Zmarła Olga Doraczyńska

Skomentuj (8)

W piątek, 20 lipca 2012 r. zmarła Olga Kuckiewicz – Doraczyńska. Osobowość niezwykle barwna i powszechnie znana w Kazimierzu Dolnym. Z wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka i społeczniczka. Msza żałobna odbędzie się 25 lipca o godzinie 16.30 w kościele Świętej Anny w Kazimierzu Dolnym.

Olga Kuckiewicz – Doraczyńska urodziła się 1 kwietnia 1947 roku. Ukończyła Politechnikę Warszawską, przez wiele lat pracowała jako nauczyciel w Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie, w Kazimierzu Dolnym stworzyła wraz z mężem pierwszą galerię sztuki współczesnej.

 

Była to postać niezwykle barwna i pełna pozytywnej energii, bardzo zaangażowana w życie kulturalne Kazimierza Dolnego. Działała w kazimierskim Towarzystwie Opieki Nad Zabytkami, angażując się w organizację Letnich Balów Charytatywnych. Była także zatrudniona w pracowni architektonicznej Muzeum Kazimierza Dolnego, które później przemianowano na Muzeum Nadwiślańskie. Niejednokrotnie mogliśmy podziwiać jej zdolności aktorskie na kazimierskiej scenie, gdyż współtworzyła Teatr Marii i Jerzego Kuncewiczów.

 

- Olga była zawsze bardzo aktywna – mówi Wanda Michalak z Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Poddawała nam wiele pomysłów, motywowała do działań. Dla niej ten teatr był bardzo ważny. Niestety w kolejnej sztuce już nie zagra…

 

- To wszystko jest bardzo smutne i niesprawiedliwe – mówi Tadeusz Michalak. - Olga była osobą bardzo energiczną i pełną coraz to nowych pomysłów.

 

Jako architekt uznawana była za wybitną specjalistkę, osobę obdarzoną wyjątkowym talentem i smakiem estetycznym. Szczególnie ceniona przez śp. prof. dr hab. Adama Miłobędzkiego – historyka sztuki, architektury i kultury. Oprócz tego była także utalentowaną rysowniczką i nauczycielką rysownictwa. Bardzo dobrze znała również języki obce, m.in. włoski i rosyjski.

 

Być może niewiele osób o tym wie, ale Olga Doraczyńska była także niezwykle wrażliwym człowiekiem. Wielokrotnie walczyła z ludzką obojętnością na cierpienie zarówno ludzi, jak i zwierząt.

 

- Ten nasz świat kazimierski jest w pewien sposób ukształtowany – mówi Tadeusz Michalak. - Każdy z nas odgrywa w nim swoją rolę, ma swoje miejsce. I niezależnie od emocjonalnych spraw, jeśli kogoś zabraknie, powstaje głęboka wyrwa, w tym logicznym ułożeniu, w tej naszej małej społeczności.

 

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w środę, 25 lipca o godz. 16.30 w kościele Świętej Anny w Kazimierzu Dolnym. W tej ostatniej wędrówce przez Kazimierz, Oldze Doraczyńskiej towarzyszyć będzie rodzina i przyjaciele.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • Dawny Uczeń
  Będę o Pani pamiętał..byłem kiedyś uczniem i z nostalgią wspominam..
 • pijany znad Grodarza
  Olek. Daleko Ci do Aleksandra.
 • Olek
  pijany Ty sie nie zastanawiaj,skoro jesteś nabuzowany to się spalisz w mig.
 • pijany znad Grodarza
  widziałem kondukt żałobny. Wielka majestatyczność z niego biła. Po raz pierwszy widziałem uroczystość pogrzebową ze spopielonym ciałem zmarłego. Zaczynam się zastanawiać z moją wolą dotyczącą pochówku.
 • KRYCHA Z RODZINĄ
  Serdeczne wyrazy współczucia dla Bliskich. SPOCZYWAJ W POKOJU.
 • zbigniew
  Jakie to smutne, że tylu wspaniałych ludzi odchodzi. Musimy się jednak pogodzić z tym, że rodzimy się po to, by odejść. Na zawsze? To zależy od nas i potomnych. Od tego co pozostawiamy po sobie i od wrażliwości i pamięci, tych po nas. Pomyślmy co my zostawimy po sobie.
 • Jana
  Serdeczne wyrazy współczucia dla Rodziny.... Pani Olga była wspaniałą osobą. Zawsze uśmiechnięta, życzliwa dla świata. Taką Ją zapamiętam.
 • kazimierzanka
  Wyrazy współczucia dla Rodziny i Bliskich...Osoba, która tak kochała zwierzęta i ludzi, a zarazem skromna. TAK BARDZO NATURALNA...Żal, wielki żal...
  Spoczywaj w spokoju w Świecie bez bólu i cierpienia:(

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę