Jasełka Kazimierskie 2020

zobacz więcej (21)

Po raz ósmy w klasztorze ojców franciszkanów wystawiono Jasełka Kazimierskie. W wykonaniu młodszych i starszych kazimierzaków zobaczyliśmy przedstawienie oparte o Pastorałkę Leona Schillera w reżyserii Ewy Wolny.
Nowy Rok w Kazimierzu zaczyna się od… teatru. Od tego, co jednoczy kazimierzaków – zarówno tych występujących przed ołtarzem Matki Boskiej Kazimierskiej, jak i widzów angażujących się chociażby we wspólne kolędowanie.
Być na Jasełkach Kazimierskich po prostu wypada. To jak wróżba na szczęśliwy Nowy Rok. Barwne stroje, szczerość, autentyczność i zaangażowanie występujących, którzy biorą w nim udział całymi rodzinami – nie do przecenienia! Potężna dawka pozytywnej energii!
Scenariusz oparty o „Pastorałkę” Leona Schillera poszerzony o inne teksty bożonarodzeniowe pozwalał reżyser Ewie Wolnej ukazać pełny przekrój postaci jasełkowych i zaprezentować się starszym i młodszym aktorom – amatorom. Pozwalał też wprowadzić akcenty kazimierskie – zwiastowanie Marii na wzór przedstawionego na cudownym obrazie Matki Bożej Kazimierskiej czy Boże Narodzenie na tle kazimierskiego rynku. Po raz pierwszy wprowadzał także postać kazimierskiego franciszkanina. I jak na jasełka przystało – łączył tekst mówiony ze śpiewem – zarówno pięknym solowym, w wykonaniu kontratenora Wojciecha Bochry czy Zosi Kuźnickiej, jak i wspólnym – z udziałem wszystkich występujących i publiczności.
Przedstawienie zakończyła tradycyjnie wzruszająca "Kolęda dla nieobecnych" poświęcona wszystkim tym kazimierzakom, których w czasie od jasełek do jasełek zabrakło…
Były brawa, gratulacje i wspólne zdjęcie.
Kolejne Jasełka Kazimierskie za rok. To będzie już dziewiąta edycja przedstawienia, które organizowane jest w klasztorze od 2011 r. z dwuletnią przerwą w latach 13 – 14.  Przyjdziecie?
Obsada:
Aniołki:
Jagoda Rak
Róża Ossowska
Marianna Uszyńska
Zosia Stachyra
Anioły:
Julia Stefanek
Maja Wolny
Laura Peirs
Alicja Księska
Iwona Kusz
Wojtek Bochra
Archanioł Gabriel - Marta Zając
Anioły śpiewające:
Weronika Kubiś
Milena Hakowian
Aleksandra Figura
Zosia Furtak
Katarzyna Kobiałka
Pasterze:
Mauro Peirs
Ignacy Rosłoniec
Maciej Mazurkiewicz
Zwierzątka:
Hania Paruch
Alicja Matysiak
Gospodyni – Beata Rosłoniec
Gospodarz – Andrzej Cięszczyk
Herod – Marcin Pisula
Herold – Jakub Walewski
Śmierć – Beata Polek
Diabełek – Aniela Rak
Diabeł – Zbigniew Rak
Narrator – Jolanta Brennenstuhl
Maria – Iza Daniel – Lenart
Józef – Stanisław Lenart
Monarchowie:
Mark Peirs
Józef Kołodziejczyk
Roman Wolny
Święty Franciszek – Tomasz Małolepszy
Dzieci:
Basia Paluch
Staś Śniechórski – Janik
Śpiew – Zosia Kuźnicka
Akompaniament – Jerzy Kuna
Scenariusz i reżyseria – Ewa Wolna
Przygotowanie śpiewu – Monika Kubiś – Arbuz
Nagłośnienie – Mariusz Czachyra
Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki
Klasztor ojców franciszkanów

Relacja na Facebooku:

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę