Kazimierski Hollywood

zobacz więcej (19)

Trwa Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Wśród wydarzeń towarzyszących performance, którego rolą było zaakcentowanie filmowej historii Kazimierza, który po raz pierwszy zarejestrowano na taśmie filmowej równo 100 lat temu.
Kazimierz Dolny związany jest z kinematografią od wielu dziesięcioleci. Po raz pierwszy chyba zarejestrowali go na taśmie filmowej francuscy dziennikarze w 1920 r. W 1937 r. zrealizowano tu pierwszy film fabularny – „Dybuk” w reż. Michała Waszyńskiego wciąż jest wysoko notowanym filmem rankingu światowym. Potem przyszły inne filmy, seriale, teledyski, dla których Miasteczko stanowiło wdzięczne tło wydarzeń, a przy filmie Andrzeja Barańskiego „Dwa księżyce” samo stało się bohaterem.
- Od lat zadawane jest pytanie: Jak oddać hołd filmowym konotacjom Kazimierza? Podczas Festiwalu Dwa Brzegi znajdziemy na nie odpowiedź – mówił przed festiwalem Maks Skrzeczkowski, który w ramach poszukiwania tej odpowiedzi wymyślił akcję performatywną „Kazimierski Hollywood” odbywającą się w ramach Maratonu Akademii Odkryć Fotograficznych i Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Dwumetrowe litery układające się w nazwę Kazimierz najpierw pozowały przed studnią na rynku, a potem powędrowały na Górę Trzech Krzyży przypominając wszystkim, że trwa Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w miejscu, które jest poniekąd takim polskim Hollywoodem.
- To było o tyle fajne, że wpisuje się w ten pulsujący rytm Kazimierza: coś się dzieje, coś się pojawia, coś znika, pojawia się jak fajerwerk, wyrasta jak kwiatek, a po chwili już go nie ma – mówi  Maks Skrzeczkowski. – Warto zaskakiwać, warto zadziwiać, warto prowokować.
Akcja wywołała lawinę komentarzy od pozytywnych w stylu: „Kazimierzowski Hollywood, cieszmy się, że go mamy” po wyrazy oburzenia z powodu oszpecania krajobrazu i niszczenia przyrody.
- To na stałe? - koszmar, chyba każdy wie, gdzie jest, to jest bezmyślne małpowanie wzorców i szpecenie widoku, jestem za jak najszybszym usunięciem tego napisu – napisał jeden z internautów na Facebooku.
- Zaraz, zaraz. Przecież Góra to też rezerwat przyrody. Naprawdę coś takiego postawiono ?? – oburzał się inny.
Nie brakowało też uwag, że napis powinien być ustawiony inaczej, w innym miejscu i powinien być bardziej oryginalny. Jakoś komentującym umknął uwadze fakt, że litery zniknęły z Góry Trzech Krzyży niemal tak szybko jak się tam pojawiły.
Akcja będzie powtórzona w niedzielę 9 sierpnia o godzinie 14:00.
14. edycjaFestiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2020.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę