Zagraj żydowska kapelo! (video)

Skomentuj (5)

Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej już za tydzień. Dla miłośników tańca żydowskiego dobra wiadomość – po rocznej przerwie powracają warsztaty taneczne!

„ W ulicy słychać, jak skrzypce wygrywają przeciągle melodie chasydzkie. Płaczą skrzypki Szlomy Linszecera. Gwiazdy na niebie i biały świat wokół wsłuchują się w milczeniu. Chasydzi śpiewają słodkie pieśni. Lampy i świece wyzierają z okien… a skrzypki grają, chasydzi śpiewają i jaśnieją świece hawdalowe…” – tak opisał muzykę mieszkających w Kazimierzu Żydów Szalom Asz w powieści z 1910 r. „Miasteczko”.

Już niedługo muzyka żydowska będzie znowu w Miasteczku nadawać ton życia. W różnych jego miejscach – jak za dawnych czasów, gdy w żyli tu wspólnie chrześcijanie i żydzi – rozbrzmiewać będą już nie tylko tęskne skrzypki, ale i inne instrumenty klezmerskich kapel zaproszonych na IV Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Znowu będzie okazja posłuchać znanych już tutaj zespołów takich jak Meadow Quartet, Di Kuzine czy Max Klezmer Band, który pojawi się specjalnie na życzenie festiwalowej publiczności.

 

Zagrają też nowi muzycy. Do Kazimierza po raz pierwszy przyjadą laureaci Festiwalu „Nowa Tradycja 2009 – kapela Bubliczki Cashubian Klezmer Band, która na tym festiwalu zdobyła również nagrodę publiczności „Burza braw”. Miejmy nadzieję, że niecodzienne połączenie tradycyjnej muzyki kaszubskiej z muzyką cygańską, bałkańską i żydowską, które prezentują Bubliczki, spodoba się również w Kazimierzu. Zespół Sharena zaprezentuje tradycyjne melodie z Serbii, Macedonii, Bułgarii, Bośni i Albanii, doprawione cygańskim i żydowskim smakiem. To również finalista Festiwalu Nowej Tradycji – sprzed dwóch lat. W Kazimierzu grupa zagra właściwie po raz drugi. Miłośnicy Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi pamiętają występ tej kapeli z ubiegłorocznego koncertu „Muzyka świata”. Sharena – to po macedońsku różnorodność i wielobarwność – i taka jest też ich muzyka. Koncert grupy Musica Vena Klezmer Section  to okazja do podróży w czasie i przestrzeni:
- Zabieramy słuchaczy swym muzycznym, czarodziejskim wehikułem na bałkańską wieś lub żydowskie wesele, gdzie nogi same się rwą do tańca – mówią o swojej muzyce członkowie grupy. I to najlepsza wizytówka.


Zapraszamy na festiwal do Kazimierza nad Wisłą. „Jeżeli nocną przybliżysz się dobą//I zwrócisz ku wodom lice,//Gwiazdy nad tobą i gwiazdy pod tobą,//I dwa obaczysz księżyce. – Tak o nocy "w nowogródzkiej stronie" pisał Adam Mickiewicz. Obrazek ten jednak wydaje się wyjątkowo swojski. I kazimierski, i festiwalowy. Bo gwiazd podczas IV edycji klezmerskiego festiwalu nie zabraknie. Nad Wisłę przyjadą Hamburg Klezmer Band z Niemiec i Ot Azoj z Holandii. Obie formacje koncertowały w wielu krajach świata. Klezmerzy z Hamburga – z których jeden był instruktorem na warsztatach instrumentalnych podczas kazimierskiego festiwalu trzy lata temu – zaprezentują muzykę klezmerską rodem z Ukrainy, Mołdawii czy Rumunii. Muzyka klezmerska z Centralnej Europy jest także w repertuarze holenderskiego zespołu Ot Azoj, rozpisana na saksofon, klarnet, skrzypce, akordeon, tubę i instrumenty perkusyjne, choć nie tylko. Razem członkowie Ot Azoj – wśród których jest pochodzący z Warszawy tubista Radek Fedyk – grają łącznie na 23 instrumentach! A jak grają? Popatrzcie i posłuchajcie!


Podczas festiwalu nie zabraknie oczywiście spektakli. Tradycyjnie już pojawi się w Kazimierzu z monodramem Teatru NN z Lublina Witek Dąbrowski. Ciekawostką będzie spektakl „Siedem twarzy” w wykonaniu więźniów z lubelskiego aresztu śledczego „Teatr Pod Celą”.


Kazimierski Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej to również warsztaty. Zajęcia wokalne poprowadzi Marek Ravski – o którym mówią: dobry duch festiwalu, a zajęcia muzyczno – taneczne – Monika Leszczyńska.


Przez sześć festiwalowych dni klezmerska muzyka rozbrzmiewać będzie w różnych miejscach Kazimierza – wypełni wnętrzna Knajpy U Fryzjera, ożywi senną synagogę, Wiśle przypomni przewoźnika Chaima. W tym roku pominie jednak rynek…

- W tym roku wracamy do formuły z pierwszej edycji festiwalu, czyli koncert finałowy odbędzie się w Knajpie u Fryzjera, a nie na rynku, jak to miało miejsce przez dwa ostatnie lata- mówi organizator festiwalu Robert Sulkiewicz. - Kryzys też nas troszeczkę dotknął – główny sponsor zbiera siły na V Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej – mamy przyrzeczenie, że zostaniemy wspomożeni większymi kwotami. Więc może czasem warto jeden rok w skromniejszej scenerii przeżyć, żeby następny był taki mocno „wypasiony”. Natomiast pod względem artystycznym tutaj nic się nie zmieni.

 

Zapraszamy więc na festiwal do Kazimierza, może znajdą się Państwo na jedenym z rysunków znanego rysownika Henryka Sawki „Sawka Klezmer Band”?

 

Program IV Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej


Poniedziałek 13 lipca 2009
19.30 – uroczyste otwarcie IV Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej
20.00 –
koncert zespołu  Meadow Quartet - Hala Koncertowa przy Knajpie U Fryzjera
 
Wtorek 14 lipca 2009
12.00 –
warsztaty muzyczno-taneczne pod kierownictwem pani Moniki Leszczyńskiej
10.00 – warsztaty emisji głosu „Znajdź i kształtuj swój głos” – Marek Ravski
18.00 – Spektakl „Siedem twarzy” w wykonaniu „Teatru Pod Celą” z Lublina – Synagoga
 20.00 – koncert Lechaim   - Danqa Stankiewicz i przyjaciele- Hala Koncertowa przy Knajpie U Fryzjera

Środa 15 lipca 2009
12.00 –
warsztaty muzyczno-taneczne pod kierownictwem pani Moniki Leszczyńskiej
10.00 – warsztaty emisji głosu „Znajdź i kształtuj swój głos” – Marek Ravski
18.00 – koncert Musica Vena Klezmer Section – Synagoga –
Bilety 15 PLN
20.00 – koncert zespołu Sharena - Hala Koncertowa przy Knajpie U Fryzjera

Czwartek 16 lipca 2009
12.00 –
warsztaty muzyczno-taneczne pod kierownictwem pani Moniki Leszczyńskiej
10.00 – warsztaty emisji głosu „Znajdź i kształtuj swój głos” – Marek Ravski
18.00 –
spektakl Teatru NN – monodram w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego – Synagoga
Bilety 15 PLN
20.00 – koncert Max Klezmer Band - Hala Koncertowa przy Knajpie U Fryzjera
Bilety 20 PLN

Piątek 17 lipca 2009
12.00 –
warsztaty muzyczno-taneczne pod kierownictwem pani Moniki Leszczyńskiej
10.00 – warsztaty emisji głosu „Znajdź i kształtuj swój głos” – Marek Ravski
18.00 – recital „Kazimierska Synagoga” – Marek Ravski (śpiew, gitara klasyczna), Kuba Niedoborek (gitara klasyczna), Marcin Mazurek (fortepian) – Synagoga
Bilety 15 PLN
18.00 – koncert Ot Azoj (Holandia) – Kawiarnia Artystyczna Hades w Lublinie
Bilety 30 PLN
20.30 – koncert Di Kuzine - Hala Koncertowa przy Knajpie U Fryzjera
Bilety 20 PLN
 
Sobota 18 lipca 2009
12.00 –
wernisaż wystawy rysunków Henryka Sawki „Sawka Klezmer Band” - Hala Koncertowa przy Knajpie U Fryzjera
13.00 – Klezmerski Rejs – muzyka i taniec – statek „Kazimierz Wielki”
Bilety 18 PLN
19.00 – Koncert Finałowy - Hala Koncertowa przy Knajpie U Fryzjera
Bilety 40 PLN
-pokaz tańca żydowskiego – podsumowanie warsztatów tanecznych i wręczenie nagród – gra zespół -Di Kuzine
-Marek Ravski i uczestnicy warsztatów muzycznych – podsumowanie i wręczenie nagród
-Bubliczki Cashubian Klezmer Band
-Max Klezmer Band
-Hamburg Klezmer Band (Niemcy)
-Ot Azoj (Holandia)

 

Patronem medialnym imprezy jest Kazimierski Portal Internetowy.

 

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę