Jasełka Kazimierskie (video)

Skomentuj (4)

zobacz więcej (30)

Po dwuletniej przerwie w klasztorze w Święto Trzech Króli znowu wystawiono Jasełka Kazimierskie.

Jasełka Kazimierskie w Klasztorze to już swego rodzaju tradycja. Zwykle jasełka kojarzą się ze spektaklami bożonarodzeniowymi granymi przez dzieci. W tych kazimierskich biorą udział przede wszystkim dorośli. W tym roku – po dwuletniej przerwie – w roli zwierzątek i aniołków pojawiły się także dzieci.

Tegoroczny spektakl - trzeci z kolei - był adaptacją „Betlejem Polskiego” Lucjana Rydla przygotowaną i reżyserowaną przez Ewę Wolną. Nic więc dziwnego, że wśród tradycyjnych jasełkowych postaci pojawili się bohaterowie z kart historii Polski: król Kazimierz Wielki, Jan III Sobieski czy Władysław Jagiełło grane z rozmachem przez Marcina Pisulę, Stanisława Lenarta i Piotra Kielara.

W roli Józefa zobaczyliśmy Włodka Dębowskiego – Paprodziada z zespołu Dziady Kazimierskie. U jego boku stała jako Maryja Magdalena Kielar. Jako Pastuszkowie wystąpili Marek Andała – nieodmiennie w tej roli od początku Jasełek Kazimierskich, a także Tomasz Małolepszy i Andrzej Cięszczyk.

W rolach Aniołów przed publicznością pojawiły się Agnieszka Stachyra – Świderska, Beata Watras - Rosłoniec, Anna Śniechórska, Marianna Ciszewska, Róża Małolepsza, Beata Polek i Jagoda Gołodzińska.

Jako Kobiety wystąpiły: Jolanta Brennenstuhl i Agnieszka Mitura.

W rolach zwierzątek wystąpiły dzieci: Osiołek – Marta Zając, Wołek – Walek Małolepszy, Krówka Kozak – Leon Małolepszy.

Obsada tegorocznych jasełek zdominowana została przez rodzinę Państwa Małolepszych – w spektaklu wystąpiło aż czworo jej przedstawicieli, a „Kolęda dla nieobecnych” w wykonaniu Róży Małolepszej była wyjątkowo wzruszająca. Na organach towarzyszył jej Jerzy Kuna.

Ostatnia ballada jasełkowa jak i całe przedstawienie dedykowane były przed wszystkim zmarłej dwa lata temu Oldze Doraczyńskiej, która występowała w dwóch pierwszych edycjach Jasełek Kazimierskich.


Kolejny spektakl Jasełek Kazimierskich odbędzie się w najbliższą niedzielę 11 stycznia o godzinie 13.00 w Farze.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę