Majówka w słowiańskim grodzisku

Skomentuj (2)

Przed nami długi majowy weekend. Jak spędzić tych kilka wiosennych dni? Gdzie zabrać rodzinę czy znajomych, by naprawdę odpocząć od codzienności a dodatkowo dowiedzieć się czegoś ciekawego? Zapraszamy na Majówkę do Żmijowisk – relaks w cieniu słowiańskiego grodziska.

Grodzisko Żmijowiska położone jest pośród lasów i łąk. Z Kazimierza Dolnego dotrzemy w to niezwykłe miejsce w 20 minut jazdy samochodem. Jednak dojechać tu możemy również rowerem. W zbliżający się wielkimi krokami majowy weekend Grodzisko Żmijowiska zaczyna sezon. Co takiego będzie się działo w Muzeum Dawnych Słowian? Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Przez cały weekend – od piątku do niedzieli w godzinach od 10.00 – do 16.00 – w Grodzisku Żmijowiska będziemy mogli spotkać archeologów z Muzeum Nadwiślańskiego, którzy oprowadzą nas po osadzie i odpowiedzą na wszelkie nasze pytania. Oprócz tego przez trzy dni w muzeum gościć będą osadnicy.

- Iza i Karol Żołędziowscy, którzy po raz pierwszy zamieszkali tu już w 2009 roku w prowizorycznym szałasie, czwarty już raz zawitają do Żmijowisk – mówi Paweł Lis, kierownik Grodziska Żmijowiska, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Wtedy jeszcze studenci archeologii, dziś już doktoranci, wraz ze swoimi kolegami specjalizującymi się w archeologii doświadczalnej, wcielą się w pruskich rzemieślników ze schyłku wczesnego średniowiecza. Prezentować będą kilka dziedzin ówczesnej kultury materialnej: obróbkę metali kolorowych – odlewnictwo, drobne kowalstwo, tkactwo, w tym także wyrób przęślików i ciężarków tkackich, farbiarstwo, skórnictwo, obróbkę drewna, a także unikalną umiejętność wyplatania „łapci” z łyka.

Warto dodać, że we wszystkich prezentacjach odwiedzający będą mogli wziąć czynny udział i posiąść podstawowe umiejętności XIII-wiecznego rzemieślnika. Może to być wspaniała zabawa dla całej rodziny, bo oprócz odpoczynku na świeżym powietrzu zdobędziemy też wiedzę na temat życia naszych przodków.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Osta
    W Kazimierzu to najwyżej można doczekać się procesji w święta no i tych samych festiwali. Nawet koncert piosenek Hanki Ordonówny chyba będzie taki sam. A szkoda gadać.
  • ---
    Taak dzieje się wokół nas. Tu kolejka tam grodzisko, a u nas cisza. No ale i sukces bo wreszcie łaskawie będzie przez trzy dni z rzędu zamek otwarty. Turyści przestaną całować klamkę. Wielkie brawa w imieniu gości.

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę