O przyszłości wiejskich szkół

Skomentuj (22)

zobacz więcej (6)

Kazimierscy radni po raz kolejny dyskutowali o reformie oświaty oraz likwidacji szkół w Dąbrówce i Rzeczycy. Temat ten zdominował posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki.

Za nami kolejne w tym tygodniu spotkanie poświęcone reorganizacji oświaty w gminie Kazimierz. Tym razem nad projektem uchwały pochylali się radni wchodzący w skład Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki. Oprócz kazimierskich radnych, na posiedzeniu nie zabrakło także nauczycieli, dyrektorów poszczególnych szkół oraz rodziców, którzy nie zgadzają się na likwidację placówek w Dąbrówce i Rzeczycy.

- Chciałabym przypomnieć Państwu radnym, że zostaliście wybrani w wyborach, jako reprezentanci woli ludu – mówi Romana Rupiewicz, przewodnicząca Samorządu Mieszkańców. – Ci ludzie, którzy przyszli tutaj w ogromnej ilości, są świadectwem tego, że nie chcą tego uszczęśliwiania na siłę. Skoro i tak szkoły trzeba będzie ogrzać i utrzymać, bo koszty utrzymania szkoły trzy czy ośmioklasowej są takie same. Dobrze wiemy, że jest to pierwszy krok do tego, żeby doprowadzić w konsekwencji do likwidacji tych szkół. 

Zarówno rodzice dzieci uczęszczających do szkół w Rzeczycy i Dąbrówce, jak i pracownicy są zdania, że obydwie placówki pomieszczą większą liczbę dzieci. Poza tym, nie można przecież wykluczyć, że kiedy nowa kazimierska szkoła zacznie działać, część uczniów z własnej woli przeniesie się do Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu. 

- Pamiętajmy, że pierwsze przykazanie pedagogiki to: nie szkodzić dziecku - mówi Joanna Sikora, dyrektor szkoły w Rzeczycy. – Drugie zaś mówi o tym, że wychowanie i nauczanie skuteczne jest tylko we współpracy z rodzicami. Jeżeli rodzice bardzo optują za pozostawieniem swoich uczniów w miejscu ich zamieszkania, a mimo wszystko prawo o decydowaniu o losie ich dzieci zostanie im odebrane, to czy możemy liczyć na skuteczną współpracę? 

Jak zapowiadają dyrektorzy wiejskich szkół, nie będzie także większego problemu z nauczaniem przedmiotów, których w ostatnim czasie w szkołach podstawowych nie było. Chodzi o biologię, geografię, chemię czy fizykę. Jest także odpowiedni sprzęt, który czekał w bezpiecznym miejscu od momentu poprzedniej reformy.

- Zanim podniesiecie rękę i zagłosujecie, spójrzcie na tych zebranych tu ludzi – mówi radny Mirosław Opoka. - Apeluję do Państwa, pomyślcie, co robicie. 

Po długiej i momentami burzliwej dyskusji, odbyło się głosowanie. Pierwsze dotyczyło szkoły w Rzeczycy: za likwidacją – 3, przeciw – 4, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Podczas drugiego głosowania, sytuacja wyglądała podobnie, ale nie identycznie: za likwidacją szkoły w Dąbrówce – 4, przeciw – 4, nikt nie wstrzymał się od głosu. Co to oznacza?

- Projekt został zaopiniowany negatywnie, nie dostał poparcia ze strony radnych – mówi Anna Bartoś z Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. 

Przed nami jeszcze jedno posiedzenie, tym razem Komisji Budżetu, Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego, Gospodarki Nieruchomościami. Zaś w piątek, 10 lutego odbędzie się sesja Rady Miasta, podczas której zapadnie ostateczna decyzja. 

Skomentuj


Dodane komentarze (15)

 • Iwona
  Ja tak się zastanawiam jaki będzie stan autobusów które będą dowozić dzieci... jeżeli takie jak do tej pory które wolą dzieci na wf.... to nieciekawie...
  • Iwona
   Poprawka "dowożą "
 • Bbb
  A ja dojeżdżałam i nie było żadnych problemów.I autobus nie podjeżdża pod budynek szkoły...
 • mmm
  ciekawska widać ze nie masz dzieci i nigdy nie dojeżdźałaś do szkoły. gdybyś musiała dziecko wysłać do szkoły samo autobusem nie mówiła byś tak. Ja dojeżdżałam 8 lat do Kazimierza i nie było to nic fajnego
 • ciekawska
  Tak mi się zdaje że nikt nie mówił o zwolnieniu nauczycieli wiejskich .Będą dojeżdżać do pracy tak jak wiele osób lub lub jak ich uczniowie.
  Nie wiem co jest nie tak z kazimierskimi nauczycielami ale zawsze jest tak że ryba psuje się od głowy. Kto wam rodzice broni żądać by zostali najlepsi? Ze względów finansowych nie stać nas na utrzymywanie maleńkich szkółek. Jeśli chodzi o dojazdy to przecież dzieci do szkoły na wsi też musza pokonać jakąś odległość. Szkolny bus może podjechać, może poczekać na dziecko ..nie jest to problem. Wyposażone w drogi sprzęt szkolne pracownie mają być wykorzystywane na maksa. Ta dyskusja jest beznadziejna , osobiście mam dość nędzy w budżecie miasta i uważam że należy zminimalizować koszty oświaty nie tracąc jakości. Nie stać nas na utrzymywanie szkół wiejskich.
 • kudłaty
  Poziom szczególnie ten etyczno moralny nauczycieli GZS jest zdecydowanie na niższym poziomie niż szkół wiejskich.Poza tym warunki nauczania w szkołach na wsi jest lepszy.Dużo zieleni piękne ogrody i przyjazne środowisko. W mieście nie dość że toksyczne grono pedagogiczne to albo kontenery albo szkoła z betonu i rakotworczego plastiku.To mają być lepsze warunki?
  • Cobra
   Jakże się cieszę, że ktoś zauważył defekty w etyczno-moralnym funkcjonowaniu nauczycieli z GZS-u...
 • Ślązak, z "daleko od szosy"
  Zdecydowanie jestem za pozostawieniem wiejskich szkół!
  Nie wiem jaki poziom reprezentuje kazimierska szkoła, ale sądzę
  nauczyciele "wiejscy" nie są gorsi od "pseudomiejskich".
  Proszę zastanowić się nad dolą/niedolą małych dzieci w okresie jesienno-zimowym, ochoczo pędzących w ciemnościach do szkolnego autobusu. W Rzeczycy oświetlenie głównej "ulicy" jest na długości ok.600 m. Za czasów "komuny" niesiono kaganek oświaty pod strzechy a teraz się go wygasza.
  • Łysy spod studni
   Zgadzam się z Panem w 100 % !!!!!!!!!!!!!
   Nauczyciele z mniejszych szkół w niczym sie są gorsi, a wręcz powiedziałbym, że odwrotnie...
 • Cherry
  Proszę Państwa, prawdy są dwie :))). Jedna prawda to taka, że rzeczywiście do wiejskich szkół trzeba dokładać. A druga jest taka, że szkoła w Kazimierzu Dolnym już daaaaawno przestała uczyć, więc pozwólmy dzieciom rozwijać i uczyć się tam, gdzie życzą sobie tego rodzice. Tylko ich zapewnienia co do dobra dziecka mnie przekonują. Reszta to żebry o zachowanie etatów dla Kazimierskich nauczycieli. Takie jest moje zdanie...
 • : )
  A ile kosztuje utrzymanie dziecka w każdej ze szkół niech burmistrz nas wreszcie oświeci. Wyjdzie prawda na jaw. Albo on ma rację albo rodzice!
 • jak wszyscy anonimowy
  Bardzo dużo wnosi, staję w jej obronie
 • Z miasta
  Apeluję by przestać cytować Panią Romanę. Ona nic nie wnosi do Kazimierza poza promocją swojej osoby. Może warto przywołać głosy rodziców i radnych. Pani Romana zawsze ma głos na blogu.
  • Romana Rupiewicz
   Też o to apeluję :)
 • Zainteresowany
  Kiedy wreszcie pozbędą się tych wiejskich szkółek?do których tylko dokładać trzeba. I nici z kolejnych inwestycji w mieście i gminie.....
 • rodzic
  Uszczesliwiajcie swoje dzieci specjaliści pedagodzy,od naszych dzieci ręce precz!
 • Rodzic
  Niech szkoły w Kazimierzu Dolnym nie będzie, Państwo Radni zagłosujcie za ośmioklasową szkołą w Dąbrówce i Rzeczycy po czworo uczniów w klasie. Proszę się zastanowić jaką wiedzę i umiejętności zdobędą dzieci w w/w szkołach, nie wspominając o kontynuowaniu nauki w szkole średniej, czy branżowej. W Kazimierzu Dolnym jest i będzie szkoła przyjazna, bezpieczna z gronem/ pracownikami, którzy są oddani dzieciom. Kadra ma doświadczenie w nauczaniu na różnych szczeblach edukacyjnych, czego dowodem są uczniowie, rodzice, a także losy absolwentów. Dyrekcja i kadra nauczycieli ze szkół w Rzeczycy i Dąbrówce troszczy się o swój byt, przyzwyczajeni do swoistych przywilejów m.in. praca w klasie czteroosobowej i za wszelką cenę chcą to utrzymać. To się nazywa " dobro dziecka". Pani emerytowanej Dyrektor z Rzeczycy, proponuję w związku z zaistniałymi zmianami w oświacie, zrezygnować z pełnionej funkcji - dla dobra innych. Wybór należ do Państwa, a w szczególności do rodziców i dzieci, którzy liczę, że nie podejmą absurdalnej decyzji.
  • Rodzic z wiochy
   Widzę że wklejasz swój komentarz na wszystkich portalach. Nie zauważyłem aby klasy w szkole w Kazimierzu były tak dużo liczniejsze niż w odmienne.A kadra..no cóż pozostawę to bez komentarza. Na pewno jednak nie mają bardziej kompetentnych nauczycieli niż na prowincji. Tylko mniemanie o sobie co niektórzy mają dużo za duże
  • dziadek z wiochy
   Szczególnie ci, którzy np. w obecnych warunkach atmosferycznych będą musieli pokonać kilka kilometrów bezdrożami do punktu odjazdu autobusu (pewnie ok 7), zapewne z pełnymi brzuchami po sutym śniadaniu "przez sen"?. Łatwiej się mówi z perspektywy wymienianych szkół, trudniej z perspektywy domu ucznia za lasami i górami...
  • Z Kazimierza
   "z gronem/ pracownikami, którzy są oddani dzieciom. Kadra ma doświadczenie w nauczaniu na różnych szczeblach edukacyjnych, czego dowodem są uczniowie, rodzice, a także losy absolwentów." To mowa o Kazimierskiej szkole? Gdzie jest ta kadra pedagogiczna doświadczona w nauczaniu ? Dzieci żeby się czegoś nauczyć zmieniają szkołę jak się tylko da bo inaczej mają marne szanse na dalszą edukację i jakiekolwiek sukcesy absolwentów na pewno nie są zasługą dzisiejszej kadry (no chyba że chór na który się w tej szkole przede wszystkim stawia). Rodzice brońcie się przed Kazimierzem no chyba że wymienili by nauczycieli ale kto tu będzie chciał tu przyjść uczyć.
 • pijany znad Grodarza
  "- Chciałabym przypomnieć Państwu radnym, że zostaliście wybrani w wyborach, jako reprezentanci woli ludu - mówi Romana Rupiewicz, przewodnicząca Samorządu Mieszkańców. -"

  Bylbym wdzięczny, gdyby Pani zaprezentowała ilu to mieszkańców Dąbrówki i Rzeczycy wzieło udzial w wyborach do samorządu.
  ps. Obecnie nie mówimy " lud" a " suweren"
 • mmmm
  chcą uchronić przed zwolnieniami w szkole w Kazimierzu kosztem nauczycieli ze szkół na wsiach.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę