Weekend Trzech Króli (video)

Skomentuj (10)

Odkąd na Trzech Króli mamy w kalendarzu czerwoną kartkę, w Kazimierzu to święto traktowane jest szczególnie uroczyście. W tym roku zobaczymy w nowej odsłonie „Pastorałkę” w wykonaniu przedstawicieli społeczności kazimierskiej. A w wigilię święta przejdziemy uliczkami Miasteczka I Kazimierskim Orszakiem Trzech Króli.

Rok temu w klasztorze ojców reformatów oklaskiwaliśmy „Pastorałkę” według Leona Schillera w adaptacji Ewy Wolnej w wykonaniu Teatru Marii i Jerzego Kuncewiczów. Było to z jednej strony wydarzenie religijne – rodzaj jasełek nie tylko dla dorosłych, ale także – a może przede wszystkim – towarzyskie. W przedstawieniu bowiem brali udział przedstawiciele miejscowej społeczności.


Powodzenie sztuki sprawiło, że w tym roku obejrzymy „Pastorałkę” ponownie, chociaż będzie to jednocześnie premiera. Reżyser Ewa Wolna wybrała do obecnej prezentacji zupełnie nowe fragmenty sztuki Schillera. Przed publicznością pojawią się także nowi aktorzy – amatorzy, prezentujący jak poprzednio różne środowiska – od artystów malarzy, poprzez historyków, architektów, filologów, po polityków. Warto wspomnieć, że w roli sędziwego pasterza Bartosa zobaczymy burmistrza Kazimierza Dolnego Grzegorza Dunię.


Planowane są dwa spektakle:


6 stycznia o godz. 19.00 w kościele przy klasztorze reformatów
8 stycznia godz. 16.00 w kościele farnym


Zapraszamy


Obsada:
Maryja – dr Romana Rupiewicz (patrolog, historyk sztuki, wykładowca UKSW) 
Józef - Zbigniew Bagiński (polityk, dyrektor Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Kazimierzu Dolnym)
Prologus - Ewa Wolna (pedagog, radna Rady Miejskiej)
Archanioł - Jolanta Brennenstuhl (marszandka)
Anioł I - Małgorzata Iłłakowicz (filolog)
Anioł II - Olga Kuckiewicz-Doraczyńska  (inżynier architekt)
Anioł Biały – Dorota Szczuka (historyk sztuki)
Chłop - Tomasz Małolepszy

Chłopka - Halina Kołodziejska (malarka)

Pasterka - Beata Polek (inżynier produkcji)
Karczmarka - Joanna Zamorowska-Fąfrowicz (historyk sztuki, marszandka)
Szlachcic – Leszek Furtas (geodeta, malarz, radny Rady Miejskiej)
Żyd - Marcin Pisula (historyk, radny puławskiej Rady Powiatu )
Pasterz  - Maciej Woliński (malarz, grafik)
Pasterz II – Marek Andała (malarz, pedagog) 
Bartos (sędziwy Pasterz) – Grzegorz Dunia (burmistrz Kazimierza Dolnego)
Król – Maciej Jaszczyński (uczeń 1 klasy gimnazjum)
Król - Roman Wolny (geodeta, pszczelarz)
Król – Mirosław Opoka (policjant, radny Rady Miejskiej)
Organista - Jerzy Kuna (muzyk, fotografik, żeglarz).

 

W wigilię święta Trzech Króli 5 stycznia ulicami Miasteczka przejdzie I Kazimierski Orszak Trzech Króli. Uroczystość rozpocznie się w kościele św. Anny o godzinie 17.00 spektaklem poetyckim "Aby się stało" w wykonaniu działającego przy Kazimierskim Ośrodku Kultury teatru „Enigma”. Następnie uczestnicy Orszaku przejdą z figurkami Mędrców do kościoła farnego, gdzie zobaczymy jasełka "Pójdźmy wszyscy do stajenki" wykonane przez najmłodszych członków kółka teatralnego KOK.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • XXX
  Drodzy Państwo. Poprawnie jest Maria.
 • pijany znad Grodarza
  Trzej panowie,rzechwalaja sie, ktorego żona jest najladniejsza. Piwerwszy swoja wychwala i porownuje do znanych z portretow, drugi czyni to samo, a trzeci urode swojej zony porownuje do Matki Boskiej. Tamci dwaj nie wierzą i pędzą do domu tego trzeciego. Pukaja do drzwi, ktore otwieraja sie, a oni krzyczą: o matko boska.
  Wynika z tego, ze poprawne jest :" Matka Boska.
 • Jadwiga
  Panie Janie Grzenia ze Śląska to jak powinno brzmieć Matka Boska Czy może Matka Boża.
 • pijany znad Grodarza
  Dlaczego w obsadzie :"Chłop - Tomasz Małolepszy" nie wpisano Jego zawodu?.
  Przynajmniej - "rolnik " mogli wpisać, a tak..... . Jednym słowem chłop, zwany rolnikiem zawsze traktowany był po macoszemu i to jeszcze w nabożnej sztuce o TRZECH KRÓLACH
 • językoznawca
  Panno Jadwigo!
  Niestety, nie ma Pani pojęcia o sprawie.

  A teraz "Poradnia Językowa":

  18.03.2005
  Maria czy Maryja?
  Czy kościół NMP to kościół Najświętszej Marii Panny, czy Maryi Panny? Często spotyka się pierwszą formę, a mnie się wydaje, że w odniesieniu do Matki Boskiej powinno się używać dawniejszej formy imienia – Maryja.
  Matkę Boską nazywa się albo imieniem Maria, albo Maryja. Nie ma jednej ustalonej formy, nawet w przekładach Biblii. Pierwsza jest odczuwana jako nowsza, druga jako tradycyjna, o nacechowaniu archaicznym. Wybór najlepiej pozostawić mówiącym.
  Sprawdziłem występowanie nazwy kościół Najświętszej Marii || Maryi Panny w tekstach internetowych. Okazało się, że wariant z nowszą formą imienia jest o wiele częstszy (proporcja 4:1).

  — Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
 • Jadwiga
  Panna Maria to Kowalska, a w szopce była Maryja.
 • ślepiec stary
  @mix, poczytaj obsadę.To tylko kilkanaście centymetrów wyżej.
 • mix
  Mam pytanie.A burmistrz jako kto występował?
 • Jagusia
  Byłam, widziałam: kolorowo, odświętnie, pięknie.... Śliczna Panna Maria, olśniewające kreacje w s z y s t k i c h uczestników (chodzi o strój i o rolę). No i Pan Burmistrz Kazimierza Dolnego wystąpił. Brawo!
 • wybitny reżyser
  Cóż, nie spodobały sie zmiany w obsadzie :( Ciekawe komu....

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę