Festiwal Klezmerski – otwarty!

zobacz więcej (15)

Piosenką ”Hava nagila” – jak co roku – rozpoczęto 13 lipca IV Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej w Kazimierzu Dolnym. Pierwszego wieczoru goście bawili się przy muzyce zespołu Meadow Quartet.

Wieczorem 13 lipca ako pierwszy na festiwalowej scenie pojawił się oczywiście Robert Sulkiewicz – organizator Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Przedstawił krótko historię imprezy, przywitał licznie zgromadzoną publikę i zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy. IV Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej uroczyście otworzył zastępca burmistrza miasta Kazimierz Dolny – Maciej Żurawicki.

Marek Ravski – o którym się mówi: dobry duch festiwalu – tradycyjnie już wykonał inauguracyjną „Hava nagila”. Ale nie tylko. Swoją najnowszą kompozycją zapowiedział recital „Kazimierska Synagoga”, który odbędzie się już w piątek 17 lipca właśnie w kazimierskiej Synagodze. Marek Ravski prowadzi również warsztaty emisji głosu - „Znajdź i kształtuj swój głos”, na które wszystkich gorąco zapraszamy.

Hala koncertowa przy Knajpie U Fryzjera wypełniona była po brzegi. Mimo ataków komarów, panowała wspaniała atmosfera. Nogi same porywały do tańca, a ręce – do oklasków.

Tak też przyjęci zostali członkowie zespołu Meadow Quartet. Kapela gościła już wcześniej w Kazimierzu, więc publiczność bardzo dobrze pamiętała muzyków.

Meadow Quartet powstał w lutym tego roku. Formacja składa się z klasycznie wykształconych muzyków – czterech studentów gdańskiej Akademii Muzycznej, których połączyła fascynacja muzyką żydowską. Ich twórczość opiera się na korzeniach muzyki żydowskiej z elementami jazzu i klasycznej awangardy, szczególnie XX wiecznej. Skład zespołu: Marcin Malinowski - klarnet, Michał Piwowarczyk - altówka, Piotr Skowroński - akordeon, Jarosław Stokowski - kontrabas.

Ich utwory pełne dynamicznych, ale i melancholijnych brzmień zachwyciły festiwalową publiczność. Mimo przepełnionego namiotu ludzie bawili się wyśmienicie, a muzykom nie udało się tak po prostu opuścić sceny. Były owacje na stojąco i prośby o „bis”, a po zakończonym koncercie – wielkie brawa. Pierwszy dzień IV Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej można uznać za udany. W dniach kolejnych – emocji i wspaniałej zabawy też na pewno nie zabraknie…

Fot. Mateusz Stachyra

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę