Majówka w słowiańskim grodzisku

Skomentuj (2)

Przed nami długi majowy weekend. Jak spędzić tych kilka wiosennych dni? Gdzie zabrać rodzinę czy znajomych, by naprawdę odpocząć od codzienności a dodatkowo dowiedzieć się czegoś ciekawego? Zapraszamy na Majówkę do Żmijowisk – relaks w cieniu słowiańskiego grodziska.

Grodzisko Żmijowiska położone jest pośród lasów i łąk. Z Kazimierza Dolnego dotrzemy w to niezwykłe miejsce w 20 minut jazdy samochodem. Jednak dojechać tu możemy również rowerem. W zbliżający się wielkimi krokami majowy weekend Grodzisko Żmijowiska zaczyna sezon. Co takiego będzie się działo w Muzeum Dawnych Słowian? Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Przez cały weekend – od piątku do niedzieli w godzinach od 10.00 – do 16.00 – w Grodzisku Żmijowiska będziemy mogli spotkać archeologów z Muzeum Nadwiślańskiego, którzy oprowadzą nas po osadzie i odpowiedzą na wszelkie nasze pytania. Oprócz tego przez trzy dni w muzeum gościć będą osadnicy.

- Iza i Karol Żołędziowscy, którzy po raz pierwszy zamieszkali tu już w 2009 roku w prowizorycznym szałasie, czwarty już raz zawitają do Żmijowisk – mówi Paweł Lis, kierownik Grodziska Żmijowiska, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Wtedy jeszcze studenci archeologii, dziś już doktoranci, wraz ze swoimi kolegami specjalizującymi się w archeologii doświadczalnej, wcielą się w pruskich rzemieślników ze schyłku wczesnego średniowiecza. Prezentować będą kilka dziedzin ówczesnej kultury materialnej: obróbkę metali kolorowych – odlewnictwo, drobne kowalstwo, tkactwo, w tym także wyrób przęślików i ciężarków tkackich, farbiarstwo, skórnictwo, obróbkę drewna, a także unikalną umiejętność wyplatania „łapci” z łyka.

Warto dodać, że we wszystkich prezentacjach odwiedzający będą mogli wziąć czynny udział i posiąść podstawowe umiejętności XIII-wiecznego rzemieślnika. Może to być wspaniała zabawa dla całej rodziny, bo oprócz odpoczynku na świeżym powietrzu zdobędziemy też wiedzę na temat życia naszych przodków.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Osta
    W Kazimierzu to najwyżej można doczekać się procesji w święta no i tych samych festiwali. Nawet koncert piosenek Hanki Ordonówny chyba będzie taki sam. A szkoda gadać.
  • ---
    Taak dzieje się wokół nas. Tu kolejka tam grodzisko, a u nas cisza. No ale i sukces bo wreszcie łaskawie będzie przez trzy dni z rzędu zamek otwarty. Turyści przestaną całować klamkę. Wielkie brawa w imieniu gości.

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę