"Pastorałka" w nowej odsłonie (video)

Skomentuj (3)

zobacz więcej (13)

Kolorowe stroje, piękne anielskie skrzydła oraz tradycyjne polskie kolędy wypełniły w Święto Trzech Króli klasztor ojców reformatów. A wszystko to za sprawą „Pastorałki” – spektaklu przygotowanego przez mieszkańców Kazimierza Dolnego.

„Pastorałka” Leona Schillera skupia w sobie wszystko to, co w polskiej tradycji świąt Bożego Narodzenia najpiękniejsze. Wszystko to, z czego ów świąteczny polski obyczaj wyrasta. Są i tacy, którzy "Pastorałkę" nazywają prawdziwym cudem polskiego teatru. Bo są i ku temu powody. Sztuka to wyjątkowa. Tym bardziej w „kazimierskiej” odsłonie. Rok temu mieliśmy okazję obejrzeć kazimierską „Pastorałkę” po raz pierwszy. W roku bieżącym powraca ona w nowym wydaniu. Nieco inna, choć równie niezwykła.

 

Niezwykłe jest również to, kto w tym spektaklu wystąpił. Byli tam zarówno kazimierscy artyści, jak i radni z burmistrzem Grzegorzem Dunią na czele. Byli też nauczyciele i uczniowie, geodeta i inżynier. Największym zainteresowniem wśród licznie zebranej publiczności cieszył się jednak Marcin Pisula - radny powiatu puławskiego, który wcielił się w postać roztańczonego i rozśpiewanego Żyda.

 

- Matka Boska twarz ma pogodną, bo już wie, czym prawdziwy jest ból – mówi Ewa Wolna, scenarzystka. – Nim zapłacze w rozpaczy, On oprawcom wybaczy. Oto Człowiek – ofiara i król.

Trzej Królowie, którzy przybyli, by oddać Jezusowi hołd, zatroskana Maryja z Józefem, zaskoczeni Pasterze, rozśpiewane Anioły, oddane Zwierzęta czy skąpy i niewierzący Żyd – wszyscy złączyli się w pięknej i radosnej kolędzie - „Wśród nocnej ciszy”.

 

I tak zakończyła się tegoroczna „Pastorałka”. Wszystkich tych, którzy chcieliby jeszcze zobaczyć spektakl, zapraszamy w niedzielę do kościoła farnego o godzinie 16.00 lub do obejrzenia filmów video i zdjęć.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • Artur
    "Matka Boska twarz ma pogodną, bo już wie, czym prawdziwy jest ból – mówi Ewa Wolna, scenarzystka. – Nim zapłacze w rozpaczy, On oprawcom wybaczy. Oto Człowiek – ofiara i król." Jeżeli pani scenarzystka wystawia "Pastorałkę Leona Schillera" to dlaczego używa słów pastorałek Jacka Kaczmarskiego? Bez przytoczenia nazwiska autora jest to kolejny plagiat.
  • Walentyna
    Czy chodzi ci o biuro turystyczne.
  • Mieszkaniec
    Brakuje mi jednej świętej, tej najj..świętszej, z najświtętszych...

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę