"Pastorałka" w nowej odsłonie (video)

Skomentuj (3)

zobacz więcej (13)

Kolorowe stroje, piękne anielskie skrzydła oraz tradycyjne polskie kolędy wypełniły w Święto Trzech Króli klasztor ojców reformatów. A wszystko to za sprawą „Pastorałki” – spektaklu przygotowanego przez mieszkańców Kazimierza Dolnego.

„Pastorałka” Leona Schillera skupia w sobie wszystko to, co w polskiej tradycji świąt Bożego Narodzenia najpiękniejsze. Wszystko to, z czego ów świąteczny polski obyczaj wyrasta. Są i tacy, którzy "Pastorałkę" nazywają prawdziwym cudem polskiego teatru. Bo są i ku temu powody. Sztuka to wyjątkowa. Tym bardziej w „kazimierskiej” odsłonie. Rok temu mieliśmy okazję obejrzeć kazimierską „Pastorałkę” po raz pierwszy. W roku bieżącym powraca ona w nowym wydaniu. Nieco inna, choć równie niezwykła.

 

Niezwykłe jest również to, kto w tym spektaklu wystąpił. Byli tam zarówno kazimierscy artyści, jak i radni z burmistrzem Grzegorzem Dunią na czele. Byli też nauczyciele i uczniowie, geodeta i inżynier. Największym zainteresowniem wśród licznie zebranej publiczności cieszył się jednak Marcin Pisula - radny powiatu puławskiego, który wcielił się w postać roztańczonego i rozśpiewanego Żyda.

 

- Matka Boska twarz ma pogodną, bo już wie, czym prawdziwy jest ból – mówi Ewa Wolna, scenarzystka. – Nim zapłacze w rozpaczy, On oprawcom wybaczy. Oto Człowiek – ofiara i król.

Trzej Królowie, którzy przybyli, by oddać Jezusowi hołd, zatroskana Maryja z Józefem, zaskoczeni Pasterze, rozśpiewane Anioły, oddane Zwierzęta czy skąpy i niewierzący Żyd – wszyscy złączyli się w pięknej i radosnej kolędzie - „Wśród nocnej ciszy”.

 

I tak zakończyła się tegoroczna „Pastorałka”. Wszystkich tych, którzy chcieliby jeszcze zobaczyć spektakl, zapraszamy w niedzielę do kościoła farnego o godzinie 16.00 lub do obejrzenia filmów video i zdjęć.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • Artur
    "Matka Boska twarz ma pogodną, bo już wie, czym prawdziwy jest ból – mówi Ewa Wolna, scenarzystka. – Nim zapłacze w rozpaczy, On oprawcom wybaczy. Oto Człowiek – ofiara i król." Jeżeli pani scenarzystka wystawia "Pastorałkę Leona Schillera" to dlaczego używa słów pastorałek Jacka Kaczmarskiego? Bez przytoczenia nazwiska autora jest to kolejny plagiat.
  • Walentyna
    Czy chodzi ci o biuro turystyczne.
  • Mieszkaniec
    Brakuje mi jednej świętej, tej najj..świętszej, z najświtętszych...

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę