Festiwal Muzyki Klezmerskiej (video)

Skomentuj (2)

Spektakle teatralne i kabaretowe, wystawy, a przede wszystkim dużo muzyki. 13 lipca zaczyna się jubileuszowy V Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej.

Wśród propozycji teatralnych pojawi się spektakl lubelskiego Teatru Pod Celą „Rozmowy z katem” oparty na motywach słynnej powieści K. Moczarskiego pod tym samym tytułem. Spektakl, którego akcja rozgrywa się w celi mokotowskiego więzienia, wykonywany przez samych więźniów i według ich scenariusza, pozwoli odczytać tę historię na nowo. Premiera „Rozmów z katem” Teatru pod Celą miała miejsce na początku czerwca tego roku w Lublinie.

W repertuarze kabaretowym wystąpi aktor Teatru Żydowskiego z Warszawy Henryk Rajcher.

Nowością tegorocznego festiwalu będzie cykl imprez kulturalnych dla dzieci organizowanych w Cafe Vincent przy ul. Krakowskiej. Zajęcia wypełni wspólny taniec, śpiew i opowieści, poprzez które będzie okazja wejść w zapomniany świat kultury żydowskiej, którą niegdyś tętniło nadwiślańskie Miasteczko.

Nie zabraknie również warsztatów dla dorosłych. Będzie można poznać tajniki tańca żydowskiego – najlepszy uczestnik otrzyma nagrodę im. Leona Blanka oraz doskonalić emisję głosu – warsztaty poprowadzi Marek Ravski – dobry duch kazimierskiego festiwalu - który wystąpi również z recitalem.

Gwiazdy festiwalu w tym roku będą dwie (skoro w Kazimierzu są już dwa księżyce…). Ze Słowacji przyjedzie powstały 5 lat temu zespół Bara Bura, który uprawia muzykę tradycyjną z różnych regionów kulturowych. W czasie koncertu w Kazimierzu usłyszymy w ich wykonaniu błyskotliwe aranżacje z elementami muzyki bałkańskiej, słowackiej, cygańskiej, żydowskiej i węgierskiej. Gdziekolwiek się pojawią, ich koncerty są świetnie odbierane przez publiczność. Czy tak będzie też w Kazimierzu? Najlepiej przekonać się o tym osobiście.


Druga gwiazda piątej edycji festiwalu klezmerskiego to znany tu już Veszpremer Klezmer Band – węgierski zespół, który gościł w Kazimierzu dwa lata temu. Pojawi się także Max Klezmer Band i inne kapele klezmerskie. Jakie? O tym wkrótce.

W ramach V Festiwalu Muzyki i tradycji Klezmerkiej odbędą się także: (tradycyjnie) klezmerski rejs oraz (nowość) koncerty muzyki klezmerskiej w Nałęczowie i Janowcu.


A tak było rok temu - patrz wideo.

 

Organizatorzy: Knajpa u Fryzjera, Vincent, Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym.

 

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę