Zmarła Olga Doraczyńska

Skomentuj (8)

W piątek, 20 lipca 2012 r. zmarła Olga Kuckiewicz – Doraczyńska. Osobowość niezwykle barwna i powszechnie znana w Kazimierzu Dolnym. Z wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka i społeczniczka. Msza żałobna odbędzie się 25 lipca o godzinie 16.30 w kościele Świętej Anny w Kazimierzu Dolnym.

Olga Kuckiewicz – Doraczyńska urodziła się 1 kwietnia 1947 roku. Ukończyła Politechnikę Warszawską, przez wiele lat pracowała jako nauczyciel w Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie, w Kazimierzu Dolnym stworzyła wraz z mężem pierwszą galerię sztuki współczesnej.

 

Była to postać niezwykle barwna i pełna pozytywnej energii, bardzo zaangażowana w życie kulturalne Kazimierza Dolnego. Działała w kazimierskim Towarzystwie Opieki Nad Zabytkami, angażując się w organizację Letnich Balów Charytatywnych. Była także zatrudniona w pracowni architektonicznej Muzeum Kazimierza Dolnego, które później przemianowano na Muzeum Nadwiślańskie. Niejednokrotnie mogliśmy podziwiać jej zdolności aktorskie na kazimierskiej scenie, gdyż współtworzyła Teatr Marii i Jerzego Kuncewiczów.

 

- Olga była zawsze bardzo aktywna – mówi Wanda Michalak z Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Poddawała nam wiele pomysłów, motywowała do działań. Dla niej ten teatr był bardzo ważny. Niestety w kolejnej sztuce już nie zagra…

 

- To wszystko jest bardzo smutne i niesprawiedliwe – mówi Tadeusz Michalak. - Olga była osobą bardzo energiczną i pełną coraz to nowych pomysłów.

 

Jako architekt uznawana była za wybitną specjalistkę, osobę obdarzoną wyjątkowym talentem i smakiem estetycznym. Szczególnie ceniona przez śp. prof. dr hab. Adama Miłobędzkiego – historyka sztuki, architektury i kultury. Oprócz tego była także utalentowaną rysowniczką i nauczycielką rysownictwa. Bardzo dobrze znała również języki obce, m.in. włoski i rosyjski.

 

Być może niewiele osób o tym wie, ale Olga Doraczyńska była także niezwykle wrażliwym człowiekiem. Wielokrotnie walczyła z ludzką obojętnością na cierpienie zarówno ludzi, jak i zwierząt.

 

- Ten nasz świat kazimierski jest w pewien sposób ukształtowany – mówi Tadeusz Michalak. - Każdy z nas odgrywa w nim swoją rolę, ma swoje miejsce. I niezależnie od emocjonalnych spraw, jeśli kogoś zabraknie, powstaje głęboka wyrwa, w tym logicznym ułożeniu, w tej naszej małej społeczności.

 

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w środę, 25 lipca o godz. 16.30 w kościele Świętej Anny w Kazimierzu Dolnym. W tej ostatniej wędrówce przez Kazimierz, Oldze Doraczyńskiej towarzyszyć będzie rodzina i przyjaciele.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • Dawny Uczeń
  Będę o Pani pamiętał..byłem kiedyś uczniem i z nostalgią wspominam..
 • pijany znad Grodarza
  Olek. Daleko Ci do Aleksandra.
 • Olek
  pijany Ty sie nie zastanawiaj,skoro jesteś nabuzowany to się spalisz w mig.
 • pijany znad Grodarza
  widziałem kondukt żałobny. Wielka majestatyczność z niego biła. Po raz pierwszy widziałem uroczystość pogrzebową ze spopielonym ciałem zmarłego. Zaczynam się zastanawiać z moją wolą dotyczącą pochówku.
 • KRYCHA Z RODZINĄ
  Serdeczne wyrazy współczucia dla Bliskich. SPOCZYWAJ W POKOJU.
 • zbigniew
  Jakie to smutne, że tylu wspaniałych ludzi odchodzi. Musimy się jednak pogodzić z tym, że rodzimy się po to, by odejść. Na zawsze? To zależy od nas i potomnych. Od tego co pozostawiamy po sobie i od wrażliwości i pamięci, tych po nas. Pomyślmy co my zostawimy po sobie.
 • Jana
  Serdeczne wyrazy współczucia dla Rodziny.... Pani Olga była wspaniałą osobą. Zawsze uśmiechnięta, życzliwa dla świata. Taką Ją zapamiętam.
 • kazimierzanka
  Wyrazy współczucia dla Rodziny i Bliskich...Osoba, która tak kochała zwierzęta i ludzi, a zarazem skromna. TAK BARDZO NATURALNA...Żal, wielki żal...
  Spoczywaj w spokoju w Świecie bez bólu i cierpienia:(

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę