Aktualności dla "setna rocznica odzyskania niepodległości"

Z powodu pandemii 102. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w Kazimierzu uczczono skromnie: mszą św. w intencji Ojczyzny w farze i złożeniem biało – czerwonych kwiatów w miejscu pamięci pod murami klasztoru.

To miała być jedna z uroczystości rocznicowych w listopadzie ubiegłego roku. Utknęła w urzędzie. Dzięki temu jednak znamy teraz dwa razy więcej nazwisk osób zgrupowanych w kazimierskiej Polskiej Organizacji Wojskowej. Odsłonięcie tablicy kazimierskich peowiaków 13 lipca w klasztorze.

Marsz Pamięci

Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę obfitują w wiele różnorodnych wydarzeń. Jednym z nich był Marsz Pamięci, którego trasa prowadziła przez kazimierskie miejsca pamięci.

Setna rocznica odzyskania niepodległości w Kazimierzu jak zwykle połączyła dwa ważne punkty na mapie Miasteczka: farę i klasztor. Tym razem w roli głównej wystąpił jednak rynek, włączając w wielkie świetowanie wszystkich tych, którzym nieobce słowo wolność.

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę zbliża się wielkimi krokami. W Kazimierzu jak i w całym kraju wydarzenia temu poświęcone odbywają się właściwie od początku roku. Nie braknie też pomysłów, by uczcić tę rocznicę w sposób trwały.

W tym roku mija sto lat od momentu odzyskania niepodległości przez Polskę. W walkach o jej przywrócenie na mapy świata walczyli także kazimierzacy – wśród nich Zygmunt Czyżewski.

Przez Kazimierz przepłynął Rejs Solidarności Pokoleń. To kolejna inicjatywa zorganizowana z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pokaż stopkę