Wakacje z muzyką

zobacz więcej (12)

Są wakacje. Czas wolny wypełnia - Kazimierz. Na różne sposoby. Wieczorami – muzyką. Klezmerską. Weselną – porywającą do tańca. Zawsze nagradzaną gromkimi brawami. Bo ludzie chcą się bawić. A Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej jest po temu okazją najlepszą.

Grupa Musica Vena Klezmer Section koncertowała w synagodze. Skrzypce, altówka, akordeon, kontrabas i drobne instrumenty perkusyjne przypominały, jak Żydzi bawili się dawniej na weselach. Klezmer to przecież weselny grajek. Członkowie zespołu Musica Vena Klezmer Section to jednak muzycy z dyplomami – członkowie orkiestry  symfonicznej Filharmonii Opolskiej. Ich aranżacje żydowskich utworów brzmiały nieco subtelniej, ale nie mniej radośnie i energicznie niż dawnych klezmerów. Ich koncert był muzyczną podróżą w czasie i przestrzeni – przypominali klezmerskie klimaty z Europy Wschodniej przez Bałkany po Amerykę, gdzie tworzył najsłynniejszy klezmer XX wieku – wywodzący się a Ukrainy klarnecista Dave Tarras.

Koncert zespołu Sharena wypełniła burza macedońskich i bułgarskich rytmów. Naprawdę trudno było usiedzieć w miejscu. Ale festiwalowa publiczność chyba jeszcze nie dojrzała do tańca. Energię, która płynęła ze sceny oddawała jedynie burzą braw i wołaniem o bisy, na które naprawdę warto było czekać.

Wyszłam wcześniej, zanim nasyciła się publiczność. Ciepła lipcowa noc. Puste uliczki Miasteczka. A muzyka snuła się nad Kazimierzem…

Fot. Mateusz Stachyra

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę