Aktualności dla "rocznica odzyskania niepodległości"

To miała być jedna z uroczystości rocznicowych w listopadzie ubiegłego roku. Utknęła w urzędzie. Dzięki temu jednak znamy teraz dwa razy więcej nazwisk osób zgrupowanych w kazimierskiej Polskiej Organizacji Wojskowej. Odsłonięcie tablicy kazimierskich peowiaków 13 lipca w klasztorze.

Marsz Pamięci

Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę obfitują w wiele różnorodnych wydarzeń. Jednym z nich był Marsz Pamięci, którego trasa prowadziła przez kazimierskie miejsca pamięci.

Setna rocznica odzyskania niepodległości w Kazimierzu jak zwykle połączyła dwa ważne punkty na mapie Miasteczka: farę i klasztor. Tym razem w roli głównej wystąpił jednak rynek, włączając w wielkie świetowanie wszystkich tych, którzym nieobce słowo wolność.

W tym roku mija sto lat od momentu odzyskania niepodległości przez Polskę. W walkach o jej przywrócenie na mapy świata walczyli także kazimierzacy – wśród nich Zygmunt Czyżewski.

Maraton „Sto pieśni na stulecie”, polonez na Rynku, wspólne malowanie flagi przez dzieci, prezentacja pamiątek sprzed stu lat, wykłady, koncerty, wystawy, konkursy, imprezy sportowe i inne. W Kazimierzu trwa budowanie listy wydarzeń uświetniających stulecie niepodległości Polski.

99 lat temu po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Kazimierz celebrował tę rocznicę u stóp klasztoru w odnowionym niedawno miejscu pamięci narodowej.

W roku 2018 przypada 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, która powoli przygotowuje się do obchodów tego wyjątkowo ważnego święta. Przygotowania rozpoczynają się także w Kazimierzu Dolnym.

To już 98 lat, jak możemy się cieszyć faktem politycznej niezależności. I właśnie tę wolność Kazimierz świętował jak zwykle w przestrzeni miejskiej pomiędzy dwoma świątyniami.

Pokaż stopkę