Linoryt po raz pierwszy

zobacz więcej (10)

W Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki trwa wystawa grafiki Krzysztofa Rumina. Jej wernisaż był częścią Maratonu Akademii Odkryć Fotograficznych odbywających się w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Do Kazimierza z uzdolnioną plastycznie młodzieżą przyjeżdża od ponad 20 lat ze Śląska, gdzie w Zabrzu prowadzi klub plastyczny „Pastel”. To jego podopiecznych w czasie kolejnych festiwali Filmu i Sztuki Dwa Brzegi można spotkać przy sztalugach na rynku i innych uliczkach Miasteczka, jak swoim malowaniem wpisują się w ponadstuletnią tradycję kazimierskich plenerów artystycznych. Sam uprawia malarstwo sztalugowe i grafikę warsztatową. Krzysztof Rumin. Tego lata zdecydował się pokazać swoje grafiki w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki.
Wystawę zaaranżowano w dolej sali KOKPiT, gdzie czarno – białe linoryty - wystawiane tu po raz pierwszy - doskonale korespondują z naturalnym kolorem kazimierskiej opoki. Tematem większości grafik jest kobieta – muza, mityczna gracja we współczesnej odsłonie.
- W cyklu Gracje, tytułowe boginie są raz patetyczne raz groteskowe. Nagie kobiece ciała kreślone są przez autora z pietyzmem, a linie podkreślają ich immanentne cechy - piękno i wdzięk. Delektujemy się precyzyjnymi długimi liniami definiującymi kształty, aby już za chwilę zobaczyć Gracje radosne i niefrasobliwe wplątane w tkankę życia codziennego. Innym razem cytuje dobrze znane nam z historii sztuki ikony kobiecości wtapiając w swoją opowieść wizerunki mistrzów: Wenus Botticellego, Marilyn Monroe Warhola czy Monę Lizę Leonarda da Vinci. Umieszcza je w wehikule jadącym przez stulecia – czytamy w informacji na temat wystawy.
Gracje Rumina to nie są mityczne boginie wdzięku, piękna i radości, chociaż wdzięku, piękna i radości im nie brakuje.
- Kobieta była od zawsze muzą artysty. Ja te swoje kobiety nazywam Gracjami. W mitologii były to piękne kobiety, które pomagały bogini wspiąć się na Olimp. Moje Gracje są bardziej współczesne – podróżują pociągiem, jeżdżą na rowerach, kąpią się w wannie… - mówi Krzysztof Rumin.
Gra z konwencją nie kończy się na współczesnym otoczeniu Gracji. Złamana została także mityczna magiczna trójka. U Rumina czasami tylko występują trzy Gracje, czasami dwie, a czasami – jak w przypadku jazdy konnej czy koncertu jazzowego – jest ich dużo więcej.
Wystawa trwa do 28 sierpnia.


14. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2020.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę