Kazimierski Hollywood

zobacz więcej (19)

Trwa Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Wśród wydarzeń towarzyszących performance, którego rolą było zaakcentowanie filmowej historii Kazimierza, który po raz pierwszy zarejestrowano na taśmie filmowej równo 100 lat temu.
Kazimierz Dolny związany jest z kinematografią od wielu dziesięcioleci. Po raz pierwszy chyba zarejestrowali go na taśmie filmowej francuscy dziennikarze w 1920 r. W 1937 r. zrealizowano tu pierwszy film fabularny – „Dybuk” w reż. Michała Waszyńskiego wciąż jest wysoko notowanym filmem rankingu światowym. Potem przyszły inne filmy, seriale, teledyski, dla których Miasteczko stanowiło wdzięczne tło wydarzeń, a przy filmie Andrzeja Barańskiego „Dwa księżyce” samo stało się bohaterem.
- Od lat zadawane jest pytanie: Jak oddać hołd filmowym konotacjom Kazimierza? Podczas Festiwalu Dwa Brzegi znajdziemy na nie odpowiedź – mówił przed festiwalem Maks Skrzeczkowski, który w ramach poszukiwania tej odpowiedzi wymyślił akcję performatywną „Kazimierski Hollywood” odbywającą się w ramach Maratonu Akademii Odkryć Fotograficznych i Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Dwumetrowe litery układające się w nazwę Kazimierz najpierw pozowały przed studnią na rynku, a potem powędrowały na Górę Trzech Krzyży przypominając wszystkim, że trwa Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w miejscu, które jest poniekąd takim polskim Hollywoodem.
- To było o tyle fajne, że wpisuje się w ten pulsujący rytm Kazimierza: coś się dzieje, coś się pojawia, coś znika, pojawia się jak fajerwerk, wyrasta jak kwiatek, a po chwili już go nie ma – mówi  Maks Skrzeczkowski. – Warto zaskakiwać, warto zadziwiać, warto prowokować.
Akcja wywołała lawinę komentarzy od pozytywnych w stylu: „Kazimierzowski Hollywood, cieszmy się, że go mamy” po wyrazy oburzenia z powodu oszpecania krajobrazu i niszczenia przyrody.
- To na stałe? - koszmar, chyba każdy wie, gdzie jest, to jest bezmyślne małpowanie wzorców i szpecenie widoku, jestem za jak najszybszym usunięciem tego napisu – napisał jeden z internautów na Facebooku.
- Zaraz, zaraz. Przecież Góra to też rezerwat przyrody. Naprawdę coś takiego postawiono ?? – oburzał się inny.
Nie brakowało też uwag, że napis powinien być ustawiony inaczej, w innym miejscu i powinien być bardziej oryginalny. Jakoś komentującym umknął uwadze fakt, że litery zniknęły z Góry Trzech Krzyży niemal tak szybko jak się tam pojawiły.
Akcja będzie powtórzona w niedzielę 9 sierpnia o godzinie 14:00.
14. edycjaFestiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2020.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę