Trochę Bramy w synagodze

Monodram Witolda Dąbrowskiego „Opowieści z Bramy – ostatni demon” to kolejna część cyklu, w którym literatura miesza się z legendą i historią, gromadzoną w Bramie Grodzkiej. Totalna asceza formy – bez scenografii i rekwizytów. W Kazimierzu – podczas IV Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej – była to sztuka na jednego aktora i synagogę.

- Przyjechałem do was z bardzo daleka…- Witek Dąbrowski, aktor ośrodka Brama Grodzka Teatr NN z Lublina – wszedł na scenę synagogi, a za nim powoli wsunął się barwny świat baśni – niebaśni. Pojawił się rabin i cały jego świat skryty w torbie podróżnej, bo przecież „trochę” znaczy często: „wszystko”. Za nim przyleciały na miejsce bez adresu – bo gdzie dziś szukać w Lublinie Szerokiej 28? - dusze do Widzącego z Lublina z prośbą o błogosławieństwo. I przyszedł ostatni demon, który z nadzieją na luksusowy urlop w Odessie próbował – bezskutecznie – przywieść do grzechu młodego bogobojnego rabina z Tyszowiec. I elegancki starszy pan, dla którego Biłgoraj na zawsze będzie miejscem świadectwa wiary jego ojca.

Historie z Bramy – utrwalony, nieistniejący świat Żydów nie tylko z lubelskiej ulicy Szerokiej.

Na widowni absolutna cisza – by nie spłoszyć chwili. Niech trwa, bo za moment, gdy opuścimy synagogę, która takie historie pamięta, świat będzie już całkiem inny…

 

Lubelski Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" - samorządowa instytucja kultury - utrwala pamięć o dawnym wielokulturowym Lublinie.

 

A przed nami już tylko ostatnia sobota festiwalu 18 lipca. Jeszcze w programie:


12.00 –
wernisaż wystawy rysunków Henryka Sawki „Sawka Klezmer Band” - Hala Koncertowa przy Knajpie U Fryzjera
13.00 i 15.00 – Klezmerski Rejs – muzyka i taniec – statek „Kazimierz Wielki” - bilety 18 PLN
19.00 – Koncert Finałowy - Hala Koncertowa przy Knajpie U Fryzjera - bilety 40 PLN
-pokaz tańca żydowskiego – podsumowanie warsztatów tanecznych i wręczenie nagród – gra zespół -Di Kuzine
-Marek Ravski i uczestnicy warsztatów muzycznych – podsumowanie i wręczenie nagród
-Bubliczki Cashubian Klezmer Band
-Max Klezmer Band
-Hamburg Klezmer Band (Niemcy)
-Ot Azoj (Holandia)

Fot. Mateusz Stachyra

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę