Spotkanie z Historią

Skomentuj (16)

Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i ich maszyny, Hanka Ordonówna i Miś Wojtek 3 i 4 maja pojawia się na kazimierskim Rynku podczas „Spotkania z Historią”.  Tak Fundacja Niepodległości wraz z Willys Club Polska świętować będzie 70 rocznicę zwycięstwa polskich żołnierzy pod Monte Cassino.

W roku 70 rocznicy spektakularnego zwycięstwa żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andresa pod Monte Cassino oraz zwycięskich walk polskiej 1 Dywizji Pancernej w Normandii, Belgii i Holandii Fundacja Niepodległości wraz z Willys Club Polska zaprasza na kazimierski Rynek na „Spotkanie z Historią”.

Na Rynku 3 i 4 maja spotkać będzie można rekonstruktorów w historycznych mundurach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, przyjrzeć się bliżej wyposażeniu i uzbrojeniu polskich oddziałów. Atrakcją Spotkania będą oryginalne pojazdy wojskowe w barwach jednostek 2 Korpusu Polskiego i 1 Dywizji Pancernej. Żołnierzom towarzyszyć będzie Miś Wojtek, który towarzyszył żołnierzom 2 Korpusu na ich wojennym szlaku – od Bliskiego Wschodu, poprzez kampanię włoską, aż po tułaczy los w Szkocji.

Wieczorem 3 maja z wojskowego samochodu piosenki Hanki Ordonówny, które legenda polskiej estrady wykonywała właśnie w ten sposób dla żołnierzy na bliskim Wschodzie, zaśpiewa Anna Przybysz. 4 maja natomiast - w południe - także na Rynku piosenki towarzyszące żołnierzom 2 Korpusu wykonają artyści krakowskiego kabaretu Loch Camelot. Zabrzmi też wykonana wraz z publicznością słynna pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Program Spotkania z Historią


3 maja


 • Godz. 9.00 – 13.00 - spotkanie z Historią: Zlot historycznych pojazdów militarnych przy udziale Willis Club Polska - w barwach I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka (Willys, Dodge, GMC) oraz Fundacji Niepodległości w barwach 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa (Willys, White Scout Car, M3 Half Track) - uczczenie żołnierzy 2 Korpusu Polskiego - 70 rocznica zdobycia Monte Cassino - Rynek

 

 • Godz. 9.00 – 20.00 – Spotkanie z Historią:Festyn Historyczny z udziałem rekonstruktorów Grupy Edukacji Historycznej (Fundacja Niepodległości) 15-20 rekonstruktorów w mundurach jednostek 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa wraz z uzbrojeniem (zabezpieczonym) i ekwipunkiem oraz historyczne pojazdy militarne - Rynek

 

 • Wystawa „Rok Żołnierzy Tułaczy” - wystawa poświęcona losom żołnierzy 2 Korpusu Polskiego (plansze tekstowe i powiększenia unikalnych fotografii archiwalnych) - Rynek

 

 • Animacje dla dzieci - postać Misia Wojtka, odtwarzanego przez rekonstruktora w kostiumie wykonanym profesjonalnie na podstawie dokumentacji fotograficznej - Rynek

 

 • Godz. 18.00 - 20.00 - Wieczorem – recital piosenek Hanki Ordonówny w wykonaniu Anny Przybysz. Artystka wykona swój recital z wojskowego samochodu - tak, jak słynna Ordonka śpiewała dla polskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie po wyjściu z sowieckiej niewoli.4 maja


Godz. 9.30-14.00 - Spotkanie z Historią: Zlot historycznych pojazdów militarnych przy udziale Willis Club Polska - w barwach I Dywizji Pancernej
gen. Stanisława Maczka (Willys, Dodge, GMC) oraz Fundacji Niepodległości w barwach 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa (Willys, White Scout Car, M3 Half Track),
Grupy Edukacji Historycznej (Fundacja Niepodległości) - Rynek

Godz. 12.00-14.00 – Spotkanie z Historią: Koncert artystów krakowskiego kabaretu “Loch Camelot” - w repertuarze historycznych piosenek towarzyszących żołnierzom 2 Korpusu – Rynek - występ z wojskowej ciężarówki lub sceny przed kawiarnią “Rynkowa”.

 


Organizatorzy: Fundacja Niepodległości, Willys Club Polska - przy wsparciu Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym, Burmistrza Kazimierza Dolnego oraz Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (16)

 • pijany znad Grodarza
  "
  Godz. 12.00-14.00 - Spotkanie z Historią: Koncert artystów krakowskiego kabaretu “Loch Camelot” "
  Byłem, a i też byłem w " Kuncewiczównie", gdzie WYKŁAD wyłożył doktor, tez o patriotyzmie. Zdecydowanie wybieram " Loch Camelot"
  ps. równie dzięki dla Prowadzącego koncernet.
  drugie ps. był moment, że czułem się ZAWSTYDZONYM, kiedy to zreflektowalem się, że PIJĘ PIWO, kiedy scena WYMAGAŁA iście innych postaw. Rozejrzałem się. Byli tacy , jak ja, Inni lizali lody.
  Czułem podskórnie, że powiniem wstać. Ale nie wstałem. Dlaczego?. Bałem się inności?. Ale dlaczego?. Tak. Bałem się. Dlaczego? Chyba Nas.
 • Tadek
  Prawdaż, alaliż! :)
  Ja tylko chciałem zwrócić uwagę, że nadal potwierdza się moja teoria, że wystarczy 10 wpisów na dowolny temat, aby w końcu "zeszło na Żydów". Twój wpis był właśnie dziesiąty! :)
 • szok
  Tadziu nie nerwujsja wszak to temat nieodzowny bo nasze losy związane są od setek lat .Chyba ci wiadomo że w czasach gdy z większości krajów Europy Żydzi zostali wygonienie schronienie znaleźli właśnie w Polsce ,nieprawdaż ????
 • szok
  Nie wstydzę się ani orła w koronie ani naszych barw narodowych .Flaga wisiała u nas nawet wtedy gdy nie wolno było jej umieszczać . Smutne że teraz młode pokolenie nie potrafi szczycić się swoim godłem i nie szanuje barw.Chociaż nie dotyczy to wszystkich młodych .A tak poza nawiasem , jakoś moim oczom umknął tutaj temat Święta Flagi a na moim ulubionym prawicowym portalu NaszGarbów.pl temat zajął stronę główną jak i również niereklamowe zaproszenie do Kazimierza aby oddać cześć żołnierzom gen Andersa z okazji 70 rocznicy zwycięstwa pod Monte Casino i obejrzeć zabytkowe samochody .
 • Z miasta
  @szok jak zawsze mędrkujesz, ale czy wywiesiłeś flagę,byłeś na uroczystościach Trzeciomajowych?
 • Tadek
  Czyli wreszcie coś o Żydach! :)
 • szok
  Poldek a wszystko po to, abyśmy nie zapomnieli czyje ulice a czyje kamienice.
 • Poldek
  W końcu coś innego, a nie tylko muzyka klezmerska itp itd
 • pijany znad Grodarza
  Odpowiedziałem, ale Redakcja:" RACJA TO MY"
 • szok
  ''W lutym 1940 roku, w kilka miesięcy po sowieckiej agresji na Polskę zaczęły się przymusowe wysiedlania naszych rodaków na Syberię i do Kazachstanu. Jednocześnie zarządzono pobór do Armii Czerwonej. Objął on blisko 100 tysięcy osób, które po wybuchu wojny z Niemcami przeniesiono do oddziałów roboczych tzw. strojbatalionów.
  Sowieci, przygotowując się do wojny z Niemcami, w obozie polskich jeńców wojennych w Starobielsku zarządzili na początku 1940 roku sondaż, w którym pytano o zachowanie oficera w razie odzyskania wolności. Na blisko sześć tysięcy odpowiedzi tylko 64 oficerów wyraziło gotowość do walki z Niemcami po stronie radzieckiej. Ankieta stała się wyrokiem śmierci.Ocalało kilkuset oficerów, a wśród nich gen. Zygmunt Berling. Inny więzień Starobielska, Józef Czapski ze zdziwieniem obserwował prosowiecką postawę Berlinga, gorliwie słuchającego wykładów politruka Armii Czerwonej - podczas gdy większość oficerów je bojkotowała.
  Gdy Czapski zapytał Berlinga o przyczynę tej pilności otrzymał odpowiedź: ”Proszę Pana to się nam może podobać, albo nie podobać - tak czy inaczej będziemy związani z Rosją po klęsce Hitlera i musimy z Rosją iść”.
  ”Chcemy walczyć z Niemcami o Polskę niepodległą u boku Armii Czerwonej. Chcemy walczyć o przyszły sojusz i przyjaźń ze Związkiem Radzieckim” - brzmiała deklaracja złożona przez gen. Berlinga i 63 pozostałych oficerów.
 • szok
  Pijany nie potępiam zwykłych żołnierzy ,rozumiem że za wszelką cenę chcieli wydostać się z piekła i dostać do Polski , po rozmowach z kilkoma wiem że łudzili się nadzieją że jakoś wszystko się ułoży i nie dopuszczali myśli o sowieckiej okupacji .Natomiast z oficerami było inaczej ,Co świadomie wybrali braterstwo z sierpem i młotem .Tego wybaczyć nie mogę .
 • pijany znad Grodarza
  Tytuł Redakcji : Spotkanie z Historią"
  Zacny, ale ? pytań wiele.. Ja Ich nie postawię wprost, bo pijany, a reszta?. Wielcy Twórcy. Dajcie Gardło / też liczą przepite/ co do spraw Szkoły, Wikarówki i moich Sąsiadów. '
  Kazimierz Dolny jest Dobrem Narodowym.
 • pijany znad Grodarza
  O kurde, Eto moje:Ci znad Oki muszą MILCZEĆ. "
  powinno zakończyć pytajnik / to takie cóś "?"/ ale pewnym jestem, że Szok coś Polsce / ja?. mały pikuś/ PRZYŁOZY.
 • pijany znadGrodarza
  "

  Wystawa „Rok Żołnierzy Tułaczy” - wystawa poświęcona losom żołnierzy 2 Korpusu Polskiego (plansze tekstowe i powiększenia ""
  unikalnych fotografii archiwalnych) - Rynek
  " zapamiętaj, a nie....."
  ""
 • pijany znad Grodarza
  @ Szok.
  Ja dokończę. Dzisiaj:
  Ci znad Oki muszą MILCZEĆ.
  I pytanie. Zmieniło się coś w zrozumieniu :PATRIOTA?
  Jesteśmy MALI, by Nimi być.
 • szok
  Chociaż raz coś do rzeczy , szkoda że nie ma już z nami Żołnierzy gen Andersa pochodzących z Kazimierza którzy za PRLu nie mogli słowem pisnąć o przynależnosci do 2 Korpusu .

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę