Weekend pod znakiem Klio

Wozy bojowe z epoki Andersa, rekonstruktorzy z historycznych mundurach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Hanka Ordonówna, miś Wojtek, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja i spotkanie ze Sławomirem Koprem autorem książek popularyzujących historię niejako „przez dziurkę od klucza”.  Majowy długi weekend upłynął w Kazimierzu pod znakiem Klio – Muzy Historii.

Wstaje o 4.30 codziennie i pisze około 15 – 20 tysięcy znaków, czyli średnio 10 stron książki każdego dnia. Ale to nie jest jeszcze gotowy materiał.

-To jest mniej więcej połowa pracy – mówi historyk Sławomir Koper, autor takich książek, jak „"Alkohol i muzy. Wódka w życiu polskich artystów", „Miłość w Powstaniu Warszawskim” czy „Wpływowe kobiety II Rzeczypospolitej”. – Dzień zaczynam od tego, że czytam to, co napisałem poprzedniego dnia. Poprawianie tekstu zajmuje mi 2 – 3 godziny czasu. Potem piszę następny fragment, a w po tygodniu wracam do pierwotnego tekstu.

Pisze i wydaje dużo, bo jest chętnie czytany, ale nie uważa swojej twórczości za wynik natchnienia.

- To jest przede wszystkim praca, praca i jeszcze raz praca – mówi Sławomir Koper. – 10 % talentu, 40 % szczęścia, reszta to praca.
Materiału do książek dostarczają mu przede wszystkim źródła pisane: pamiętniki, dzienniki, listy. Rzadziej – rozmowy z ludźmi. I nic dziwnego, bo pokazuje historię niejako od kuchni, od strony życia prywatnego ludzi znanych, nie unikając drażliwych tematów.

- Nigdy nie miałem ambicji naukowych, tylko popularyzatorskie – mówi Sławomir Koper. – Zawsze chciałem się dzielić swoją ukochaną historią, żeby ludzi też tym zainteresować, żeby sami poszukiwali.

Miłośników historii nie zabrakło także podczas spotkania z autorem w Bibliotece Publicznej w Kazimierzu 30 kwietnia. Siedzieli z książkami jego autorstwa i korzystali z okazji, by dopytać o ulubione postacie czy podyskutować o spornych kwestiach.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę