Skoczylas w Kazimierzu!

zobacz więcej (7)

W Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego odbędzie się monograficzna wystawa Władysława Skoczylasa. Wiele prac zaprezentowanych na wystawie poświęconych jest Kazimierzowi Dolnemu, do którego artysta często i chętnie przyjeżdżał.

Władysław Skoczylas (1883-1934) uznawany jest za jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich artystów okresu międzywojennego. W najbliższą niedzielę, 20 września o godzinie 14.00 odbędzie się wernisaż wystawy monograficznej tego niezwykłego twórcy, ale i człowieka. W Galerii Wystaw Czasowych mieszczącej się przy Rynku w gmachu głównym Muzeum Nadwiślańskiego zobaczymy jego obrazy olejne, akwarele, liczne drzeworyty oraz tkaniny i ich projekty. Wspaniałym dodatkiem do wystawy są pamiątki po artyście oraz elementy wyposażenie jego warsztatu graficznego. Jak piszą organizatorzy, wiele z tych prac poświęconych jest naszemu nadwiślańskiemu Miasteczku, do którego Władysław Skoczylas często i chętnie przyjeżdżał.

- Władysław Skoczylas, choć jest jednym z najpopularniejszych artystów polskich, na wystawach prezentowany był zazwyczaj jednostronnie, przede wszystkim jako grafik, twórca i odnowiciel drzeworytu polskiego – czytamy w informacji prasowej. – Nic nie ujmując z jego zasług na tym polu, organizatorzy wystawy zamierzyli pokaz szerszy, ukazujący sylwetkę artysty przez pryzmat wszystkich dziedzin i technik artystycznych, jakimi się zajmował.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie blisko 200 prac. Będzie to malarstwo olejne i akwarelowe, grafika we wszystkich technikach, tkanina, rysunki, grafika użytkowa, projekty polichromii, a także dokumenty i elementy warsztatu graficznego, takie jak klocki drzeworytnicze czy płyty metalowe. Ciekawym elementem wystawy będzie animowany film o artyście, którego autorem jest Piotr Kopik.

- Kazimierz był szczególnym miejscem dla Skoczylasa – piszą organizatorzy. – Niemal co roku od 1920 bywał tu na plenerach, początkowo ze studentami Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, a od 1923 – ze studentami Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie (od 1932 Akademii). Sam malował i rysował Kazimierz wielokrotnie, nie ograniczając się do portretowania zabytków i malowniczych zakątków miasta, ale je przekształcając, fantazjując na ich temat, czasem w sposób zaskakujący. Założenia wystawy nie pozwalają rozwinąć tematu tak szeroko, jakby na to zasługiwał. Pozostaje nadzieja, że obecna wystawa stanie się zaczynem kolejnej – pokazującej już wyłącznie „kazimierskiego” Władysława Skoczylasa.

Kuratorem wystawy jest Maryla Sitkowska z Akademii Sztuk Piękny w Warszawie, za współpracę kuratorską odpowiedzialny jest Seweryn Kuter z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Wstęp na wernisaż wystawy jest wolny.

Wystawa będzie czynna od 20 września 2015 do 7 stycznia 2016. Godziny otwarcia: wystawa czynna codziennie: do końca września w godz. 10.00-18.00, od 1 października w godz. 10.00-16.00.

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę