Powrót do Kazimierza

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Złotniczej zbliża się wielkimi krokami. Już na początku grudnia będziemy mogli zwiedzić nowy obiekt. Inaugurację budynku uświetni m.in. wernisaż wystawy pt. "Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą".

W pierwszych dniach grudnia odbędzie się uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Inaugurację budynku uświetni m.in. wernisaż wystawy pt. "Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą".

 

Chaim Goldberg urodził się 20 marca 1917 w Kazimierzu Dolnym, zmarł zaś 26 czerwca 2004 w Boca Raton na Florydzie. To wybitny polski malarz, rzeźbiarz oraz grawer żydowskiego pochodzenia. W Polsce stworzył między innymi pomnik Adama Mickiewicza i Aleksandra Puszkina w Polanicy-Zdroju. W latach powojennych artysta wyjechał za granicę, gdzie został czołowym reprezentantem malarstwa przedstawiającego nieistniejący świat żydowskich sztetli. Warto dodać, że Chaim Goldberg malował głównie Kazimierz Dolny.

 

- Prace urodzonego w 1917 r. w nadwiślańskim Miasteczku artysty dotrą do nas z USA – czytamy na stronie internetowej Muzeum Nadwiślańskiego. - Tam bowiem Goldberg spędził większość swojego życia. Pomimo, że jego obrazy powstawały tak daleko od Kazimierza, malarz bardzo często ukazywał na nich uroki rodzinnej miejscowości.

 

Twórczość malarska i rzeźbiarska przyniosła artyście dużą sławę, jednak głównie poza granicami Polski. Jego prace możemy dziś oglądać m.in. w zbiorach Metropolitan Museum of Art i Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Spertus Judaica Museum w Chicago, Smithsonian Institution z National Collection of Fine Arts w Waszyngtonie, Yale University Art Gallery w New Haven w stanie Connecticut, Skirball Museum w Los Angeles, Museum Yad Vashem w Izraelu, Musée Petit Palais w Genewie oraz Muzeum Narodowym i Muzeum Żydowskim w Warszawie.

 

- Otwarcie nowej siedziby Muzeum Nadwiślańskiego wraz z udostępnieniem wystawy czasowej prac Chaima Goldberga i wystawy stałej oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej będzie głównym wydarzeniem, które uwieńczy tegoroczne obchody jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym – piszą organizatorzy.

 

Kiedy dokładnie odbędzie się otwarcie nowego obiektu? O tym poinformujemy niebawem.

 

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę