14. Dwa Brzegi już za nami

Bez publiczności, ale z pięknym widokiem na Wisłę dla widzów przed komputerami zakończył się 14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który z powodu pandemii łączył wydarzenia na żywo z filmami i spotkaniami online. Do zobaczenia za rok!
Nie w namiocie przed blisko tysięczną publicznością, ale w umieszczonym na zachodniej wieży zamku w Kazimierzu studiu festiwalowym z pięknym widokiem na Wisłę zakończył się w sobotę 14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
- To był wyjątkowy festiwal. W wersji hybrydowej. Chcieliśmy się z Państwem spotkać częściowo online, częściowo w rzeczywistości i cieszymy się, że nam się to udało – mówiła Grażyna Torbicka dyrektor artystyczna festiwalu. – Wiele projekcji cieszyło się ogromnym powodzeniem. Fantastycznie sprawdziły się nasze spotkania z artystami z różnych stron świata, bo dzięki Internetowi łączyliśmy się podczas tego festiwalu z Sydney, z Nowym Yorkiem, z krajami europejskimi. Wszyscy chętnie odpowiadali na nasze zaproszenia. To były niezwykle ciekawe dyskusje na temat kultury i jej roli we współczesnym świecie.
Podczas tej nietypowej festiwalowej edycji kazimierski zamek był dla realizatorów Dwóch Brzegów prawdziwym centrum działania. Tu odbywały się seanse filmowe w kinie pod gwiazdami – jak żartowała Grażyna Torbicka –„czasami z księżycem, czasami bez księżyca, a czasami z dwoma księżycami jak to w Kazimierzu Dolnym”. Niezmiennie jednak przy pięknej pogodzie. Tu odbywały się wernisaże wystaw. Tu w telewizyjnym studiu festiwalowym rozmawiano z artystami na żywo lub łącząc się z nimi online. Zawsze w tle był wspaniały widok na Wisłę, a dzięki obrazom z drona – także na zamek i całe Miasteczko.
- Ale oni tam mają ładnie – zachwycała się tym widokiem tuż przed poniedziałkowym połączeniem online Emma Lowndes aktorka filmu „Pojedynek na głosy” w reż. Petera Cataneo.
- Oni tam mają z tyłu ustawioną specjalną zastawkę – mówił do niej Peter Cataneo, który nie chciał wierzyć, że obrazy w tle festiwalowego studia, to rzeczywista panorama.
Grażyna Torbicka, która opowiadała tę anegdotę podczas spotkania z przedstawicielami władz samorządowych, zapewniała:
- Artyści z zagranicy, którzy się z nami łączyli i widzieli kazimierskie plenery, wyrażali ogromną chęć przyjazdu na festiwal, więc miejmy nadzieję, że wrócimy do takich sytuacji, że będziemy tu gościć ludzi z całego świata.
Władze wojewódzkie i gminne obiecały nadal czynnie wspierać Dwa Brzegi.
- Dziękuję Wam za promocję nie tylko Kazimierza – chociaż to perełka w koronie – ale i całej Lubelszczyzny – mówił Zbigniew Wojciechowski wicemarszałek województwa lubelskiego.
- Za sprawą hybrydowej formuły mieliśmy możliwość jeszcze szerszej promocji – pokazania piękna naszego Miasteczka, ale i całej Lubelszczyzny. Mieliśmy możliwość chwalenia się tym, co najpiękniejsze, tym, co najlepsze – mówił wiceburmistrz Kazimierza Dariusz Wróbel. – Niezwykle budujące dla mnie jest to, że pomimo tych daleko idących pandemicznych ograniczeń poziom artystyczny festiwalu absolutnie nie został obniżony.
Podczas ostatniego w tej edycji Dwóch Brzegów spotkania w telewizyjnym studiu festiwalowym na zamku ogłoszono też wyniki Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych, do którego spośród 2307 filmów nadesłanych ze wszystkich kontynentów zespół programowy wybrał 34. Wyróżniono filmy: „Story” (reż. Jolanta Bankowska) za błyskotliwą analizę współczesnego świata i „Annę” (reż. Dekel Berenson) za czułość do bohaterów i umiejętność podpatrzenia ich prawdziwego świata. Wyróżniono także występujących w nich aktorów: Piotra Żurawskiego za przekonującą kreację aktorską w filmie „Marcel” (reż. Marcin Mikulski), który w lekki i dowcipny sposób łączy surrealistyczną formę z gorzką prawdą o samotności we współczesnym świecie; oraz Stéphanie Michelini za rolę w filmie „Now, Daphne” [„Traverser la nuit”] (reż. Johann G. Louis). III miejsce przyznano filmowi w reż. Igora Galuka „The Lillie’s Seller” [“La vendedora de libros”], a II – filmowi „Koniec sezonu” w reż. Stanisława Cuske’a (Juror Maciej Cuske nie brał udziału w obradach). Laureatem pierwszej nagrody został film „Nina” w reż. Hrista Simeonova.
- To film bardzo ciekawy, zrealizowany w formule dokumentalnej. Jego bohaterkę kilkunastoletnią Ninę obserwujemy podczas jej podróży przez miasto – mówi Grażyna Torbicka.
- Miasto stało się bohaterem tego filmu przekazującym swoją historię – mówi członek zespołu programowego – kazimierzanin Maciej Jaszczyński.
Nagrodę Specjalną Dyrektor Artystycznej Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (nagrodę pozaregulaminową) otrzymała: „Frontiera” w reż. Alessandra Di Gregorio.
– Obraz posługujący się nowoczesnym językiem filmowym i niezwykłym skrótem myślowym a przy tym nie gubiący niczego z tragizmu wydarzeń – powiedziała o tym filmie Grażyna Torbicka. – Film porusza bardzo trudny problem uchodźców i imigrantów.
Na zakończenie nie zabrakło też tradycyjnej prezentacji całego grona osób, które tworzyły tę wyjątkową 14. edycję Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Cała festiwalowa ekipa zebrana przed domem wielkim kazimierskiego zamku dziękowała widzom za wspólnie spędzone chwile.
- Mamy nadzieję, że przyszły rok przywróci nam szansę na częściową zwyczajność i normalność, choć sztuka nie powinna być zwyczajna i normalna – mówiła Grażyna Torbicka. – Do zobaczenia za rok!

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę