Klezmerska gala (video)

Skomentuj (2)

zobacz więcej (33)

Koncertem finałowym z udziałem polskich i zagranicznych zespołów klezmerskich zakończył się w sobotę 18 lipca IV Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej.

Sobota jest zwykle najbardziej atrakcyjnym dniem Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej w Kazimierzu. Wtedy odbywa się klezmerski rejs po Wiśle, wręczenie nagród najlepszym uczestnikom warsztatów muzycznych i tanecznych, a także – szczególnie oczekiwany koncert finałowy z udziałem gwiazd. Tak też było w tym roku.

Ostatni dzień festiwalu klezmerskiego zaczął się w samo południe w hali koncertowej Knajpy u Fryzjera wernisażem wystawy rysunków Henryka Sawki „Sawka Klezmer Band”, które można było oglądać, niestety, tylko do końca gali. Tuż potem po Wiśle popłynęły dwa kolejne rejsy klezmerskie z muzyką rodzimego zespołu Di Kuzine i gwiazdy tegorocznego festiwalu – holenderskiej grupy Ot Azoj. Na statku „Kazimierz Wielki” taneczny korowód prowadziła Monika Leszczyńska – instruktor tegorocznych festiwalowych warsztatów tanecznych.

Wieczorem pokazem tańca żydowskiego w wykonaniu uczestników warsztatów tanecznych rozpoczęła się klezmerska gala. Wyróżnienie dla najlepszego tancerza od Burmistrza Miasta Kazimierza Dolnego otrzymała Mariola Suska. Na warsztatach z emisji głosu prowadzonych przez Marka Ravskiego za najlepszą uznana została Anita Opłocka. Jej również wręczono statuetkę zaprojektowaną przez Andrzeja Kordzińskiego – ufundowaną tym razem przez Knajpę u Fryzjera. A potem – koncerty!

Kolejno przed kazimierską publicznością wystąpiły Max Klezmer Band – który mógłby swobodnie bisować do rana, gdyby nie żelazna dyscyplina organizatorów – Hamburg Klezmer Band z Niemiec – który zachwycił wszystkich żywiołową, ale i nostalgiczną nutą, Bubliczki Cashubian Klezmer Band i holenderski Ot Azoj. Bubliczki – laureat Festiwalu „Nowa Tradycja 2009” bez dwóch zdań podbiły serca publiczności klezmerskiego festiwalu w Kazimierzu. Nie przyznawano tu co prawda – tak jak na Nowej Tradycji nagrody publiczności „Burza Braw”, ale właśnie taką burzę wywołał ich kazimierski koncert. Niecodzienne, niezwykle żywiołowe i pełne pasji połączenie tradycyjnej muzyki kaszubskiej z muzyką cygańską, bałkańską i żydowską ośmieliło zebranych na tyle, że porzucili swoje miejsca i ruszyli pod scenę, tworząc taneczne korowody, wijące się z gracją pomiędzy ławkami mimo braku miejsca – bo koncert finałowy – jak zapowiadano – odbył się nie na rynku, ale w hali koncertowej Knajpy u Fryzjera. Gala zakończył grubo po północy koncert holenderskiej gwiazdy festiwalu – zespołu Ot Azoj.

Do zobaczenia za rok. A za rok – jubileusz. Miejmy nadzieję – znowu na rynku.

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Tadek
    I fotone przy pracy "się załapał" na filmie.
  • Ewita
    Fantastyczna impreza. Porywająca muzyka. Wśród gwiazd finałowej gali najmocniej zaświeciła polska gwiazda z Kaszub - Bubliczki Cashubian Klezmer Band. Burza braw. Warto było tam być.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę