Klezmerska gala (video)

Skomentuj (2)

zobacz więcej (33)

Koncertem finałowym z udziałem polskich i zagranicznych zespołów klezmerskich zakończył się w sobotę 18 lipca IV Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej.

Sobota jest zwykle najbardziej atrakcyjnym dniem Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej w Kazimierzu. Wtedy odbywa się klezmerski rejs po Wiśle, wręczenie nagród najlepszym uczestnikom warsztatów muzycznych i tanecznych, a także – szczególnie oczekiwany koncert finałowy z udziałem gwiazd. Tak też było w tym roku.

Ostatni dzień festiwalu klezmerskiego zaczął się w samo południe w hali koncertowej Knajpy u Fryzjera wernisażem wystawy rysunków Henryka Sawki „Sawka Klezmer Band”, które można było oglądać, niestety, tylko do końca gali. Tuż potem po Wiśle popłynęły dwa kolejne rejsy klezmerskie z muzyką rodzimego zespołu Di Kuzine i gwiazdy tegorocznego festiwalu – holenderskiej grupy Ot Azoj. Na statku „Kazimierz Wielki” taneczny korowód prowadziła Monika Leszczyńska – instruktor tegorocznych festiwalowych warsztatów tanecznych.

Wieczorem pokazem tańca żydowskiego w wykonaniu uczestników warsztatów tanecznych rozpoczęła się klezmerska gala. Wyróżnienie dla najlepszego tancerza od Burmistrza Miasta Kazimierza Dolnego otrzymała Mariola Suska. Na warsztatach z emisji głosu prowadzonych przez Marka Ravskiego za najlepszą uznana została Anita Opłocka. Jej również wręczono statuetkę zaprojektowaną przez Andrzeja Kordzińskiego – ufundowaną tym razem przez Knajpę u Fryzjera. A potem – koncerty!

Kolejno przed kazimierską publicznością wystąpiły Max Klezmer Band – który mógłby swobodnie bisować do rana, gdyby nie żelazna dyscyplina organizatorów – Hamburg Klezmer Band z Niemiec – który zachwycił wszystkich żywiołową, ale i nostalgiczną nutą, Bubliczki Cashubian Klezmer Band i holenderski Ot Azoj. Bubliczki – laureat Festiwalu „Nowa Tradycja 2009” bez dwóch zdań podbiły serca publiczności klezmerskiego festiwalu w Kazimierzu. Nie przyznawano tu co prawda – tak jak na Nowej Tradycji nagrody publiczności „Burza Braw”, ale właśnie taką burzę wywołał ich kazimierski koncert. Niecodzienne, niezwykle żywiołowe i pełne pasji połączenie tradycyjnej muzyki kaszubskiej z muzyką cygańską, bałkańską i żydowską ośmieliło zebranych na tyle, że porzucili swoje miejsca i ruszyli pod scenę, tworząc taneczne korowody, wijące się z gracją pomiędzy ławkami mimo braku miejsca – bo koncert finałowy – jak zapowiadano – odbył się nie na rynku, ale w hali koncertowej Knajpy u Fryzjera. Gala zakończył grubo po północy koncert holenderskiej gwiazdy festiwalu – zespołu Ot Azoj.

Do zobaczenia za rok. A za rok – jubileusz. Miejmy nadzieję – znowu na rynku.

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Tadek
    I fotone przy pracy "się załapał" na filmie.
  • Ewita
    Fantastyczna impreza. Porywająca muzyka. Wśród gwiazd finałowej gali najmocniej zaświeciła polska gwiazda z Kaszub - Bubliczki Cashubian Klezmer Band. Burza braw. Warto było tam być.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę