Krokiem poloneza w nowe stulecie

Skomentuj (29)

zobacz więcej (11)

Setna rocznica odzyskania niepodległości w Kazimierzu jak zwykle połączyła dwa ważne punkty na mapie Miasteczka: farę i klasztor. Tym razem w roli głównej wystąpił jednak rynek, włączając w wielkie świetowanie wszystkich tych, którzym nieobce słowo wolność.

Mszą świetą w farze rozpoczęły się uroczystości setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Kazimierzu. Uświetnił je odśpiewany na rynku hymn i Polonez dla Niepodległej prowadzony przez Monikę Kubiś – Arbuz nauczycielkę z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierza i księdza proboszcza i Tomasza Lewniewskiego. Tańczył – cały rynek! W blisko godzinnym tańcu wzięło udział – jak policzył jeden z dociekliwych uczestników – aż 160 par!

Potem zebrani udali się na tradycyjnie w miejsce pamięci narodowej pod mury klasztoru, gdzie w ramach tradycyjnej modlitwy gwardian klasztoru o. Eliasz odczytał Dekalog Polaka autorstwa Zofii Kossak Szczuckiej, której 50. rocznica śmierci przypada akurat w tym roku.

- ...Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia Ojców, z której wzrosłeś. Wszystko, czymś jest, po Bogu mnie zawdzięczasz – od tych słów pisarka rozpoczyna swój dekalog, w drugim przykazaniu napominając: Nie będziesz wzywał imienia Polski dla własnej chwały, kariery albo nagrody.

Z okolicznościowym przemówieniem wystąpił żegnający się z urzędem burmistrz Andrzej Pisula.

- Dzisiaj świętujemy ten dzień z szacunkiem, mądrzejsi o doświadczenia historyczne naszych przodków. Umiejętnie korzystajmy z tej wolności tak, by dawała dobre owoce. Nie próbujmy za wszelką cenę nagiąć rzeczywistości, kupczyć jak targowiczanie, widząc własne interesy, nie zważając na interes społeczny. Szukajmy wspólnych obszarów działania dla dobra ojczyzny naszej Rzeczypospolitej, ale również tej naszej małej ojczyzny, gdzie żyjemy i pracujemy, gdzie wychowujemy nasze dzieci i wnuki, gdzie dzień po dniu tworzymy jej historię i chcemy, by była bezpieczna i ciągle się rozwijała. Wspierajmy się w tym zakresie, nie prowadźmy do sytuacji antagonistycznych. Szukajmy zawsze punktów wspólnych. Bądźmy mocni mądrością naszych przodków – mówił burmistrz, nawiązując poniekąd do homilii ks. dr Piotra Pasterczyka z KUL, który przestrzegał, że podziały, które istnieją teraz w społeczeństwie polskim doprowadzić mogą do sytuacji, które znamy z historii, a których symbolem są ruiny zamków kazimierskiego i janowieckiego zniszczonych podczas wojen, po okresie prosperity…

Burmistrz Andrzej Pisula podziękował wszystkim za współpracę i dokonał symbolicznego przekazania władzy Arturowi Pomianowskiemu burmistrzowi elektowi, który będzie przewodniczył już oficjalnie uroczystościom ku pamięci ofiar krwawej środy w następną niedzielę. Po czym zszedł na dół i wmieszał się w tłum zebranych.

Uroczystości niepodległościowe zakończył burmistrz elekt Artur Pomianowski.


- Dziękuję serdecznie Państwu, wszystkim organizacjom, mieszkańcom naszej gminy za uczestnictwo w dzisiejszych uroczystościach. Pokazuje to, że jesteście Państwo dumni ze swojej historii i wierni tradycji – powiedział burmistrz Pomianowski.


Polonez dla Niepodległej

Uroczystości pod pomnikiem Piłsudskiego

 

Skomentuj


Dodane komentarze (17)

 • pijany znad Grodarza
  Takie cosik znalazłem
  "

  Mariusz Wicik
  23 września ·

  Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Andżelika Możdżanowska udzieli wsparcia dla Kazimierza Dolnego i Marka Kubisia Kandydata na Burmistrza. W najbliższych dniach będziemy w Kazimierzu Dolnym na briefingu prasowym z przedstawicielami Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Chcemy Rozwoju naszej gminy i My Gwarantujemy ten Rozwój- wystarczy burmistrzów którzy NIC NIE MOGĄ I DLA NICH WSZYSTKO JEST TRUDNE. Szanowni Państwo mamy szansę na duże inwestycje, wybudujemy drogi, zbudujemy basen, deklaracje wsparcia finansowego ministra Sportu Marek Kubiś już otrzymał. Bądźmy Razem Dla Kazimierza. Udostepniajcie Marek Kubiś to najlepszy kandydat!"
  Panie Wicik. To aktualne ?
 • widz
  Piękne i mądre przemówienie Pana Burmistrza Pisuli.
  • apka
   "Wspierajmy się w tym zakresie, nie prowadźmy do sytuacji antagonistycznych. Szukajmy zawsze punktów wspólnych. Bądźmy mocni mądrością naszych przodków"

   Zgadza się, tym bardziej, że każdego dnia od dawna próbuje te słowa stosować, ale łatwo nie idzie.
 • Bodzio
  Dziękuję za najpiękniejszego Poloneza w moim życiu 😀
 • Maria Wiktoria
  MW - turystka z Grodziska Maz.
  byłam, tańczyłam, było cudownie, jestem pełna podziwu dla Pani prowadzącej poloneza, ten tłum ludzi poprowadziła perfekcyjnie! Podziwiam też księdza proboszcza. Piękna pogoda, cudowne otoczenie - pobyt niezapomniany.
 • ted
  byłem i tańczyłem i ze święta się cieszyłem, a teraz w domciu 180 km na północ
 • nowy
  Wielka Rocznica ,wielkie święto dla Niepodległej,a na Rynku zamiast morza czerwonych flag powiewa smętnie kilka biało czerwonych [WSTYD!], i dopiero ten Polonez ,pięknie poprowadzony przez Panią Wodzirej wzrusza i raduje serca ,wielkie dzięki Parafii i uczestnikom .
 • pupil
  a gdzie w tym wszystkim pracownicy domu kultury, chyba,że taki nie istnieje!pupil
 • ciekawska
  Gratulacje za piękne prowadzenie poloneza przez p. Monikę Arbuz ( i taki skarb całe szczęście bywszy burmistrz zwolnił i łaskawie zostawił tylko na pól etatu) oraz szacun jak mówią małolaty dla księdza proboszcza,który w charakterze asystenta wodzireja był niezrównany. Polonez Wojciech Kilara filmu Pan Tadeusz i obecność księdza proboszcza niejako wiążą się ze sobą przecież ksiądz Robak też tańczył poloneza. Piękna uroczystość, piękna pogoda i piękni my którzy cieszyliśmy się tym świętem razem.
  • waldek
   Dobrze ze wnioski wyciągnęla i nie rozdawala kotylionów. Znowu byloby pośmiewisko.
  • banco
   Niestety Pani Monika ma wykształcenie tylko muzyczne więc uczy tylko muzyki.Niech się cieszy , że nowy dyrektor nie potraktował jej tak samo jak były dyrektor Pana od plastyki.wtedy byłby ajwaj.a przecież to taka sama decyzja kadrowa
 • MBMM
  Symboliczne wtopienie się w tłum, wyglądało jak "strzelenie focha" kolokwialnie mówiąc.
 • Gratuluję
  Przeogromne wyrazy szacunku i uznania dla Pani Moniki i księdza proboszcza ... podziwiam i zazdroszczę, że w czasach gdy wszystko jest krytykowane im „ jeszcze chce się coś robić” ...
  • Akcja
   Organizacja wydarzenia na Rynku była Akcja Katolicka której działaczka jest Pani Monika .
 • Hrabia
  Potwierdzam. Świetnie poprowadziła to p. Monika z pomocą ks. Proboszcza. Podniosła atmosfera, cudownie było!
 • pijany znad Grodarza
  Turyści byli zachwyceni. Słyszałem ich wypowiedzi.

  ps. Słowa uznania dla Pani Moniki Arbuz, o czym ZAPOMNIAŁA napisać pani Romana Rupiewicz.
 • Mikołaj
  160 par? Na moje oko i z tego co słyszałem, to osób było boisko tysiąca ;)
 • Romana Rupiewicz
  Komisja rok debatowała, spotykała się. I co? I nic. Dobrze że proboszcz uratował honor miasteczka, i zorganizował piękne obchody. Podniosła msza ze wspaniałą oprawą liturgiczną, polonez na Rynku... i hołd pod pomnikiem Marszałka.
  • Zatroskany
   Pani Romano, a może własnie to było bardzo niewłasciwe, że ksiądz probosz prowadził Poloneza? Przecież w świeckim Państwie osoby niewierzące i te innego wyznania też kochaja swoją Ojczyznę - niekoniecznie księdza. A Pani ma monopol na wiedzę? I ocene?
  • elo elo
   Właśnie o tym jet mowa we wpisie. W zeszłym roku był wielki szum powoływano komitet do obchodów święta. "Zacne" osoby zostały jego członkami i skończyło się jak zwykle... Z Fary do Klasztoru po mszy
   W sumie to ten Polonez to był jedyny świecki i radosny zabawowy akcent w tym świętowaniu. Tym sposobem proboszcz śę jednak wykazał.
  • Też wyborca
   @Zatroskany
   A czy masz monopol na ocenianie i wiedzę?
   Nie atakuj w ten podły sposób!
   Każdy ma prawo oceniać i wyrażać zdanie ty też i nie ma tu nikt żadnego monopolu.
   Jedynie administrator może kogoś "usunąć"
 • ROMA
  Głośno się mówi w ostatnim czasie,że zastępca pana burmistrza Pomianowskiego ma być osoba desygnowana przez PIS (!) .Dzisiaj pan pełnomocnik wojewody Mariusz Wicik wspólnie z burmistrzem elektem nieśli wiązanki.Pięknie przemawiał również pan Wicik pod pomnikiem Piłsudskiego.
  • Mietek
   @ ROMA Wy musicie coś wreszcie w tym Kazimierzu zrobić aby Nowy Pan Burmistrz się uśmiechał.
  • Justyna
   Pomianowski- Wicik jestem ZA zdecydowanie
  • Też wyborca
   Ja nie jestem.
   Takie rozwiązanie jest partyjną arogancją.
   Wyborcy odrzucili PIS. Przegrał z kretesem wybory w gminie.
   A teraz w wyniku politycznych układanek wchodzą do władzy kuchennym drzwiami.
   Wicika wybrali do powiatu i niech ten werdykt uszanuje.
 • 🤔🤔🤔
  Ciekawe czy elekt już się zaprzyzaznił z proboszczem .
  • stajenny Kasztanki
   Też pytanie! On musi trwać w przyjaźni.
  • Jan Nieznany
   Najlepiej to trzymać Wicika z daleka od Urzędu.
 • pijany znad Grodarza
  " Po czym zszedł na dół i wmieszał się w tłum zebranych."

  "..powiedział burmistrz Pomianowski." i nastąpilo 5 lecie. Jakie będzie ?. Pozostało 95 lat do 200 lecia Niepodległej.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę