Trochę Bramy w synagodze

Monodram Witolda Dąbrowskiego „Opowieści z Bramy – ostatni demon” to kolejna część cyklu, w którym literatura miesza się z legendą i historią, gromadzoną w Bramie Grodzkiej. Totalna asceza formy – bez scenografii i rekwizytów. W Kazimierzu – podczas IV Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej – była to sztuka na jednego aktora i synagogę.

- Przyjechałem do was z bardzo daleka…- Witek Dąbrowski, aktor ośrodka Brama Grodzka Teatr NN z Lublina – wszedł na scenę synagogi, a za nim powoli wsunął się barwny świat baśni – niebaśni. Pojawił się rabin i cały jego świat skryty w torbie podróżnej, bo przecież „trochę” znaczy często: „wszystko”. Za nim przyleciały na miejsce bez adresu – bo gdzie dziś szukać w Lublinie Szerokiej 28? - dusze do Widzącego z Lublina z prośbą o błogosławieństwo. I przyszedł ostatni demon, który z nadzieją na luksusowy urlop w Odessie próbował – bezskutecznie – przywieść do grzechu młodego bogobojnego rabina z Tyszowiec. I elegancki starszy pan, dla którego Biłgoraj na zawsze będzie miejscem świadectwa wiary jego ojca.

Historie z Bramy – utrwalony, nieistniejący świat Żydów nie tylko z lubelskiej ulicy Szerokiej.

Na widowni absolutna cisza – by nie spłoszyć chwili. Niech trwa, bo za moment, gdy opuścimy synagogę, która takie historie pamięta, świat będzie już całkiem inny…

 

Lubelski Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" - samorządowa instytucja kultury - utrwala pamięć o dawnym wielokulturowym Lublinie.

 

A przed nami już tylko ostatnia sobota festiwalu 18 lipca. Jeszcze w programie:


12.00 –
wernisaż wystawy rysunków Henryka Sawki „Sawka Klezmer Band” - Hala Koncertowa przy Knajpie U Fryzjera
13.00 i 15.00 – Klezmerski Rejs – muzyka i taniec – statek „Kazimierz Wielki” - bilety 18 PLN
19.00 – Koncert Finałowy - Hala Koncertowa przy Knajpie U Fryzjera - bilety 40 PLN
-pokaz tańca żydowskiego – podsumowanie warsztatów tanecznych i wręczenie nagród – gra zespół -Di Kuzine
-Marek Ravski i uczestnicy warsztatów muzycznych – podsumowanie i wręczenie nagród
-Bubliczki Cashubian Klezmer Band
-Max Klezmer Band
-Hamburg Klezmer Band (Niemcy)
-Ot Azoj (Holandia)

Fot. Mateusz Stachyra

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę