Anioł i diabeł na klezmerską nutę

zobacz więcej (7)

Anioł i diabeł w jednej skórze. Słodka i gorzka, spokojna i drapieżna. Gwiazda wieczoru – Danka Stankiewicz swą niesamowitą energią i żywiołowością porwała publikę IV Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej do wspólnej zabawy.

„… Anioł i diabeł w jednej skórze. Słodka i gorzka, spokojna i drapieżna. Pierwsza polska stypendystka rządu francuskiego, w Paryżu zdobyła artystyczne ostrogi. Z koncertami zjeździła pół świata, Europę i Amerykę. Skórzane kostiumy nabijane napami zamieniła na ekskluzywne kobiece stroje. Piosenki żydowskie w wykonaniu Danuty Stankiewicz są naprawdę piękne, znakomicie zaaranżowane i zaśpiewane…” – tak o tej niezwykłej artystce pisze Marzena Rutkowska.

Artystka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, była stypendystką Rządu Francuskiego i Ministerstwa Kultury. Śpiewała w harcerskim Zespole Gawęda. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, Związku Artystów Scen Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Estradowego oraz Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych.

W swojej dotychczasowej karierze wydała 13 albumów solowych, nagrała około 200 piosenek i wzięła udział w ponad 7000 koncertów. Występowała m.in. w poznańskim kabarecie "TEY", współpracowała z Tadeuszem Drozdą, Krzysztofem Daukszewiczem i Jerzym Oficerskim. Koncertowała w ponad 30 krajach świata oraz wzięła udział w ponad 150 programach radiowych i telewizyjnych.

Jej znakiem rozpoznawczym jest fascynujący głęboki głos, uroda i temperament, który ma swoje odbicie w jej wizerunku estradowym. Ciepła i liryczna, ale także drapieżna i skandalizująca – o czym mogli się przekonać wszyscy ci, którzy przybyli na wczorajszy koncert do hali koncertowej.
 
Otóż Danka Stankiewicz swoim pięknym głosem oraz niesamowitym temperamentem porwała wszystkich do wspólnej zabawy. Niewielu pozostało obojętnych na wykonywane przez artystkę utwory – żywiołowe, rytmiczne i wpadające w ucho. Bo muzyka żydowska w wykonaniu pani Danki aż podrywa z ławek i sprawia, że mimowolnie poruszamy nogami. Jej piosenki – pełne humoru, ale i melancholii – poruszają problemy nieobce wielu z nas. Dlatego też wczorajszy wieczór na długo pozostanie w pamięci kazimierskiej publiczności.

 

A jeszcze przed nami:

 

Czwartek 16 lipca
12.00 – warsztaty muzyczno-taneczne pod kierownictwem pani Moniki Leszczyńskiej
10.00 – warsztaty emisji głosu „Znajdź i kształtuj swój głos” – Marek Ravski
18.00 – spektakl Teatru NN – monodram w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego – Synagoga
Bilety 15 PLN
20.00 – koncert Max Klezmer Band - Hala Koncertowa przy Knajpie U Fryzjera
Bilety 20 PLN

Piątek 17 lipca
12.00 – warsztaty muzyczno-taneczne pod kierownictwem pani Moniki Leszczyńskiej
10.00 – warsztaty emisji głosu „Znajdź i kształtuj swój głos” – Marek Ravski
18.00 – recital „Kazimierska Synagoga” – Marek Ravski (śpiew, gitara klasyczna), Kuba Niedoborek (gitara klasyczna), Marcin Mazurek (fortepian) – Synagoga
Bilety 15 PLN
18.00 – koncert Ot Azoj (Holandia) – Kawiarnia Artystyczna Hades w Lublinie
Bilety 30 PLN
20.30 – koncert Di Kuzine - Hala Koncertowa przy Knajpie U Fryzjera
Bilety 20 PLN
 
Sobota 18 lipca
12.00 – wernisaż wystawy rysunków Henryka Sawki „Sawka Klezmer Band” - Hala Koncertowa przy Knajpie U Fryzjera
13.00 – Klezmerski Rejs – muzyka i taniec – statek „Kazimierz Wielki”
Bilety 18 PLN
19.00 – Koncert Finałowy - Hala Koncertowa przy Knajpie U Fryzjera
Bilety 40 PLN
-pokaz tańca żydowskiego – podsumowanie warsztatów tanecznych i wręczenie nagród – gra zespół -Di Kuzine
-Marek Ravski i uczestnicy warsztatów muzycznych – podsumowanie i wręczenie nagród
-Bubliczki Cashubian Klezmer Band
-Max Klezmer Band
-Hamburg Klezmer Band (Niemcy)
-Ot Azoj (Holandia)

Fot. Mateusz Stachyra

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę