Czarny melonik, warsztaty & koncerty

Ogromny czarny melonik, a z niego – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawia się trójka barwnych klezmerów, która złoto trąbki puzonu i tuby zamienia w muzykę. To nagrodzona praca Anny Kutch, którą znamy z materiałów promujących III Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej.
Na konkurs „Kazimierski klezmer” wpłynęło około 60 prac studenckich. Wszystkie – z Katedry Sztuki Państwowego Uniwersytetu w Dniepropietrowsku na Ukrainie, bo to do nich był skierowany ten konkurs, którego pomysł powstał po ubiegłorocznym plenerze malarskim studentów ukraińskich w Kazimierzu.

Dziewięcioosobowa grupa młodych artystów z Ukrainy przyjechała do Polski już po raz drugi na zaproszenie Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie i Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu. W tym roku studenci zostaną dłużej – po rysowaniu kazimierskiego festiwalu pojadą szkicować Famę, by znów powrócić do Kazimierza z podobnym zadaniem na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Ich pobyt w Polsce otwiera wernisaż wystawy plakatów „Kazimierski klezmer”, którą do końca trwania Festiwalu „Klezmerzy.pl warsztaty&koncerty” podziwiać można na ścianach kawiarni „U Radka”. Prace o tematyce klezmerskiej są niezwykle barwne i radosne. I jak sam festiwal – pełne pozytywnej energii.

Zwycięzca konkursu – Anna Kutch, studentka III roku malarstwa uniwersytetu w Dniepropietrowsku – odebrała w poniedziałek 14 lipca główną nagrodę za plakat, którego… nie ma wśród prezentowanych prac. Bez trudu znaleźć go można za to wszędzie indziej, gdzie pojawiają się tylko zapowiedzi festiwalu. Nagrodzona praca, która narodziła się z inspiracji angielskim filmem animowanym z 1968 r. do piosenki The Beatles „Yellow submarine”, po prostu pełni swoją właściwą funkcję, do której została stworzona – jest plakatem festiwalowym.
Fot. Mateusz Stachyra

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2023. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę