Muzeum: Wielkie Otwarcie

Skomentuj (156)

zobacz więcej (30)

Muzeum Nadwiślańskie z okazji jubileuszu 50 lecia swojego istnienia otrzymało piękny prezent. Nowa siedziba wybudowana ze funduszy Województwa Lubelskiego z udziałem środków unijnych została otwarta z początkiem tygodnia.

To była historyczna chwila. Uroczystym przecięciem wstęgi dokonano otwarcia nowego budynku Muzeum Nadwiślańskiego przy samym Rynku. W miejscu, gdzie kiedyś okresowo funkcjonowała Galeria Letnia, swoją siedzibę ma teraz oddział Muzeum Sztuki Złotniczej i Galeria Wystaw Czasowych.

- Mamy nadzieję, że podobnie jak Galeria Letnia, nasz gmach stanie się ważnym ośrodkiem dla ludzi kultury z całej Polski, miejscem wystaw, spotkań z artystami, konferencji, pokazów i koncertów – mówiła podczas ceremonii otwarcia dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Agnieszka Zadura. – Jesteśmy ambitni, chcemy, aby właśnie wokół naszego muzeum gromadzili się miłośnicy kultury i sztuki z całego regionu, kraju i zagranicy.

Podczas ceremonii otwarcia nowej siedziby obecni byli między innymi przedstawiciele władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, byli dyrektorzy Muzeum Nadwiślańskiego z Jerzym Żurawskim, z inicjatywy którego powstało właśnie Muzeum Sztuki Złotniczej oprawione niejako w eksponowane czasowo zbiory Galerii Letniej, która swój żywot zakończyła w 2009 r. po 30 latach funkcjonowania.

- Państwa obecność tak liczna na tej uroczystości jest dowodem na to, jak to miejsce było oczekiwane nie tylko przez społeczność Kazimierza, ale także Województwa Lubelskiego i wszystkich miłośników kultury – powiedział marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman. – Wielkie podziękowania należą się też tym, którzy rozpoczęli cały proces tej inwestycji, która w stu procentach jest inwestycją samorządu Województwa Lubelskiego finansowaną z budżetu Województwa Lubelskiego przy udziale środków europejskich.

Budynek został uroczyście otwarty, co poświadczyła powiatowy inspektor Nadzoru Budowlanego Elżbieta Dudzińska, demonstrując akt zgody na użytkowanie obiektu, który przekazała na ręce dyrektor Muzeum. Proboszcz kazimierskiej parafii ks. Tomasz Lewniewski natomiast dokonał poświęcenia placówki.

- Niech piękno, które tu będzie prezentowane, zachwyca, niech uszlachetnia, niech wszyscy ci, którzy przybędą do tego miejsca, z tego miejsca wyjdą lepsi, piękniejsi, szlachetniejsi – powiedział ks. Tomasz Lewniewski.

Uroczystość otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Złotniczej uświetnił wernisaż szczególnej wystawy „Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą”, która do Miasteczka przyjechała w całości ze Stanów Zjednoczonych dzięki uprzejmości i ogromnej determinacji syna artysty Szaloma Goldberga.

- Kazimierz był czymś więcej aniżeli tylko moim sztetlem, był też domem całej mojej rodziny i bliskich – pisał Chaim Goldberg po latach. –  W mojej głowie wszystkie postacie tego miasteczka są prawdziwe tak jak ich imiona i życia. Misją mojego życia stało się uwiecznianie ich bytu i historii. Moja sztuka, moje życie i mój sztetl to jedno i to samo. Stamtąd pochodzę, nigdy nie zapomnę Kazimierza i bez względu na to, co będę malował, rzeźbił czy rysował, on zawsze będzie mnie wzywał – takie słowa Chaima Goldberga odnotowano w katalogu wystawy, przygotowanym przez dr Waldemara Odorowskiego kierownika Kamienicy Celejowskiej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego.

Wystawę oglądać będzie można do końca sierpnia przyszłego roku.
Do zabytkowych piwnic budynku powróciła ekspozycja sreber Muzeum Sztuki Złotniczej oddziału Muzeum Nadwiślańskiego.

- To, co teraz pokazujemy, jest to część wystawy stałej zbiorów Muzeum Sztuki Złotniczej – mówi Aniela Ryndziewicz, kierownik Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego. –  Jeżeli chodzi o aranżację, ma ona charakter tymczasowy. Docelowo na dole mają być srebra dawne, czyli srebra kultowe chrześcijańskie i judaika, srebra stołowe polskich i zagranicznych ośrodków złotniczych. Muzeum Sztuki Złotniczej ma jedną z trzech największych kolekcji w Polsce złotnictwa współczesnego – w sumie ponad 800 prac. To są najznakomitsze prace czołówki polskich artystów złotników. Znajdą one swoje miejsce w wydzielonych pomieszczeniach na piętrze, niezależnie od tego w głównej części sali będą oczywiście wystawy czasowe. Bardzo ważnym elementem zbiorów jest od niedawna – od 2004 r. pozyskany przez nasz oddział warsztat złotniczy, który zostanie usytuowany na parterze, tuż przy oknie, w miejscu odpowiednio zaaranżowanym i oświetlonym, widocznym z Rynku, co nawiązywać będzie do rzemieślniczych tradycji Kazimierza i będzie elementem zapraszającym do odwiedzenia muzeum, zwłaszcza że przy warsztacie zobaczyć będzie można pracującego złotnika.

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Złotniczej przy ul. Rynek 19 zaprasza w okresie zimowym w godzinach 10.00 – 16.00 we wszystkie dni tygodnia.

 

Fot. Mateusz Stachyra,
AS

Skomentuj


Dodane komentarze (156)

 • pijany znad Grodarza
  @ Szok napisal:"
  eśli ktos interesuje się historią drugiej wojny światowej wie że np Polacy nie mogli posiadać pojazdów mechanicznych tzn samochodów oraz paliwa czyli benzyny .Nie polali benzyną niczego bo jej najzwyczajniej w świecie nie posiadali.Banialuk tam jest więcej w tej ''opowieści'' ale nie o tym tu mowa ."
  Broni, radioodbiornikow też nie mogli, a mieli.
 • Akacja
  @ Szok @ Lef A jak próbują dbać to są przez rodaków nazywani "ksenofobami i kultywatorami klamstw, rozsiewajacych plotki" itd.- patrz epitety pod moim adresem. Będą nowe?
 • szok
  Bo Polacy w przeciwienstwie do żydów nie potrafią zadbać o własne interesy.
 • Lef
  Dlaczego karane jest "kłamstwo oświęcimskie" a nie jest karane "kłamstwo polskie"?
 • szok
  Pijany w 27 tez nie wierzę bo cała ta historia kupy się nie trzyma .
  Jeśli ktos interesuje się historią drugiej wojny światowej wie że np Polacy nie mogli posiadać pojazdów mechanicznych tzn samochodów oraz paliwa czyli benzyny .Nie polali benzyną niczego bo jej najzwyczajniej w świecie nie posiadali.Banialuk tam jest więcej w tej ''opowieści'' ale nie o tym tu mowa .
 • Akacja
  Moja sympatia, czasem podziw, ciekawość wobec narodu żydowskiego właśnie się ulatnia... Czy o to twórcom i obrońcom tej wystawy z trzema obrazami za dużo naprawdę chodziło?
 • warszwiak - akacji
  Nie wstydze sie mowic deprymujaco o ksenofobach i kultywatorach klamstw, rozsiewajacych plotki, snujacych insynuacje i przyklejajacych ludziom latki bez wzgledu na plec. Takze o tobie akacjo (spec. z malej litery)- pozbawiasz ludzi honoru? Nazywasz kogo chcesz antypolonista? A to wlasnie ty jestes antypolska, bo to nie tacy jak ty swiadcza o dobrej stronie mej nacji, ty tylko jestes jej wstydem.
 • Akacja
  Miało być "pod artykułem" (dotyczy komentarzy do "Trudny powrót")
 • Akacja
  Drogi warszawiaku, który tak wstydzisz się za nas prowincjuszy o "niskim morale" w artykule "Trudny powrót" czy nie wstydzisz się mówić w deprymujący sposób o kobietach? Ośmieszanie to nie argument. Znam twórczość Goldberga jeszcze sprzed tej wystawy. Szkalujące obrazy widziałam i każdy w kazimierskiej tematyce zorientowany wie gdzie ich reprodukcji szukać. A może nie jest z Tobą tak źle, skoro sam siebie jednak się wstydzisz i dlatego zmieniasz nicki.
 • Redakcja
  Kilka komentarzy zostało usuniętych. Prosimy wypowiadać się na temat artykułu i trzymać się regulaminu dyskusji.
 • hehehe
  sciana wschodnia mentalna w natarciu z akacja, swiecie oburzona ktora na wystawie nie byala ale wie - z magla od innych baboli
 • pijany znad Grodarza
  @ Anna z Rzymu. Watykan również w Rzymie. Brzmi to HUMORYSTYCZNIE Twoje:"Mierzi mnie ta nienawiść żydowsko -polska, nawet sama nią przesiąkłam słysząc i widząc, co się dzieje w kulturze." a nastepnie :"Ambitni, zawsze hermetyczni. Uważali się za wyjątkowych, a zobaczcie ile zła wnieśli w rozwój ludzkości..:
  Napisz, ktore to, to Twoje stanowisko?>
  Ab - Z. Oj, napileś się chłopie OPIATÓW.
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały usunięte. Prosimy trzymać się regulaminu dyskusji.
 • Anna
  Mierzi mnie ta nienawiść żydowsko -polska, nawet sama nią przesiąkłam słysząc i widząc, co się dzieje w kulturze. Poczytajcie sobie linki Pogonowskiego. On przeżył Oświęcim. Ma ponad 90 lat i jest świadkiem prawdy. Link znajdę... Osobiście nie wierzę żeby jakiś Żyd mówił prawdę, bo to, co oni pisali o sobie nawet w tych ich świętych księgach to nie ma żadnego naukowego potwierdzenia w historii i w archeologii... Stwarzali sobie sami swoje historie.
  Ambitni, zawsze hermetyczni. Uważali się za wyjątkowych, a zobaczcie ile zła wnieśli w rozwój ludzkości...
  Malarstwo to, które zobaczyłam, to literackie opowieści bardziej niż malarstwo, które teraz dopiero, mądrze się ujawniają jak już większość świadków wymarła...

 • Ab-Z
  @Pijany znad G- Pijany ,użyczenie jest darmowe,tymczasem muzeum zapłaciło duże pieniądze,nie dość tego jeszcze na koszt muzeum zostały one oprawione,a ty jak zawsze pleciesz głupoty,chyba jesteś dalej na etacie
 • pijany znad Grodarza
  A Szok. Chyba makabrycznie KPISZ pisząc:"Stefciu nikt mi nie da medalu Mordechaja ,bo ja nie wierzę Grossowi w jego sławetną stodołę do której może wejść 1600 osób. "
  A, gdyby było to 27 osob, to byłoby w PORZĄDKU?.
 • pijany znad Grodarza
  Odesłać? hmm. Ciekawe, czy umowa , chyba użyczenia, przewiduje taką ewentualność. Amerykańscy prawnicy nie znają LITOŚCI.
  Może Nasz radca prawny COŚ wymyśli. hmm
 • Akacja
  Dla Szoka komedia, a dla mnie (i nie tylko)żenada ze strony osób odpowiedzialnych za wystawę i ich klakierów. Skoro obrazy zostały przysłane (sprowadzone) to i odesłać je można, to chyba logiczne, chyba, ze chce się ośmieszyć kogoś kto ma inne zdanie, ale skoro argumentów nie ma to cóż pozostaje ?
 • szok
  Tak z tragedii wyszła komedia , Akacja z Lublina spakuje obrazy i wyśle je nieboszczykowi do Boca Raton na cmentarz.
  Stefan z głodu bredzisz ,ja nie jestem malarzem .Jak się zastanowić głębiej nad sprawą to nie wiem do kogo mieć pretensje ?do baby która Mu naopowiadała makabrycznych rzeczy czy do samego artysty?
  Stefciu nikt mi nie da medalu Mordechaja ,bo ja nie wierzę Grossowi w jego sławetną stodołę do której może wejść 1600 osób.
 • Akacja
  Miałam takie ciepłe uczucia do Goldberga po lekturze wywiadu z nim na www.wkazimierzudolnym.pl i szczerze się cieszyłam z tej wystawy (miałam ją polecać jak polecałam wcześniej wspomniany wywiad i wybrać się na nią ze znajomymi) Przykro mi z powodu zawodu i wstyd za rodaków, którzy na taką wystawę się zdecydowali- gdyby mieli trochę honoru powinni szkalujące obrazy, a może nawet i całość wystawy odesłać temu bardziej antypoloniście niż artyście. Czego jak czego, ale Malarzy z Kazimierzem związanych chyba nie brakuje. Dobrze, że przynajmniej finansowo w bilet nie zainwestowałam, choć być może moje podatki na coś tak wstrętnego poszły...Popieram wszystkich oburzonych tą wystawą.

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę