Wystawa monograficzna Skoczylasa

zobacz więcej (24)

Nową wystawę oglądać możemy w Galerii Wystaw Czasowych, Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego. Jest to wystawa monograficzna poświęcona twórczości Władysława Skoczylasa.

Władysław Skoczylas to jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich artystów okresu międzywojennego. Teraz jego prace oglądać możemy w Galerii Wystaw Czasowych mieszczącej się przy Rynku, w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, w którym Skoczylas wielokrotnie gościł i tworzył. Na wystawie nie mogło więc zabraknąć wątków kazimierskich.

- Ta wystawa jest dla naszego muzeum, ale także innych muzeów, które stoją już w kolejce po tę wystawę, czymś naprawdę niezwykłym, bo pokazuje Skoczylasa w trochę innych wydaniach, niż wszyscy go znamy, którzy się nim interesujemy – mówi Agnieszka Zadura, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Ta wystawa jest drugim wydaniem ekspozycji prac Władysława Skoczylasa. Pierwsze odbyło się latem tego roku w Salonie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jednak część prac tam przedstawianych została zwrócona do poszczególnych muzeów, a część została przywieziona do Kazimierza. Także nie jest to dokładnie ta sama wystawa.

Kuratorem wystawy jest Maryla Sitkowska z Akademii Sztuk Piękny w Warszawie, która pracuje także nad monografią Władysława Skoczylasa.

- Ta wystawa tak naprawdę od samego początku była przygotowywana dla Kazimierza – mówi Maryla Sitkowska. – Historia tej wystawy wiąże się z pewną rozmową, którą odbyłam ładnych parę lat temu, z kuratorem sztuki Waldemarem Odorowskim z Muzeum Nadwiślańskiego. Ja szykowałam wtedy monografię i o wystawie nie myślałam. To miasto, to miejsce jakby przyłożyło palec do guzika i zaczęła się historia wystawy. Tutaj, nie w Warszawie. 

Na wystawie prezentowanej w Kazimierzu możemy zobaczyć blisko 200 prac. Jest to malarstwo olejne i akwarelowe, grafika, tkanina, rysunki, grafika użytkowa, projekty polichromii, ale także dokumenty i elementy warsztatu graficznego, takie jak klocki drzeworytnicze czy płyty metalowe.

- Idea wystawy bierze się częściowo z tej monografii przeze mnie przygotowywanej – mówi Maryla Sitkowska. – Mianowicie chciałam pokazać Skoczylasa w inny trochę sposób, niż zazwyczaj jest on prezentowany w publikacjach i na nielicznych niestety wystawach. Na ogół powtarzany jest stereotyp: Skoczylas – drzeworyt i grafika dwudziestolecia. Tymczasem Skoczylas był artystą wszechstronnym i bynajmniej nie zaczynał od grafiki. Pierwsze drzeworyty zrobił w roku 1913, kiedy miał już 30 lat i spory fragment swojej kariery za sobą. Zaczynał jako malarz, tak naprawdę chciał być rzeźbiarzem. Malował olejno. Potem jakaś choroba uczuleniowa się wdała, przez co musiał porzucić rzeźbę i malarstwo olejne. Jako malarz skupił się więc na akwareli. Pierwsze grafiki, jakie zrobił były wykonane na metalu.
Ciekawym elementem wystawy jest animowany film o artyście autorstwa Piotra Kopika oraz pamiątki po artyście i elementy wyposażenie jego warsztatu graficznego.

W planach organizatorzy mają już kolejne wystawy poświęcone temu artyście, m.in. „Kazimierz Skoczylasa”. Pojawiłyby się tam tylko kazimierskie wątki twórczości artysty, z nastawieniem na malarstwo, które jest mało znane i raczej pomijane w monografiach sztuki dwudziestolecia międzywojennego.

Wystawa będzie czynna do 7 stycznia 2016. Godziny otwarcia: wystawa czynna codziennie: do końca września w godz. 10.00-18.00, od 1 października w godz. 10.00-16.00.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę