Wakacje z muzyką

zobacz więcej (12)

Są wakacje. Czas wolny wypełnia - Kazimierz. Na różne sposoby. Wieczorami – muzyką. Klezmerską. Weselną – porywającą do tańca. Zawsze nagradzaną gromkimi brawami. Bo ludzie chcą się bawić. A Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej jest po temu okazją najlepszą.

Grupa Musica Vena Klezmer Section koncertowała w synagodze. Skrzypce, altówka, akordeon, kontrabas i drobne instrumenty perkusyjne przypominały, jak Żydzi bawili się dawniej na weselach. Klezmer to przecież weselny grajek. Członkowie zespołu Musica Vena Klezmer Section to jednak muzycy z dyplomami – członkowie orkiestry  symfonicznej Filharmonii Opolskiej. Ich aranżacje żydowskich utworów brzmiały nieco subtelniej, ale nie mniej radośnie i energicznie niż dawnych klezmerów. Ich koncert był muzyczną podróżą w czasie i przestrzeni – przypominali klezmerskie klimaty z Europy Wschodniej przez Bałkany po Amerykę, gdzie tworzył najsłynniejszy klezmer XX wieku – wywodzący się a Ukrainy klarnecista Dave Tarras.

Koncert zespołu Sharena wypełniła burza macedońskich i bułgarskich rytmów. Naprawdę trudno było usiedzieć w miejscu. Ale festiwalowa publiczność chyba jeszcze nie dojrzała do tańca. Energię, która płynęła ze sceny oddawała jedynie burzą braw i wołaniem o bisy, na które naprawdę warto było czekać.

Wyszłam wcześniej, zanim nasyciła się publiczność. Ciepła lipcowa noc. Puste uliczki Miasteczka. A muzyka snuła się nad Kazimierzem…

Fot. Mateusz Stachyra

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę