Skoczylas w Kazimierzu!

zobacz więcej (7)

W Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego odbędzie się monograficzna wystawa Władysława Skoczylasa. Wiele prac zaprezentowanych na wystawie poświęconych jest Kazimierzowi Dolnemu, do którego artysta często i chętnie przyjeżdżał.

Władysław Skoczylas (1883-1934) uznawany jest za jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich artystów okresu międzywojennego. W najbliższą niedzielę, 20 września o godzinie 14.00 odbędzie się wernisaż wystawy monograficznej tego niezwykłego twórcy, ale i człowieka. W Galerii Wystaw Czasowych mieszczącej się przy Rynku w gmachu głównym Muzeum Nadwiślańskiego zobaczymy jego obrazy olejne, akwarele, liczne drzeworyty oraz tkaniny i ich projekty. Wspaniałym dodatkiem do wystawy są pamiątki po artyście oraz elementy wyposażenie jego warsztatu graficznego. Jak piszą organizatorzy, wiele z tych prac poświęconych jest naszemu nadwiślańskiemu Miasteczku, do którego Władysław Skoczylas często i chętnie przyjeżdżał.

- Władysław Skoczylas, choć jest jednym z najpopularniejszych artystów polskich, na wystawach prezentowany był zazwyczaj jednostronnie, przede wszystkim jako grafik, twórca i odnowiciel drzeworytu polskiego – czytamy w informacji prasowej. – Nic nie ujmując z jego zasług na tym polu, organizatorzy wystawy zamierzyli pokaz szerszy, ukazujący sylwetkę artysty przez pryzmat wszystkich dziedzin i technik artystycznych, jakimi się zajmował.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie blisko 200 prac. Będzie to malarstwo olejne i akwarelowe, grafika we wszystkich technikach, tkanina, rysunki, grafika użytkowa, projekty polichromii, a także dokumenty i elementy warsztatu graficznego, takie jak klocki drzeworytnicze czy płyty metalowe. Ciekawym elementem wystawy będzie animowany film o artyście, którego autorem jest Piotr Kopik.

- Kazimierz był szczególnym miejscem dla Skoczylasa – piszą organizatorzy. – Niemal co roku od 1920 bywał tu na plenerach, początkowo ze studentami Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, a od 1923 – ze studentami Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie (od 1932 Akademii). Sam malował i rysował Kazimierz wielokrotnie, nie ograniczając się do portretowania zabytków i malowniczych zakątków miasta, ale je przekształcając, fantazjując na ich temat, czasem w sposób zaskakujący. Założenia wystawy nie pozwalają rozwinąć tematu tak szeroko, jakby na to zasługiwał. Pozostaje nadzieja, że obecna wystawa stanie się zaczynem kolejnej – pokazującej już wyłącznie „kazimierskiego” Władysława Skoczylasa.

Kuratorem wystawy jest Maryla Sitkowska z Akademii Sztuk Piękny w Warszawie, za współpracę kuratorską odpowiedzialny jest Seweryn Kuter z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Wstęp na wernisaż wystawy jest wolny.

Wystawa będzie czynna od 20 września 2015 do 7 stycznia 2016. Godziny otwarcia: wystawa czynna codziennie: do końca września w godz. 10.00-18.00, od 1 października w godz. 10.00-16.00.

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę