Jasełka Kazimierskie 2020

zobacz więcej (21)

Po raz ósmy w klasztorze ojców franciszkanów wystawiono Jasełka Kazimierskie. W wykonaniu młodszych i starszych kazimierzaków zobaczyliśmy przedstawienie oparte o Pastorałkę Leona Schillera w reżyserii Ewy Wolny.
Nowy Rok w Kazimierzu zaczyna się od… teatru. Od tego, co jednoczy kazimierzaków – zarówno tych występujących przed ołtarzem Matki Boskiej Kazimierskiej, jak i widzów angażujących się chociażby we wspólne kolędowanie.
Być na Jasełkach Kazimierskich po prostu wypada. To jak wróżba na szczęśliwy Nowy Rok. Barwne stroje, szczerość, autentyczność i zaangażowanie występujących, którzy biorą w nim udział całymi rodzinami – nie do przecenienia! Potężna dawka pozytywnej energii!
Scenariusz oparty o „Pastorałkę” Leona Schillera poszerzony o inne teksty bożonarodzeniowe pozwalał reżyser Ewie Wolnej ukazać pełny przekrój postaci jasełkowych i zaprezentować się starszym i młodszym aktorom – amatorom. Pozwalał też wprowadzić akcenty kazimierskie – zwiastowanie Marii na wzór przedstawionego na cudownym obrazie Matki Bożej Kazimierskiej czy Boże Narodzenie na tle kazimierskiego rynku. Po raz pierwszy wprowadzał także postać kazimierskiego franciszkanina. I jak na jasełka przystało – łączył tekst mówiony ze śpiewem – zarówno pięknym solowym, w wykonaniu kontratenora Wojciecha Bochry czy Zosi Kuźnickiej, jak i wspólnym – z udziałem wszystkich występujących i publiczności.
Przedstawienie zakończyła tradycyjnie wzruszająca "Kolęda dla nieobecnych" poświęcona wszystkim tym kazimierzakom, których w czasie od jasełek do jasełek zabrakło…
Były brawa, gratulacje i wspólne zdjęcie.
Kolejne Jasełka Kazimierskie za rok. To będzie już dziewiąta edycja przedstawienia, które organizowane jest w klasztorze od 2011 r. z dwuletnią przerwą w latach 13 – 14.  Przyjdziecie?
Obsada:
Aniołki:
Jagoda Rak
Róża Ossowska
Marianna Uszyńska
Zosia Stachyra
Anioły:
Julia Stefanek
Maja Wolny
Laura Peirs
Alicja Księska
Iwona Kusz
Wojtek Bochra
Archanioł Gabriel - Marta Zając
Anioły śpiewające:
Weronika Kubiś
Milena Hakowian
Aleksandra Figura
Zosia Furtak
Katarzyna Kobiałka
Pasterze:
Mauro Peirs
Ignacy Rosłoniec
Maciej Mazurkiewicz
Zwierzątka:
Hania Paruch
Alicja Matysiak
Gospodyni – Beata Rosłoniec
Gospodarz – Andrzej Cięszczyk
Herod – Marcin Pisula
Herold – Jakub Walewski
Śmierć – Beata Polek
Diabełek – Aniela Rak
Diabeł – Zbigniew Rak
Narrator – Jolanta Brennenstuhl
Maria – Iza Daniel – Lenart
Józef – Stanisław Lenart
Monarchowie:
Mark Peirs
Józef Kołodziejczyk
Roman Wolny
Święty Franciszek – Tomasz Małolepszy
Dzieci:
Basia Paluch
Staś Śniechórski – Janik
Śpiew – Zosia Kuźnicka
Akompaniament – Jerzy Kuna
Scenariusz i reżyseria – Ewa Wolna
Przygotowanie śpiewu – Monika Kubiś – Arbuz
Nagłośnienie – Mariusz Czachyra
Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki
Klasztor ojców franciszkanów

Relacja na Facebooku:

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę