14. Dwa Brzegi już za nami

Bez publiczności, ale z pięknym widokiem na Wisłę dla widzów przed komputerami zakończył się 14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który z powodu pandemii łączył wydarzenia na żywo z filmami i spotkaniami online. Do zobaczenia za rok!
Nie w namiocie przed blisko tysięczną publicznością, ale w umieszczonym na zachodniej wieży zamku w Kazimierzu studiu festiwalowym z pięknym widokiem na Wisłę zakończył się w sobotę 14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
- To był wyjątkowy festiwal. W wersji hybrydowej. Chcieliśmy się z Państwem spotkać częściowo online, częściowo w rzeczywistości i cieszymy się, że nam się to udało – mówiła Grażyna Torbicka dyrektor artystyczna festiwalu. – Wiele projekcji cieszyło się ogromnym powodzeniem. Fantastycznie sprawdziły się nasze spotkania z artystami z różnych stron świata, bo dzięki Internetowi łączyliśmy się podczas tego festiwalu z Sydney, z Nowym Yorkiem, z krajami europejskimi. Wszyscy chętnie odpowiadali na nasze zaproszenia. To były niezwykle ciekawe dyskusje na temat kultury i jej roli we współczesnym świecie.
Podczas tej nietypowej festiwalowej edycji kazimierski zamek był dla realizatorów Dwóch Brzegów prawdziwym centrum działania. Tu odbywały się seanse filmowe w kinie pod gwiazdami – jak żartowała Grażyna Torbicka –„czasami z księżycem, czasami bez księżyca, a czasami z dwoma księżycami jak to w Kazimierzu Dolnym”. Niezmiennie jednak przy pięknej pogodzie. Tu odbywały się wernisaże wystaw. Tu w telewizyjnym studiu festiwalowym rozmawiano z artystami na żywo lub łącząc się z nimi online. Zawsze w tle był wspaniały widok na Wisłę, a dzięki obrazom z drona – także na zamek i całe Miasteczko.
- Ale oni tam mają ładnie – zachwycała się tym widokiem tuż przed poniedziałkowym połączeniem online Emma Lowndes aktorka filmu „Pojedynek na głosy” w reż. Petera Cataneo.
- Oni tam mają z tyłu ustawioną specjalną zastawkę – mówił do niej Peter Cataneo, który nie chciał wierzyć, że obrazy w tle festiwalowego studia, to rzeczywista panorama.
Grażyna Torbicka, która opowiadała tę anegdotę podczas spotkania z przedstawicielami władz samorządowych, zapewniała:
- Artyści z zagranicy, którzy się z nami łączyli i widzieli kazimierskie plenery, wyrażali ogromną chęć przyjazdu na festiwal, więc miejmy nadzieję, że wrócimy do takich sytuacji, że będziemy tu gościć ludzi z całego świata.
Władze wojewódzkie i gminne obiecały nadal czynnie wspierać Dwa Brzegi.
- Dziękuję Wam za promocję nie tylko Kazimierza – chociaż to perełka w koronie – ale i całej Lubelszczyzny – mówił Zbigniew Wojciechowski wicemarszałek województwa lubelskiego.
- Za sprawą hybrydowej formuły mieliśmy możliwość jeszcze szerszej promocji – pokazania piękna naszego Miasteczka, ale i całej Lubelszczyzny. Mieliśmy możliwość chwalenia się tym, co najpiękniejsze, tym, co najlepsze – mówił wiceburmistrz Kazimierza Dariusz Wróbel. – Niezwykle budujące dla mnie jest to, że pomimo tych daleko idących pandemicznych ograniczeń poziom artystyczny festiwalu absolutnie nie został obniżony.
Podczas ostatniego w tej edycji Dwóch Brzegów spotkania w telewizyjnym studiu festiwalowym na zamku ogłoszono też wyniki Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych, do którego spośród 2307 filmów nadesłanych ze wszystkich kontynentów zespół programowy wybrał 34. Wyróżniono filmy: „Story” (reż. Jolanta Bankowska) za błyskotliwą analizę współczesnego świata i „Annę” (reż. Dekel Berenson) za czułość do bohaterów i umiejętność podpatrzenia ich prawdziwego świata. Wyróżniono także występujących w nich aktorów: Piotra Żurawskiego za przekonującą kreację aktorską w filmie „Marcel” (reż. Marcin Mikulski), który w lekki i dowcipny sposób łączy surrealistyczną formę z gorzką prawdą o samotności we współczesnym świecie; oraz Stéphanie Michelini za rolę w filmie „Now, Daphne” [„Traverser la nuit”] (reż. Johann G. Louis). III miejsce przyznano filmowi w reż. Igora Galuka „The Lillie’s Seller” [“La vendedora de libros”], a II – filmowi „Koniec sezonu” w reż. Stanisława Cuske’a (Juror Maciej Cuske nie brał udziału w obradach). Laureatem pierwszej nagrody został film „Nina” w reż. Hrista Simeonova.
- To film bardzo ciekawy, zrealizowany w formule dokumentalnej. Jego bohaterkę kilkunastoletnią Ninę obserwujemy podczas jej podróży przez miasto – mówi Grażyna Torbicka.
- Miasto stało się bohaterem tego filmu przekazującym swoją historię – mówi członek zespołu programowego – kazimierzanin Maciej Jaszczyński.
Nagrodę Specjalną Dyrektor Artystycznej Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (nagrodę pozaregulaminową) otrzymała: „Frontiera” w reż. Alessandra Di Gregorio.
– Obraz posługujący się nowoczesnym językiem filmowym i niezwykłym skrótem myślowym a przy tym nie gubiący niczego z tragizmu wydarzeń – powiedziała o tym filmie Grażyna Torbicka. – Film porusza bardzo trudny problem uchodźców i imigrantów.
Na zakończenie nie zabrakło też tradycyjnej prezentacji całego grona osób, które tworzyły tę wyjątkową 14. edycję Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Cała festiwalowa ekipa zebrana przed domem wielkim kazimierskiego zamku dziękowała widzom za wspólnie spędzone chwile.
- Mamy nadzieję, że przyszły rok przywróci nam szansę na częściową zwyczajność i normalność, choć sztuka nie powinna być zwyczajna i normalna – mówiła Grażyna Torbicka. – Do zobaczenia za rok!

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę