Festiwal Muzyki Klezmerskiej (video)

Skomentuj (2)

Spektakle teatralne i kabaretowe, wystawy, a przede wszystkim dużo muzyki. 13 lipca zaczyna się jubileuszowy V Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej.

Wśród propozycji teatralnych pojawi się spektakl lubelskiego Teatru Pod Celą „Rozmowy z katem” oparty na motywach słynnej powieści K. Moczarskiego pod tym samym tytułem. Spektakl, którego akcja rozgrywa się w celi mokotowskiego więzienia, wykonywany przez samych więźniów i według ich scenariusza, pozwoli odczytać tę historię na nowo. Premiera „Rozmów z katem” Teatru pod Celą miała miejsce na początku czerwca tego roku w Lublinie.

W repertuarze kabaretowym wystąpi aktor Teatru Żydowskiego z Warszawy Henryk Rajcher.

Nowością tegorocznego festiwalu będzie cykl imprez kulturalnych dla dzieci organizowanych w Cafe Vincent przy ul. Krakowskiej. Zajęcia wypełni wspólny taniec, śpiew i opowieści, poprzez które będzie okazja wejść w zapomniany świat kultury żydowskiej, którą niegdyś tętniło nadwiślańskie Miasteczko.

Nie zabraknie również warsztatów dla dorosłych. Będzie można poznać tajniki tańca żydowskiego – najlepszy uczestnik otrzyma nagrodę im. Leona Blanka oraz doskonalić emisję głosu – warsztaty poprowadzi Marek Ravski – dobry duch kazimierskiego festiwalu - który wystąpi również z recitalem.

Gwiazdy festiwalu w tym roku będą dwie (skoro w Kazimierzu są już dwa księżyce…). Ze Słowacji przyjedzie powstały 5 lat temu zespół Bara Bura, który uprawia muzykę tradycyjną z różnych regionów kulturowych. W czasie koncertu w Kazimierzu usłyszymy w ich wykonaniu błyskotliwe aranżacje z elementami muzyki bałkańskiej, słowackiej, cygańskiej, żydowskiej i węgierskiej. Gdziekolwiek się pojawią, ich koncerty są świetnie odbierane przez publiczność. Czy tak będzie też w Kazimierzu? Najlepiej przekonać się o tym osobiście.


Druga gwiazda piątej edycji festiwalu klezmerskiego to znany tu już Veszpremer Klezmer Band – węgierski zespół, który gościł w Kazimierzu dwa lata temu. Pojawi się także Max Klezmer Band i inne kapele klezmerskie. Jakie? O tym wkrótce.

W ramach V Festiwalu Muzyki i tradycji Klezmerkiej odbędą się także: (tradycyjnie) klezmerski rejs oraz (nowość) koncerty muzyki klezmerskiej w Nałęczowie i Janowcu.


A tak było rok temu - patrz wideo.

 

Organizatorzy: Knajpa u Fryzjera, Vincent, Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym.

 

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę