Marsz Pamięci

Skomentuj (3)

zobacz więcej (18)

Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę obfitują w wiele różnorodnych wydarzeń. Jednym z nich był Marsz Pamięci, którego trasa prowadziła przez kazimierskie miejsca pamięci.

Cała Polska świętuje setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Kazimierz Dolny również. Było patriotyczne śpiewanie, uroczysta msza święta a nawet odtańczony na Rynku polonez. Oprócz tego, parafia św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła zorganizowała marsz na dystansie 10 kilometrów. Trasa prowadziła przez kazimierskie miejsca pamięci.

- Ostatnim wydarzeniem Triduum Niepodległościowego w naszej parafii był Marsz Pamięci. W 10 kilometrowym przejściu po miejscach związanych z historią kraju i regionu uczestniczyło 70 oficjalnie zgłoszonych osób – podsumowują organizatorzy. - Na trasie przemarszu dołączali się także liczni turyści goszczący w ostatnich dniach w Kazimierzu. Przejście przebiegło w radosnej atmosferze modlitwy, śpiewania pieśni religijno-patriotycznych oraz osobistych rozmów.

Trwający ponad trzy godziny marsz to nie lada wyzwanie. Jednak chętnych nie brakowało. Dodatkowo, każdy z uczestników miał możliwość niesienia 100 - metrowej biało-czerwonej flagi. Trasa marszu wiodła przez ul. Lubelską, Wąwóz Małachowskiego, Dębowe Góry, Albrechtówkę, Mięćmierz, bulwar wiślany, ul. Klasztorną czy ul. Plebankę. Przy miejscach pamięci pochód zatrzymywał się, by wysłuchać wzmianek historycznych, które wygłaszali: historyk - Marcin Pisula wraz z księdzem Tomaszem Lewniewskim.

- Pogoda dopisała, całe przedsięwzięcie było bardzo dobrze przygotowane... - mówi jedna z uczestniczek marszu. - Wydarzenie to miało zdecydowanie patriotyczny wydźwięk. Flaga przez nas niesiona sprawiała, że ludzie zatrzymywali się na chwilę, przystawali. Szliśmy śpiewając pieśni patriotyczne i religijne, modląc się, ale i milcząc.

Organizatorzy zapowiadają, że z tego wydarzenia powstanie kronika dla potomnych.

 

Kazimierski Marsz Pamięci.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę