakieś tam Zofii
 • Esa (gość)
  do AU: "zespol taneczny" jest z Kazimierza, "urocze dzieci" - również ......."KSIĄDZ co dba o wiernych w parafii ........ i wladze" - to też przedstawiciele Kazimierza , "mieszkancy tej pieknej WSI" pochodzą ze Zbędowic i Parchatki, dodatkowo w roli widzów wystąpiła jeszcze młodzież z Kazimierza i Puław. To tak gwoli uzupełnienia.
 • Anonim (gość)
  Anonimie, z całym szacunkiem, cytyję wpis z "mapa.szukacz.pl"

  "Parchatka - Informacje dodatkowe
  Nazwa: Parchatka - wieś
  Województwo: lubelskie - dawne: lubelskie
  Powiat: puławski
  Gmina: Kazimierz Dolny
  Ludność: 540"
 • Anonim (gość)
  AU nasze miasteczko to nie jest wies moze twoje to wies...
 • fanka (gość)
  Brawo, pan Tadeusz Wojdaszka!
 • sunsiad (gość)
  A Dzwonnik patałach lump z parchatki zochy brat zagrodził urór drutem kolczsty aby ludzie nie odwiedzali krzży.Rozgrzeszenie ma z głowy!Zbęndowioki mu naleja batów.
 • AU (gość)
  Napewno jeszcze cos macie ........co by godne bylo uwagi ........ to co ja widze- to zespol taneczny , urocze dzieci .......KSIEDZA co dba o wiernych w parafii ........ i wladze , mieszkancow tej pieknej WSI :) ......... dzisiejsza WIES wszedzie pieknieje , dbajcie o swoich i swoje dzieje , a ja zycze WAM tylko powodzenia :)
 • AU (gość)

  Kazdy zakatek na ziemi , ma kawalek wlasnej histori ......... i to co sie ma trzeba pielegnowac :)
 • wojtek b (gość)
  ja też tam byłem i występowałem

 • kazimierzacy (gość)
  A jak ma na imię Pan Wojdaszka? Chcemy to wiedzieć i raz na zawsze zapisać w annałach. Serdeczne podziękowania za wspaniałomyślny dar! Internauci - przekażcie je Darczyńcy, jeśli sam nie surfuje po sieci. Pozdrowienia dla Pana Andrzeja Pawłowskiego.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę