Przygotowanie szkół do nowego ustroju i o Parku Krajobrazowym

Skomentuj (11)

Na ostatnim wspólnym posiedzeniu Komisji Budżetu, Edukacji i Zdrowia radni opiniowali uchwały dotyczące m.in. dostosowania szkół do nowego ustroju oraz uzgodnienia projektu uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Projekt uchwały dotyczący przygotowania szkól w gminie Kazimierz Dolny zyskał pozytywną opinię radnych z Komisji Budżetu, Edukacji i Zdrowia. Uchwała ta ustala, że z dniem 31 sierpnia 2017 r. swoją działalność zakończy gimnazjum w Kazimierzu. Nowy rok szkolny będzie też początkiem ośmioklasowej podstawówki. 

W trakcie dyskusji nad uchwałą poruszone zostały trzy kwestie – jakie będą skutki osobowe i finansowe takiej organizacji szkół, jak wygląda sprawa z liceum oraz czy po likwidacji gimnazjów będą jakieś zmiany w dowożeniu dzieci do szkół?

- W tym roku kosztów budżetowych nie będzie wiele więcej, niż było przewidziane. Natomiast co roku pewnie będziemy te koszty zwiększać – odpowiedział burmistrz Andrzej Pisula. - Być może, że nauczyciele gimnazjalni, którzy nie znajdą zatrudnienia, będą dostawać wypowiedzenia. W związku z tym będą otrzymywać od nas dodatkowe środki finansowe z tytułu utraty pracy. W tej chwili trudno jest to przewidzieć. Na wiosnę będziemy wiedzieli więcej, jak będziemy przygotowywali arkusze organizacyjne.

Sprawa liceum w Kazimierzu została w uchwale tylko wspomniana. Kwestia ta będzie procedowana w uchwale powiatowej. Liceum ma jednak zostać reaktywowane.

- W naszej uchwale liceum nie ma, ale ponieważ licea to szkoły ponadgimnazjalne, więc wykaże je w uchwale powiat – mówił burmistrz. - Liceum jest w statucie i ja prosiłem dyrektora, żeby organizował nabór w tym roku. Z jakim skutkiem, zobaczymy.

Ostatnim tematem był dowóz dzieci do szkoły, a dokładnie to czy będą zmiany po likwidacji gimnazjum. W tym przypadku nie ma się jednak o co martwić. Dzieci będą dowożone tak jak dotychczas.

Sprawa Parku Krajobrazowego dotyczyła zmiany w projekcie uchwale Sejmiku Województwa Lubelskiego. Zmiany te dotyczą zakazu budowy w pasie 50 m od rzeki, jezior i innych naturalnych zbiorników wodnych. W dotychczasowym projekcie zakaz ten nie dotyczył obiektów turystycznych, niezależnie od wielkości. Zapis ten zakwestionowano i w obecnym projekcie do budowy w pasie nadbrzeżnym dopuszcza się tylko obiekty małej architektury lub obiekty niskokubatorowe służące turystyce. Zmianom tym radni wydali pozytywną opinię.

Głosowanie za podjęciem uchwał odbędzie się na najbliższej sesji Rady Miejskiej we wtorek 28 lutego. 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Mieszkaniec
  Jak sie nazywa ten radny w rogu co sie nie odzywa to moze ten że zbedowic?
 • Tilka
  I dalej nie ma wyliczeń? Księgowa znowu na zwolnieniu lekarskim?
 • ciekawska
  To jeszcze pracują nauczyciele bez wyższego wykształcenia??? Niemożliwe!!! Jeśli tacy są to trudno ktoś komu nie chciało się uczyć nie może być nauczycielem bo jak taki zmotywuje ucznia do nauki ...przecież nie swoim przykładem.
  • kazimierzanin
   hmmmm. A gdzie to wyczytałaś?
  • zzdzisław Lewków.
   Droga ciekawska jak można zostać ministrem czy dyrektorem w MON-ie bez wyższego wykształcenia to i nauczycielem można zostać. Chociaż nauczyciele po Maturach czy dawnych SN-ach byli lepsi niż ci po obecnych prywatnych studiach pedagogicznych. Mówię to z Autopsji.
 • kaoe
  Jak to nie znajdą zatrudnienia nauczyciele przecież minister jasno powtarza i pani premier że nie będzie zwolnień i pracy będzie więcej.
  Nasza władza swoje a burmistrz swoje.
  • Marek Bywalec w K-u D-m
   Nie nasza władza mów za siebie to jest władza Krasnoludów itp muszą wszystko zmienić co zrobiły poprzednie władze a nawet śp Lech Kaczyński
 • gerwazy
  To może Pan Burmistrz przyjrzy się wykształceniu i kompetencjom nauczycieli w pozakazimierskich szkołach i zastanowi się co jest dobre dla ucznia a nie dla budżetu gminy.Proponuję wyliczyć ile jest etatów np.dla polonistów i równolegle zrobić listę rankingową polonistów z gminnych szkół.Przydzielić te etaty pierwszym z listy a resztę faktycznie zwolnić.Wtedy mamy szansę podnieść poziom nauczania bo jak na razie to absolwenci BRD ( Bochotnica, Rzeczyca, Dąbrówka) w gimnazjach puławskich przy oknie mogą siedzieć.
  • zdzislaw Lewków.
   gerwazy chyba miałeś na myśli Liceach puławskich?
  • gerwazy
   do Zdzisława Lewków:miałem na myśli właśnie gimnazja puławskie.Sprawdź sobie ilu absolwentów SP Bochotnica uczy się w gimnazjach puławskich...
 • pijany znad Grodarza
  "......radni opiniowali uchwały dotyczące m.in. dostosowania szkół do nowego ustroju"
  Mowa o szkołach, a w artykule O SZKOLE. JEDNEJ.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę