Wykład o Władysławie Skoczylasie

O twórczości Władysława Skoczylasa oraz jego związkach z Kazimierzem Dolnym opowiadać będzie podczas wykładu kuratorskiego Maryla Sitkowska.

We wrześniu tego roku w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym otwarta została wystawa monograficzna poświęcona twórczości Władysława Skoczylasa. Teraz, w najbliższy poniedziałek, 9 listopada o godz. 16.00 w siedzibie muzeum tuż przy Rynku odbędzie się wykład kuratorski Maryli Sitkowskiej.

- Maryla Sitkowska, wybitna znawczyni polskiej sztuki okresu międzywojennego – autorka monografii Władysława Skoczylasa, która ukaże się w grudniu, kuratorka prezentowanej w Muzeum Nadwiślańskim obszernej wystawy poświęconej twórczości Skoczylasa – opowie o jego życiu i dorobku artystycznym oraz bliskich związkach z Kazimierzem nad Wisłą – czytamy w informacji prasowej.

Władysław Skoczylas przyjeżdżał do Miasteczka od roku 1920. Początkowo były to wyprawy ze studentami Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Szkoły Sztuk Pięknych. Artysta był wielkim wielbicielem Kazimierza. Malował tu głównie akwarele, ukazujące zarówno realne, jak i fantazyjne widoki miasta.

- Władysław Skoczylas, choć jest jednym z najpopularniejszych artystów polskich, na wystawach prezentowany był zazwyczaj jednostronnie, przede wszystkim, jako grafik, twórca i odnowiciel drzeworytu polskiego – pisze Maryla Sitkowska. – Nic nie ujmując z jego zasług na tym polu, organizatorzy wystawy zamierzyli pokaz szerszy, ukazujący sylwetkę artysty przez pryzmat wszystkich dziedzin i technik artystycznych, jakimi się zajmował.

Wystawa prezentowana w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym zawiera blisko 200 prac, a wśród nich malarstwo olejne i akwarelowe, grafikę, tkaninę, rysunki, grafikę użytkową, projekty polichromii oraz dokumenty i elementy warsztatu graficznego.

- Kazimierz nad Wisłą był szczególnym miejscem dla artysty – pisze Maryla Sitkowska. – Sam malował i rysował Kazimierz wielokrotnie, nie ograniczając się do portretowania zabytków i malowniczych zakątków miasta, ale je przekształcając, fantazjując na ich temat, czasem w sposób zaskakujący.

Więcej szczegółowych informacji poznamy na poniedziałkowym spotkaniu. Wstęp wolny.

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę