O rewitalizacji, budżecie obywatelskim i pojazdach terenowych

Skomentuj (27)

O rewitalizacji, budżecie obywatelskim, kogucie kazimierskim i pojazdach terenowych niszczących kazimierskie wąwozy dyskutowali kazimierscy radni podczas wspólnego posiedzenia Komisji Budżetu, Komisji Edukacji i Komisji Zdrowia.

Za nami kolejne już w tym miesiącu wspólne posiedzenie Komisji Budżetu, Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego, Gospodarki Nieruchomościami, Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Spraw Socjalnych, Porządku Publicznego, Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Radni mieli za zadanie zaopiniowanie projektów kilku uchwał, m.in. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji dla gminy Kazimierz.

- Dzięki pomocy mieszkańców, zespołu ekspertów a zwłaszcza Komitetu Rewitalizacji wykonane zostały pewne modyfikacje i sprecyzowanie obszarów na mapach – mówi dr Mirosław Warowicki. – Mieszkańcy szczególnie zwrócili uwagę na problemy związane z infrastrukturą, z dostępem do usług, natomiast typowe problemy społeczne były na drugim planie, czyli bezrobocie, alkoholizm, niepełnosprawność czy przestępczość.

Ostatnie poprawki w projekcie jeszcze nie zostały naniesione, gdyż dane dotyczącące problemów występujących na terenie gminy Kazimierz wciąż napływają.

Projekt tej uchwały uzyskał pozytywną opinię Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym. Ostateczna decyzja zapadnie jednak na najbliższej sesji.

Kolejnym tematem poruszanym na minionym posiedzeniu były projekty uchwał przygotowane przez Samorząd Mieszkańców a dotyczące trzech spraw: ochrony znaku towarowego koguta kazimiersiego, zwiększenia puli środków budżetu obywatelskiego na rok 2018 oraz ograniczeniu ruchu pojazdów terenowych.

Członkowie Samorządu Mieszkańców na prośbę i z poparciem kilkudziesięciu mieszkańców Kazimierza przygotowali trzy projekty uchwał i jeszcze w 2016 roku złożyli je w kazimierskim magistracie. Teraz otrzymali z urzędu opinię prawną – negatywną, a projekty uchwał trafiły do programu obrad komisji. Przedstawiciele samorządu nie kryli zdziwienia i oburzenia. Najwięcej emocji wywołała dyskusja dotycząca samochodów terenowych  niszczących kazimierskie wąwozy.

- Jesteśmy naprawdę unikalnym miastem – mówi Tomasz Nadolski. – Turyści nie przyjeżdżają tu dla tych wszystkich knajp czy hoteli. Przyjeżdżają dla wspaniałych zabytków, dla 10 km bieżących wąwozów czy dla Małopolskiego Przełomu Wisły. Dla samego otoczenia miasta. Jeśli pozwolimy zniszczyć ten krajobraz, to co zostawimy swoim dzieciom czy wnukom?

Jak wynikło z rozmowy, rozjeżdżane są nie tylko kazimierskie wąwozy, ale także wiejskie drogi na terenie całej gminy.

- Ten temat naprawdę zaczyna nam się wymykać – mówi radny Jakub Pruchniak. – Powinniśmy spotkać się, zaprosić przedsiębiorców, mieszkańców i poświęcić jedno z posiedzeń komisji na dyskusje o ograniczeniu ruchu tych właśnie pojazdów. To na pewno da się zrobić.

Padła propozycja, by jeszcze przed sezonem 2017 spróbować zmierzyć się z tym problemem. Wstępnie kazimierscy radni zaplanowali, że w marcu odbędzie się posiedzenie komisji, podczas którego problem ten zostanie przeanalizowany.

Niestety wszystkie trzy obywatelskie projekty uchwał zostały zaopiniowane negatywnie. Zgodnie z opinią radcy prawnego.

- My jedynie zwracamy uwagę na problem i składamy projekty uchwał – mówi Romana Rupiewicz, przewodnicząca Samorządu Mieszkańców. – To burmistrz ma odpowiednie narzędzia, prawników i urzędników, którzy powinni to obrobić. I tyle. A my tymczasem otrzymujemy w odpowiedzi elaborat prawny. Czy to tak ma wyglądać współpraca urzędu z mieszkańcami?  - dopytują członkowie samorządu.

Niestety odpowiedź ze strony magistratu nie padła żadna.

Skomentuj


Dodane komentarze (22)

 • z Rynku
  @Arek nie muszą brać kasy za obrady.Wystarczy ,że przepchnie się swój projekt np/Kina.
 • Arek
  Czy czlonkowie tego jakiegos komitetu biora kase za obrady? Czy my cos o tym wiemy?
 • Markus
  Michał Wacławski - komitet re... widniało na stronie głównej. Całe szczęście, że tylko rewitalizacji a nie referendalny. Jedno i drugie da takie same korzyści. No chyba że jakiś pseudo hotelo bóg wie jakie mini kino i coś tam jeszcze się wciśnie. Najlepiej w Kamieniołomach. Taki pomysł też zawzięcie forsowano jakiś czas temu. Kazimiemierz oddycha, ale co chwilę jest przemaglowany przez kolejnych wizjonerów lub sprawnych biznesmenów.
 • Michał Wacławski
  Zapraszam (to nie żart).

  Michał Wacławski - Komitet rewitalizacji
 • mieszkaniec
  @Michał Wacławski.Pana arogancja jest niezrozumiała. Chyba nie zna pan zwyczajów Internetu. Skoro pan jest w komitecie rewitalizacyjnym powinien pan zachwac się jak Panu przystoi.Godnie.
  Mieszkańcy mają prawo wiedzieć co pan dla nich zamierza zrobić.
  Jak na razie widzę pana interes architekt forsuje swój produkt w ramach komitetu rewitalizacyjnego.Trochę czuć smród.
  • pijany znad Grodarza
   w tej OTWARTOŚCI p. Michała Wacławskiego " widzę" jego tatę. Masz rację. Niby OTWARTY a ZAMKNIĘTY.
   ps. To nie jest żart.
  • Ewca
   Pan Zbyszek otwarcie chciał być burmistrzem. Równie otwarcie wykłaszał peany na cześć obecnego. I teraz równie otwarcie go krytykuje. A co planuje w zamknięciu? No bez przesady że jakiś hotel i to jeszcze z synem.
 • Michał Wacławski
  Jestem, do państwa dyspozycji. Odpowiem na każde pytanie osobiście po wcześniejszym umówieniu się gdyż nie mam w zwyczaju prowadzić konwersacji z osobami anonimowymi a tym bardziej w formie komentarzy. Kontakt do mnie znajdziecie Państwo na stronie: art-chitektura.pl

  Michał Wacławski - Komitet rewitalizacji
 • pijany znad Grodarza
  Ooo. Przeczytałem o kinie. Po co ono ?
  Piszę bez nazwiska, bo łatwiej a i śmielej co myślę.
 • mieszkaniec
  Czyli pan panie Waclawski nie projektuje dla filmowców?
  Może pan streścić co zamierza pan zromic dla miasta w ramach rewitalizacji?
 • pijany znad Grodarza
  Kino ?. Nic nie wyczytałem
  "Mieszkańcy szczególnie zwrócili uwagę na problemy związane z infrastrukturą, z dostępem do usług, natomiast typowe problemy społeczne były na drugim planie, czyli bezrobocie, alkoholizm, niepełnosprawność czy przestępczość. ", bo nas quasi rewitalizacja.
  O jakie usługi chodzi ?. Wprawdzie szewca nie ma, ale jest 4 fryzjerów
 • Michał Wacławski
  Zanim coś napiszę zawsze sprawdzam dwa razy. Nigdy nie było mowy o żadnej rozbudowie budynku "Łaźni". Najbezpieczniej jednak krytykować i być anonimowym.

  Michał Wacławski - Komitet rewitalizacji
 • Michał Wacławski
  Będę lobbował za rozwojem miasta, a przedmiotem projektu jest kino ogólnodostępne z domem pracy twórczej Stowarzyszenia Filmowców Polskich a nie hotel.

  Michał Wacławski - Komitet rewitalizacji
 • obserwator
  @Szarik.Czytasz w moich myślach.Nie jestem odosobniony w swoim przekonaniu,że przypadek pana Michała jest zjawiskiem powszechnym w kraju ale czy właściwym.Od dawna jest wiadomo,że SFP stara się o rozbudowę kazimierskiej "Łaźni"Projektantem rozbudowy jest Pan Michał Wacławski.Wiadomo,też ,że SFP stara się o zmianę zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego aby mogła powstać rozbudowa.Drugorzędną sprawa jest to ,czy pomył rozbudowy w tym akurat miejscu jet właściwy czy też nie.Jednak uczestnictwo pana Wacławskiego w komitecie rewitalizacyjnym jest moim zdaniem strzałem w kolano całej idei.Takich sytuacji powinnyśmy się wystrzegać.
 • Szarik
  Panie Wacławski z całym szacunkiem ale pan jest autorem projektu nie tyle kina co hotelu .Jest konfliktem interesu pana społeczna " działalność po prostu będzie pan lobbiwal za swoim projektem.Czy się mylę?
 • Aaa
  Przynajmniej mają skąd ściągać. Haha
 • Michał Wacławski
  Pojawiła się realna szansa, że dzięki prowadzonej rewitalizacji w Kazimierzu (mieście w którym odbywa się chyba największy festiwal filmowy) zostanie wybudowane ogólnodostępne kino. Warto przy tym dodać że jest to jeden z wielu projektów którymi się zajmujemy.

  Michał Wacławski - Komitet rewitalizacji
 • Mieszkaniec na pół gwizdka
  Wawozy zabic dechami albo zabetonowac, bedzie swiety spokoj :)
 • Redakcja
  Szanowni Państwo! Staramy się możliwie jak najszybciej dostarczać informacje: stąd najpierw pojawia się tekst wstępny i zdjęcia, a dopiero potem uzupełnienie w postaci zasadniczej części artykułu.
  • pijany znad Grodarza
   i to całkowicie wypacza wpisy.
   Zanim poślecie, ZASTANOWCIE SIE.
   ps. cały czas jesteście w tyle za informacjami z blogu Janusza Kowalskiego, a tu piszecie o SZYBKIEJ INFORMACJI.
  • pijany znad Grodarza
   przeprosiny ?
   A co to za stwór ?
 • pijany znad Grodarza
  Nieładnie Redakcjo.
  Komentarz Rycha i moj wyszedł na glupka.
  Przeprosisz ?.
  Z komentarzem proszę.
 • ESA
  Jak i kogucie mowa to artykuł musi być uzgodniony z piekarnia sarzyńskiej.
  Zastanawiam się po co tekst.wejść ponad 1000 komentarzy kilka to sukces I bez wysiłku.
 • Bacha
  Nadyskutowali się pewnie, że ho ho. Szczęśliwsi będzie od samego słowa rewitalizacja. Ile za posiedzenie komisji?

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę