Muzeum: Wielkie Otwarcie

Skomentuj (156)

zobacz więcej (30)

Muzeum Nadwiślańskie z okazji jubileuszu 50 lecia swojego istnienia otrzymało piękny prezent. Nowa siedziba wybudowana ze funduszy Województwa Lubelskiego z udziałem środków unijnych została otwarta z początkiem tygodnia.

To była historyczna chwila. Uroczystym przecięciem wstęgi dokonano otwarcia nowego budynku Muzeum Nadwiślańskiego przy samym Rynku. W miejscu, gdzie kiedyś okresowo funkcjonowała Galeria Letnia, swoją siedzibę ma teraz oddział Muzeum Sztuki Złotniczej i Galeria Wystaw Czasowych.

- Mamy nadzieję, że podobnie jak Galeria Letnia, nasz gmach stanie się ważnym ośrodkiem dla ludzi kultury z całej Polski, miejscem wystaw, spotkań z artystami, konferencji, pokazów i koncertów – mówiła podczas ceremonii otwarcia dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Agnieszka Zadura. – Jesteśmy ambitni, chcemy, aby właśnie wokół naszego muzeum gromadzili się miłośnicy kultury i sztuki z całego regionu, kraju i zagranicy.

Podczas ceremonii otwarcia nowej siedziby obecni byli między innymi przedstawiciele władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, byli dyrektorzy Muzeum Nadwiślańskiego z Jerzym Żurawskim, z inicjatywy którego powstało właśnie Muzeum Sztuki Złotniczej oprawione niejako w eksponowane czasowo zbiory Galerii Letniej, która swój żywot zakończyła w 2009 r. po 30 latach funkcjonowania.

- Państwa obecność tak liczna na tej uroczystości jest dowodem na to, jak to miejsce było oczekiwane nie tylko przez społeczność Kazimierza, ale także Województwa Lubelskiego i wszystkich miłośników kultury – powiedział marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman. – Wielkie podziękowania należą się też tym, którzy rozpoczęli cały proces tej inwestycji, która w stu procentach jest inwestycją samorządu Województwa Lubelskiego finansowaną z budżetu Województwa Lubelskiego przy udziale środków europejskich.

Budynek został uroczyście otwarty, co poświadczyła powiatowy inspektor Nadzoru Budowlanego Elżbieta Dudzińska, demonstrując akt zgody na użytkowanie obiektu, który przekazała na ręce dyrektor Muzeum. Proboszcz kazimierskiej parafii ks. Tomasz Lewniewski natomiast dokonał poświęcenia placówki.

- Niech piękno, które tu będzie prezentowane, zachwyca, niech uszlachetnia, niech wszyscy ci, którzy przybędą do tego miejsca, z tego miejsca wyjdą lepsi, piękniejsi, szlachetniejsi – powiedział ks. Tomasz Lewniewski.

Uroczystość otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Złotniczej uświetnił wernisaż szczególnej wystawy „Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą”, która do Miasteczka przyjechała w całości ze Stanów Zjednoczonych dzięki uprzejmości i ogromnej determinacji syna artysty Szaloma Goldberga.

- Kazimierz był czymś więcej aniżeli tylko moim sztetlem, był też domem całej mojej rodziny i bliskich – pisał Chaim Goldberg po latach. –  W mojej głowie wszystkie postacie tego miasteczka są prawdziwe tak jak ich imiona i życia. Misją mojego życia stało się uwiecznianie ich bytu i historii. Moja sztuka, moje życie i mój sztetl to jedno i to samo. Stamtąd pochodzę, nigdy nie zapomnę Kazimierza i bez względu na to, co będę malował, rzeźbił czy rysował, on zawsze będzie mnie wzywał – takie słowa Chaima Goldberga odnotowano w katalogu wystawy, przygotowanym przez dr Waldemara Odorowskiego kierownika Kamienicy Celejowskiej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego.

Wystawę oglądać będzie można do końca sierpnia przyszłego roku.
Do zabytkowych piwnic budynku powróciła ekspozycja sreber Muzeum Sztuki Złotniczej oddziału Muzeum Nadwiślańskiego.

- To, co teraz pokazujemy, jest to część wystawy stałej zbiorów Muzeum Sztuki Złotniczej – mówi Aniela Ryndziewicz, kierownik Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego. –  Jeżeli chodzi o aranżację, ma ona charakter tymczasowy. Docelowo na dole mają być srebra dawne, czyli srebra kultowe chrześcijańskie i judaika, srebra stołowe polskich i zagranicznych ośrodków złotniczych. Muzeum Sztuki Złotniczej ma jedną z trzech największych kolekcji w Polsce złotnictwa współczesnego – w sumie ponad 800 prac. To są najznakomitsze prace czołówki polskich artystów złotników. Znajdą one swoje miejsce w wydzielonych pomieszczeniach na piętrze, niezależnie od tego w głównej części sali będą oczywiście wystawy czasowe. Bardzo ważnym elementem zbiorów jest od niedawna – od 2004 r. pozyskany przez nasz oddział warsztat złotniczy, który zostanie usytuowany na parterze, tuż przy oknie, w miejscu odpowiednio zaaranżowanym i oświetlonym, widocznym z Rynku, co nawiązywać będzie do rzemieślniczych tradycji Kazimierza i będzie elementem zapraszającym do odwiedzenia muzeum, zwłaszcza że przy warsztacie zobaczyć będzie można pracującego złotnika.

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Złotniczej przy ul. Rynek 19 zaprasza w okresie zimowym w godzinach 10.00 – 16.00 we wszystkie dni tygodnia.

 

Fot. Mateusz Stachyra,
AS

Skomentuj


Dodane komentarze (156)

  • Ptyś
    Miało bycz "Balbina", ale mi się ręka omskła :)
  • Ptyś
    A to jeszt szok jabłkowy, czy wieloowoczowy, Balbiba?
  • pijany znad Grodarza
    Jest naturalnym, że Głód powoduje Szok i na odwrót. /psychologia - odruch bezwarunkowy/
  • Stefan Głodny
    szok@... A jednak amator ;-), A jednak amatorrrrr ;-)
  • Stefan Głodny
    Szok @ Nie mam jakieś kompleksów w związku z talentem malarskim !!! Bo nie usiłuję malować jak ty. I nie zasługuję na medal Mordechaja Anielewicza :-)
  • szok
    Stefan nie wiem z której świątecznej choinki się urwałeś ,kto tu zagląda zna moje zdanie na temat żydów którzy mają polską krew na rękach ,ale na litość nie mieszajmy do tego Goldberga.Sam zaznał'' mecyji sybirskich ''wątpię żeby kawiorem go tam żywili.Na tronie tez nie posadzili .Z ust sybiraków wiemy że ludzie ci nie mieli pojęcia o sytuacji politycznej ani żadnych wieści o tym co się dzieje na terenach polskich .Nie czytali gazet ani nie słuchali radia.Jedno wiemy na pewno , gdy wysiadali z pociągów repatriacyjnych to ludzie miejscowi wyglądali przy nich jak z żurnala , wydawali się im bogaczami których ta wojna ledwo dotknęła. Sybiracy to bardzo specyficzna grupa .Goldberg namalował to o czym opowiadali mu żydzi którzy doświadczyli wojny tutaj i znajomi Polacy. Nigdy nie był pupilkiem systemu i nie aspirował do tego .Gdyby tak było nie wyjechałby na Florydę tylko do Moskwy.
    Stefan Ty masz jakieś kompleksy w związku z talentem malarskim ? Bo jak na razie to Goldberga wystawiają w najbardziej prestiżowych muzeach a nie skrobipędzli z miernym talentem.Mówicie o prawdzie historycznej , a czy Goldbergowie komukolwiek mówili że wszyscy Polacy są źli? Nie !Nie ma w tym żadnego kłamstwa historycznego , namalował konkretne sytuacje , a gdy ilustrator książeczek dla dzieci narysuje kaczuszki w strojach kąpielowych to to jest kłamstwo zoologiczne?
  • Ciocia
    Pijany Znad Grodarza @...
    Powtarzasz się pisałeś już o niebieskim niebie i zielonej trawie. Znam to ciocia.:-)
  • Stefan Głodny
    szok@... A jednak amator ;-)
  • Stefan Głodny
    Tak się domyślałem że szok@, to Baltazar odznaczony medalem za ratowanie Żydów w Getcie Warszawskim. Baltazar nie tędy droga...." Nie idź tą drogą" :-)
  • pijany znad Grodarza
    Ooo. Już raz. Dzięki Redakcjo
  • pijany znad Grodarza
    Dlaczego 2 razy ten sam moj tekst - nie mam pojęcia. To chyba jakaś sztuczka Redakcji.
  • pijany znad Grodarza
    "
    fb avatar

    Janusz Kowalski - Kazimierz Dolny 2013-12-18 19:18

    W mojej ocenie obrazy Chaima Goldberga przedstawiające Naród Polski jako oprawców współodpowiedzialnych za holokaust jest:
    po pierwsze, kłamstwem historycznym.
    po drugie, trzy kontrowersyjne obrazy wyczerpują znamiona o art.133kk "
    Panie Januszu. Powietrza " trza" zaczerpnąć.
    Czego Pan się domaga?. Karnego dochodzenia? Tak. Powietrza " trza" zaczerpnąć.
  • pijany znad Grodarza
    @ Szok. Swietnie, że przytoczyłeś fragmenty z życia Goldbergów.
    "o fragment wywiadu z Rachelą Goldberg żoną artysty
    ''Po wojnie Goldbergowie towarowym wagonem wrócili do Polski. Żydów w Kazimierzu już nie było.
    - O wszystkim opowiedziała nam jedna kobieta. Żydów z Kazimierza i okolic spędzili w jedno miejsce i tam zabili. Wśród nich byli rodzice Chaima. Zanim jeszcze zdążyli zasypać doły, przychodzili ludzie i wyrywali trupom złote zęby, szukali, czy nie ma kosztowności. Ta kobieta też szukała, ale ją odpędzili, bo mieli do niej o coś złość. Więc ona dlatego wszystko nam opowiada, żeby się odegrać."
    i to:
    " Namalował na przykład coś, czego nigdzie nie chcą wystawić. Obraz jest wstrząsający Na obrazach Chaima są też Polacy, którzy giną z rąk hitlerowców za to, że przechowywali Żydów. Wielu Polaków za to zostało zabitych."
    Z tych dwóch cytatów wyciagnąłem jeden wniosek:
    ZAWSZE NALEŻY POSTĘPOWAĆ ROZTROPNIE.
    Gdyby Organizatorzy przeczytali :" mówi pani Rachela. - Parę lat temu, całkiem niedawno odmówiła pokazania go w Polsce jakaś fundacja żydowska. "Nie potrzeba nam zadrażnień. Niemcy teraz są naszymi partnerami handlowymi i to nie są sprawy do roztrząsania". Tak powiedzieli i już." toby.... . No własnie. Toby tych 3 obrazów nie wystawiono.
  • Fan
    Tadek,Poza Panem Kmitą w tym tygodniu w mieście zmarło jeszcze 4 inne osoby.Obecnie przy kościele wisi pięć 5 klepsydr.Ale kogo to interesuje?Ważne jest nazwisko znanego malarza.A hołd należny się wszystkim!Więc milczmy.
  • Tadek
    A co to wszystko ma wspólnego z Goldbergiem i Jego trzema obrazami, o które tu cały czas "wojna idzie?" Poza tym- proponuję trochę ciszy. Zmarł Franciszek Kmita i może pomilczmy trochę.
  • Kazik
    http://www.youtube.com/watch?v=eFSh_J6gLMU&list=PL1D05B965F34B3555
    obejrzyjcie:
  • Ham-Let
    Panie Tadek, niewiele sie rozni wystapienie ambasadora od tutejszych rownie swiecie oburzonych i nie ma co sie nim zajmowac. Co do reszty moge sie zgodzic z wyjatkiem - to nie jest falszowanie historii. Z nia sie trzeba zmierzyc by moc dostrzec terazniejszosc. Kto wlada historia rzadzi terazniejszoscia ponoc, stad moj sprzeciw na jej zaklamywanie wbrew temu co zawieraja archiwa Instytutu Pamieci Narodowej, publikowane wspomnienia, wiedza nabyta od swiadkow tejze historii, i etc. etc. Slow wyjasnien moglo by byc na wystawie - wtedy klotnia byla by o te wyjasnienia. Sztuka by ocalala.
  • Tadek
    Panie Ham-Lecie. Czytając przytoczony przeze mnie opis wydarzeń w Gdańsku związanych z rzeźbą żołnierza radzieckiego, zwróciłeś uwagę na rzecz najmniej istotną. A mianowicie na to, że pomnik usunięto. A to akurat- moim zdaniem- nie ma żadnego znaczenia. Mi bowiem najbardziej rzuciła się w oczy (i na uszy) reakcja ambasadora rosyjskiego. Święte oburzenie itd. I zanim zdążyłem jeszcze coś napisać, pojawił się wpis Pana Kowalskiego. 5 linijek o Goldbergu (w tym m.in. o obrazie całego Narodu oraz Rzeczypospolitej), a 23 linijki o "polskich obozach". Ni z gruszki, ni z pietruszki. I wtedy łapy mi opadły. W zupełności zgadzam się ze zdaniem Pijanego znad Grodarza, że obrazy te powinny być opatrzone dokładnym komentarzem, wyjaśnieniem, żeby Ci, którzy będą się z nich uczyli historii nie wyrobili sobie na całe życie fałszywego obrazu tej historii. Bo bez komentarza tworzą niepełny i fałszywy obraz tej historii. Zwłaszcza u tych, którzy dopiero się tej historii uczą. Ale żądania usuwania obrazów, a już tym bardziej próby donoszenia o podejrzeniu stwierdzenia znamion popełnienia wydają mi się po prostu niepoważne. Od tego już krok do stwierdzenia obrażenia całej ludzkości. Potem będzie palenie dzieł sztuki na stosach... I co dalej? Człowiek, któremu wyrżnięto całą rodzinę i wszystkich znajomych wyraził swą rozpacz na obrazach, czyli tak, jak potrafił. A tu Go chcą pośmiertnie po sądach włóczyć! Naprawdę łapy opadają.
  • szok
    Najkomiczniejsza wypowiedź człowieka, który o Goldbergu w życiu nie słyszał hmm ale cóż polansowac się można nawet w taki sposób.
    To fragment wywiadu z Rachelą Goldberg żoną artysty
    ''Po wojnie Goldbergowie towarowym wagonem wrócili do Polski. Żydów w Kazimierzu już nie było.
    - O wszystkim opowiedziała nam jedna kobieta. Żydów z Kazimierza i okolic spędzili w jedno miejsce i tam zabili. Wśród nich byli rodzice Chaima. Zanim jeszcze zdążyli zasypać doły, przychodzili ludzie i wyrywali trupom złote zęby, szukali, czy nie ma kosztowności. Ta kobieta też szukała, ale ją odpędzili, bo mieli do niej o coś złość. Więc ona dlatego wszystko nam opowiada, żeby się odegrać.

    Holokaust w twórczości Chaima Goldberga zajmuje miejsce szczególne. Wizja zagłady najbliższych i całego narodu prześladowała go nieustannie w ciągu całego okresu twórczego i owocowała pracami o niesłychanym ładunku ekspresji.
    - Namalował na przykład coś, czego nigdzie nie chcą wystawić. Obraz jest wstrząsający - mówi pani Rachela. - Parę lat temu, całkiem niedawno odmówiła pokazania go w Polsce jakaś fundacja żydowska. "Nie potrzeba nam zadrażnień. Niemcy teraz są naszymi partnerami handlowymi i to nie są sprawy do roztrząsania". Tak powiedzieli i już. Na obrazach Chaima są też Polacy, którzy giną z rąk hitlerowców za to, że przechowywali Żydów. Wielu Polaków za to zostało zabitych.
  • szok
    '' Urodzony w 1917 roku Chaim Goldberg, syn Ity i Summera, został studentem w Krakowie, uczył się m.in. u Zbigniewa Pronaszki. Mimo bardzo młodego wieku, był osobowością dojrzałą i niepodległą. Buntował się. Nie chciał rysować i malować tego, co mu kazano. [...]
    W archiwum stołecznej ASP znajduje się dokument, podpisany przez Goldberga. Jest to świadectwo moralności, które musiał dostarczyć każdy bez wyjątku kandydat. Przed wojną, żeby zostać studentem, przede wszystkim trzeba było być porządnym człowiekiem''
    Goldberg nie był ''pupilkiem nowego ustroju'' wręcz przeciwnie ,nie mógł tu realizować swoich planów(poza pomnikami Mickiewicza i Puszkina)''Mieszkanie w Warszawie było wówczas niespełnionym marzeniem wielu osób, jednak Chaim Goldberg widział siebie tylko w mieście rodzinnym, nie chciał też tworzyć rzeźb figuralnych w socrealistycznym stylu. Starał się o pracę w biurze odnowy Kazimierza, ale jego kandydatura została odrzucona. Wtedy właśnie Goldbergowie zdecydowali się wyjechać z Polski na stałe''
    To fragmenty jednego z artykułów o Goldbergu.
    Bzdury o indoktrynacji antypolskiej !!!!!!!!!!!

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę