Poznaj Kazimierz w czasie Dwóch Brzegów

Trwa Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Nie ma wprawdzie miasteczka festiwalowego na terenie Zespołu Szkół Koszczyca na Nadwiślańskiej, ale filmy w plenerze można oglądać na zamku. Festiwalowi towarzyszy wiele wydarzeń. Wśród nich spacery prowadzone przez przewodników turystycznych.
Spacery w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi pokazują Kazimierz filmowy i artystyczny.
- W czasie wycieczki czeka nas niejedna VOLTA, PODRÓŻOWAĆ będziemy jak PAN KLEKS, ZA JEDEN UŚMIECH, dotrzemy na WYSPĘ ZŁOCZYŃCÓW, aby poszukać LALKI – tak zaprasza na swoją wycieczkę „Drugi brzeg, czyli Janowiec filmowy” przewodnik Danuta Borzecka.
Trasa wycieczki zaplanowanej na 4 sierpnia o godzinie 11:00 prowadzić będzie tropem filmów kręconych na obu brzegach Wisły: w Kazimierzu Dolnym - ulicą Krakowską, bulwarami nadwiślańskimi na prom i na drugi brzeg, do urokliwego Janowca, gdzie będzie okazja wejść na wzgórze zamkowe, zwiedzić zamek i niewielki skansen. Wstęp wolny. Początek spaceru przy pomniku psa na kazimierskim rynku.
O Kazimierzu filmowym opowie podczas spaceru "Między brzegami" 6 VIII o godzinie 11:00 regionalista dr Andrzej Pawłowski. Usłyszymy anegdoty z realizacji takich filmów jak m.in. „Awans”, „Pan samochodzik. Wyspa złoczyńców”, „Dybuk”, „Dwa Księżyce” czy „Drugie zabicie psa”. Będzie też okazja, by porównać współczesny Kazimierz z tym dawnych planów filmowych.
- Warto zaznaczyć, że w tym roku mija dokładnie 100 lat od realizacji (przez Pathe) francuskiego dokumentu z 1920 r., najstarszego zachowanego wizerunku Kazimierza Dolnego na taśmie filmowej – mówi dr Pawłowski.
Spacer rozpocznie się przy pomniku psa i poprowadzi aż na Albrechtówkę. W sumie do przejścia około 7 km. Warto zabezpieczyć się przed komarami, które są aktywne zwłaszcza przy willi Szukalskiego. Wstęp wolny.
Śladami artystów w Kazimierzu poprowadzi Państwa 3 sierpnia o godzinie 10:00 Dorota Szczuka podczas spaceru „Śladami Pruszkowiaków. Najbardziej malarskie miejsca w Kazimierzu”. To wycieczka do na ogół niedostępnych miejsc związanych z przedwojenną kolonią artystyczną w Kazimierzu Dolnym, prof. Tadeuszem Pruszkowskim i Bractwem św. Łukasza. Na trasie wycieczki będą między innymi: willa profesora Pruszkowskiego, willa Antoniego Michalaka, teren dawnej Esterki, ul. Cmentarna, dawny szpital, kościół św. Anny (krypty).
- Poznamy z bliska domy, pracownie, miejsca chętnie malowane i miejsca spotkań towarzyskich. Reszta jest niespodzianką – zachęca przewodniczka.
Spacer rozpocznie się przy Galerii Drewna i Kazimierskich Aniołów, ul. Plebanka 4a. Wycieczka biletowana.
Śladami Marii i Jerzego Kuncewiczów przemierzymy Kazimierz wraz z pracownikami oddziału Literackiego Muzeum Nadwiślańskiego Dom Kuncewiczów codziennie od 3 do 6 sierpnia o godzinie 10:00.
- Spacer po Kazimierzu Dolnym do miejsc opisanych przez Marię Kuncewiczową m.in. w cyklu opowiadań „Dwa księżyce”. Fakty z życia pisarki jej znajomych uzupełniamy anegdotami i historiami o Kazimierzu Dolnym sprzed lat – czytamy w zapowiedzi. –  Startujemy z Domu Kuncewiczów, a trasa spaceru zakończy się na dziedzińcu klasztoru oo. franciszkanów.
Wstęp biletowany.
Spacer towarzyszyć także będzie Nocy Perseidów – spotkaniu miłośników astrofotografii w ramach Maratonu Akademii Odkryć Fotograficznych – imprezie także organizowanej w ramach Dwóch Brzegów. Spacer szlakiem winnic poprowadzi Paweł Ciechanowicz – botanik, historyk, inżynier, gawędziarz jakich mało. Początek spaceru 8 sierpnia o godzinie 15:00 w Winnicy Kazimierskie Wzgórza ul. Wylągi 35. Wstęp wolny.
Kazimierskie okolice i ptasie obyczaje pozwoli poznać wycieczka „Zwiedzisz – Zaobserwujesz – Polubisz”. To spacer z przewodnikiem – ornitologiem do przyrodniczych zakątków i najpiękniejszych punktów widokowych. Spotkanie na rynku przy studni 3 sierpnia i 4 sierpnia oraz 8 sierpnia o godz.10.30. wycieczka biletowana.
Także wyprawę poza centrum proponuje wycieczka „Opowieść z widokiem”. To spacer przyrodniczo – krajoznawczy na Albrechtówkę, skąd rozciąga się jeden z najpiękniejszych kazimierskich widoków na dolinę Wisły.
- Przewodniczka poprowadzi ulicą Krakowską, pobrzeżem Wisły i urokliwym wąwozem na Albrechtówkę ku zapierającym dech w piersiach widokom. Do Miasteczka powrócimy wąwozami – czytamy w zapowiedzi. – W czasie spaceru i usłyszycie Państwo moc historii - czasem śmiesznych, czasem strasznych, ale zawsze ciekawych. Będą historie o willach, ich mieszkańcach i Wiśle.
Wycieczka 3 sierpnia o godzinie 10:30. Wstęp płatny.
Kazimierz poprzez legendy poznamy podczas wycieczki „Zamek, legendy i stary Kazimierz” 5 sierpnia, 6 sierpnia, 7 sierpnia, 8 sierpnia o godzinie 12:00, a 9 sierpnia o godzinie 11:00.
- Z przewodniczką zwiedzicie Państwo najbardziej urokliwe zakątki Kazimierza Dolnego i usłyszycie moc historii - czasem śmiesznych, czasem strasznych, ale zawsze ciekawych. Podejdziemy pod zamek Kazimierza Wielkiego i wejdziemy na górującą nad Miasteczkiem basztę, rynek z zabytkowymi kamieniczkami  i Mały Rynek z dawną synagogą - zachęcają przewodniczki. - Usłyszycie Państwo, dlaczego Kazimierz jest Kazimierzem, dlaczego Dolnym, a nie Górnym, skąd wzięły się wszechobecne koguciki z ciasta i zgłębicie kilka tajemnic tego miejsca.
Wycieczka płatna.
Kazimierz od strony kuchni pozwoli poznać wycieczka „Zwiedzisz-Zdegustujesz-Posmakujesz”. Poznacie Państwo historię i  najważniejsze zabytki Miasteczka, a na zakończenie udacie się na degustację nalewek i potraw żydowskich. 7 sierpnia o godzinie 17:30, a 8 sierpnia o godzinie 17:00.
Także Kazimierz od kuchni, tym razem głównie polskiej, pokaże wycieczka 8 sierpnia o godzinie 16:00. Dla chętnych obiad w formie degustacji dań regionalnych z lubelskiego Powiśla. Wycieczka płatna.
O Kazimierzu filmowym online opowiada regionalista Andrzej Pawłowski:
14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2020
Wydarzenia towarzyszące>>>

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę