Zmarła Olga Doraczyńska

Skomentuj (8)

W piątek, 20 lipca 2012 r. zmarła Olga Kuckiewicz – Doraczyńska. Osobowość niezwykle barwna i powszechnie znana w Kazimierzu Dolnym. Z wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka i społeczniczka. Msza żałobna odbędzie się 25 lipca o godzinie 16.30 w kościele Świętej Anny w Kazimierzu Dolnym.

Olga Kuckiewicz – Doraczyńska urodziła się 1 kwietnia 1947 roku. Ukończyła Politechnikę Warszawską, przez wiele lat pracowała jako nauczyciel w Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie, w Kazimierzu Dolnym stworzyła wraz z mężem pierwszą galerię sztuki współczesnej.

 

Była to postać niezwykle barwna i pełna pozytywnej energii, bardzo zaangażowana w życie kulturalne Kazimierza Dolnego. Działała w kazimierskim Towarzystwie Opieki Nad Zabytkami, angażując się w organizację Letnich Balów Charytatywnych. Była także zatrudniona w pracowni architektonicznej Muzeum Kazimierza Dolnego, które później przemianowano na Muzeum Nadwiślańskie. Niejednokrotnie mogliśmy podziwiać jej zdolności aktorskie na kazimierskiej scenie, gdyż współtworzyła Teatr Marii i Jerzego Kuncewiczów.

 

- Olga była zawsze bardzo aktywna – mówi Wanda Michalak z Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Poddawała nam wiele pomysłów, motywowała do działań. Dla niej ten teatr był bardzo ważny. Niestety w kolejnej sztuce już nie zagra…

 

- To wszystko jest bardzo smutne i niesprawiedliwe – mówi Tadeusz Michalak. - Olga była osobą bardzo energiczną i pełną coraz to nowych pomysłów.

 

Jako architekt uznawana była za wybitną specjalistkę, osobę obdarzoną wyjątkowym talentem i smakiem estetycznym. Szczególnie ceniona przez śp. prof. dr hab. Adama Miłobędzkiego – historyka sztuki, architektury i kultury. Oprócz tego była także utalentowaną rysowniczką i nauczycielką rysownictwa. Bardzo dobrze znała również języki obce, m.in. włoski i rosyjski.

 

Być może niewiele osób o tym wie, ale Olga Doraczyńska była także niezwykle wrażliwym człowiekiem. Wielokrotnie walczyła z ludzką obojętnością na cierpienie zarówno ludzi, jak i zwierząt.

 

- Ten nasz świat kazimierski jest w pewien sposób ukształtowany – mówi Tadeusz Michalak. - Każdy z nas odgrywa w nim swoją rolę, ma swoje miejsce. I niezależnie od emocjonalnych spraw, jeśli kogoś zabraknie, powstaje głęboka wyrwa, w tym logicznym ułożeniu, w tej naszej małej społeczności.

 

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w środę, 25 lipca o godz. 16.30 w kościele Świętej Anny w Kazimierzu Dolnym. W tej ostatniej wędrówce przez Kazimierz, Oldze Doraczyńskiej towarzyszyć będzie rodzina i przyjaciele.

 

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (8)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2018.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2018/2019? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę