Goldberg na Wielkie Otwarcie

Skomentuj (11)

zobacz więcej (23)

Już za kilka dni wielkie otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Inaugurację budynku 9 grudnia uświetni m.in. wernisaż wystawy "Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą".

W najbliższy poniedziałek, 9 grudnia 2013 roku o godzinie 15.00, w gmachu głównym Muzeum Nadwiślańskiego odbędzie się główne wydarzenie tegorocznego jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Będzie to uroczyste otwarcie nowej siedziby muzeum mieszczącej się przy ul. Rynek 19.

- Nowy budynek zaprojektowany został przez prof. Lecha Kłosiewicza – czytamy w informacji prasowej przygotowanej przez Muzeum Nadwiślańskie. – Obiekt posiada trzy kondygnacje nadziemne oraz zabytkowe piwnice. Jego powierzchnia użytkowa wynosi ponad 1200 m². Nowa siedziba powstała dzięki środkom finansowym RPO Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Warto również wspomnieć o tym, że podczas oficjalnego otwarcia udostępnione zostaną dwie ekspozycje: stała wystawa sreber stołowych i kultowych Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej w zabytkowych piwnicach oraz wystawa czasowa prac Chaima Goldberga. 

- Chaim Goldberg jest uznawany za kronikarza-artystę żydowskiego życia w Sztetł - jego twórczość pokazuje, że nie tylko zasłużył na to miano, lecz zawędrował znacznie dalej. Jego własny Sztetł - Kazimierz Dolny, jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce. Ze względu na swoje naturalne piękno stał się on źródłem inspiracji dla artystów wszelkiego rodzaju. Po drugiej wojnie światowej stał się jeszcze bardziej istotnym miejscem na mapie Polski. Kolory Goldberga i kompozycje, którymi się posługuje, snują opowieść o dzieciństwie głęboko zakorzenionym w żydowskiej kulturze Sztetł Europy Wschodniej – mówi dr Waldemar Odorowski, kierownik Kamienicy Celejowskiej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego.

Na wystawie zatytułowanej "Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą", będziemy mogli obejrzeć prace artysty urodzonego w 1917 r. w nadwiślańskim miasteczku. Dotrą one do nas z USA, gdyż to tam właśnie Goldberg spędził większość swojego życia. Mimo tego, że jego obrazy powstawały tak daleko od Kazimierza, malarz bardzo często ukazywał na nich uroki rodzinnej miejscowości.

- Być może Kazimierz był najważniejszy, być może był tylko pytaniem o to, co najważniejsze – mówi dr Odorowski. - W opowieści o Kazimierzu, jaką snuje w swoich obrazach Chaim Goldberg, zawieszone jest pytanie o kształt realności. W pierwszym planie jego malarstwa dojmująco przeważa potrzeba przywrócenia, równa niezgodzie na rzeczywistość.

- Wystawa prac Chaima Goldberga wzbogacona będzie o nowoczesne rozwiązania wystawiennicze. Dzięki zamontowanym na wystawie multimediom będziemy mogli głębiej poznać życie i twórczość artysty – mówi Seweryn Kuter z Muzeum Nadwiśłańskiego.

Turyści będą mogli także zwiedzać zlokalizowaną w zabytkowych piwnicach wystawę stałą Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej, na której zaprezentowane zostaną srebra kultowe i stołowe.

Zaś już od wtorku 10 grudnia Muzeum Nadwiślańskie – gmach główny będzie otwarty dla zwiedzających codziennie w godzinach od 10.00 do 16.00. W nowym budynku można także wstąpić do sklepiku muzealnego i kawiarenki.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

 • Jan Woronin
  To proszę się spóźnić ok. 1,5 godziny, może już będzie po przemówieniu ;)
 • Emilia
  Idę na otwarcie/wystawę.Jedna jedyna prośba:

  WALDEK NIE GLĘDŹ ZA DŁUGO !
 • bartłomiej
  Gratuluję Muzeum Nadwiślańskiemu wspaniałej nowej siedziby oraz wyjątkowej wystawy prac urodzonego w 1917 roku w Kazimierzu Dolnym Chaima Goldberga, która towarzyszyć będzie otwarciu nowej siedziby. Trudno byłoby sobie wymarzyć piękniejsze wydarzenie na tą
 • Brrr
  Szkoda, że budynek muzeum jest taki toporny, można było troszkę bardziej się postarać i dopracować formę. A tak z zewnątrz wygląda jak kolejny pensjonat. Słabo wpasowany w otoczenie, przytłacza.
 • szok
  Nasze muzeum w tyle o tyle ,że nie można Go zwiedzać wirtualnie .Tyle żartem, a poważnie , szkoda że zatrzymali się dawno temu w czasie.Świat idzie z postępem i jeśli nie mogę odwiedzić Luwru to siadam przed komputerem klikam i oglądam.Wirtualne zwiedzanie nie tylko muzeów jest bardzo modne .Np niepełnosprawni mogą ''zwiedzić'' wirtualnie różne ciekawe obiekty i miejsca na całym świecie.Osobiście polecam Wielki Kanion Kolorado , wędrówkę ścieżkami ,gdzie jednym ruchem myszki można przybliżyć nawet źdźbła trawy pomiędzy kamieniami i najdrobniejsze wypustki na przeciwległych skałach.Myślę że byłoby wiele osób które chętnie by obejrzały tą wystawę a nie mogą być w tym czasie w Kazimierzu.
 • Arnold Zwierz
  Szkoda ze nie moge byc na wystawie, to piekne malarstwo, wzruszajace i przemawiajace, to jest po prostu Sztuka. A i wnetrza muzeum widze zacne, pogratulowac. Cos sie w Kazimierzu dzieje.
 • Ulka
  Malarstwo Goldberga przywodzi mi na myśl obrazy Chagalla. Kazimierz jest tu jak ze snu :-)
 • szok
  Nie licz na dyskusje , u nas pod artykułami o treści kulturalnej czyli tzw SZTUCE jest zero komentarzy.Chyba że sprawa dotyczy malarstwa (lokalnego) wtedy'' artyści '' zaczynają jazdę kto mniej utalentowany i kto kogo naśladuje, no ale przy artyście takiej klasy nosa nie wyściubią.
 • pijany znad Grodarza
  "Dlatego Pijany trudno mi uwierzyć w dziwne opowieści publikowane po śmierci Goldberga .
  Nie ma możliwości sprawdzenia ich".
  I co?. Nie wykrakałem? haha
 • szok
  Czyżbyś Pijany mnie miał na myśli?
  Nie boooooj!!Mowa o bodaj najwybitniejszym z wybitnych , trudno zaprzeczyć , kariera i talent dany z Góry .Z drugiej strony gdyby nie nieszczęście wojny może gnuśniałby w Kazimierzu a o Jego talencie wiedziałaby garstka.Prawdziwy Syn Kazimierza '' Pamiętam Kazimierz bardzo dobrze. Ja nigdy stamtąd nie wyjechałem. Wszystko mam tutaj, bardzo wyraźnie.
  I dotyka ręką głowy''.
  Dlatego Pijany trudno mi uwierzyć w dziwne opowieści publikowane po śmierci Goldberga .
  Nie ma możliwości sprawdzenia ich.
 • pijany znad Grodarza
  "
  - Chaim Goldberg jest uznawany za kronikarza-artystę żydowskiego życia w Sztetł - jego twórczość pokazuje, że nie tylko zasłużył na to miano, lecz zawędrował znacznie dalej"
  Ja też tak twierdzę. Nie wiem, jak Inni?. Przecie w Kazimierzu mieszkamy.Oj,będzie działo się. Chciałem przywolać jeden nick,ale powstrzymałem się. Ktoś mi zarzucił, że prowokuje. Gościu sie myli. Mnie li tylko chodzi o prawdę.

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę