Poszukiwanie nadziei u profesora Štreita

zobacz więcej (10)

"(Ab)normalizacja" – wystawa gwiazdy Maratonu Akademii Odkryć Fotograficznych - profesora Štreita prowokuje do refleksji nie tylko o czeskiej drodze od „normalizacji” do wolności. Warto ją zobaczyć.
W ramach Maratonu Akademii Odkryć Fotograficznych towarzyszących 14. edycji Festiwalu Dwa Brzegi na kazimierskim zamku otwarto wystawę profesora Jindricha Štreita "(Ab)Normalizacja".
- Tytuł "(Ab)Normalizacja" został wymyślony przez pisarza Ludvika Vaculika i charakteryzuje zarówno czas (normalizacja Husaka), jak i absurdalność tego, co miało być normalne za pomocą normalizacji, i do tej pory ożywiło szare i kiczowate rytuały – czytamy w opisie wystawy.
Czarno – białe zdjęcia mają z jednej strony wymiar dokumentalny - pokazują, jak ludzie żyli w czasie wspomnianej normalizacji – czyli w latach 70. czy 80. ubiegłego wieku w Czechosłowacji. Porażająca jest siermiężność tamtego życia, którą pamiętamy takze z polskich domów, z polskich ulic, wszechogarniająca szarość i beznadzieja – taka sama na zdjęciach ślubnych, uroczystości rodzinnych czy z ceremonii pogrzebowej. Ta siermiężność jednak nie przytłoczyła pragnienia wolności, które mimo prześladowań zakończyło się obaleniem komunizmu i przemianami ustrojowymi.
- Optymizm tej wystawy polega na tym, że kończy się ona zdjęciami z 1989 r., tym, że prowadzi nas ona w lepsze miejsce, w którym nie ma ustroju, który by nas zniewalał. Oczywiście jest to wystawa prof. Štreita z Republiki Czeskiej, ale tam dokładnie chodziło o to samo co u nas. Ta wystawa jest uniwersalna. Ważna dla krajów, które były za żelazną kurtyną. Pokazuje w sposób bardzo dobitny smutek życia w tamtych czasach, tę siermiężność życia. Mam nadzieję, że dla młodych odbiorców, dla których te zdjęcia są lekcją historii, będzie to okazja do refleksji: doceńmy to, co mamy teraz – mówi Arkadiusz Gola pedagog z Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.
Doceńmy to, co udało nam się osiągnąć po roku 1989, by nie trzeba było tej wystawy przeżywać na nowo w rzeczywistości, gdy komuś znowu zamarzy się kolejna normalizacja, ujednolicenie życia obywateli. Historia przecież lubi się powtarzać…
14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2020

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę