To już 10 lat!

zobacz więcej (10)

Warsztaty Archeologii Doświadczalnej już od dziesięciu lat odbywają się corocznie na Grodzisku Żmijowiska, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Jakie były tegoroczne, rocznicowe warsztaty? I dlaczego warto odwiedzić to otwarte muzeum tematyczne? O tym poniżej…

Tegoroczne Warsztaty Archeologii Doświadczalnej, bez wątpienia można uznać za udane. Mało tego, myślę, że można by nawet powiedzieć, że były wyjątkowe. Z wielu względów. Być może po części dlatego, że warsztaty na Grodzisku Żmijowiska odbyły się już po raz dziesiąty, co jest wielkim sukcesem organizatorów. Poza tym w tegorocznych zajęciach wzięło udział aż 130 uczestników i blisko 500 gości – to naprawdę duże liczby. Warto także dodać, że było to bardzo szerokie spektrum uczestników: od dzieci na koloniach po słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Świetnym pomysłem okazały się również zajęcia adresowane do seniorów, gdyż cieszyły się one sporym zainteresowaniem. Ponadto cały program badawczy, czyli m.in.: sprawdzanie surowców ceramicznych, nowe receptury i technologie słowiańskich potraw, zielnik, zostały zrealizowane w pełnym planowanym zakresie.

 

Mimo tego, iż uczestników warsztatów było sporo, zapewne nie wszyscy zainteresowani pojawili się na Grodzisku Żmijowiska w trakcie trwania zajęć. To jednak nic straconego. Co prawda wytworzone podczas warsztatów naczynia ceramiczne można było oglądać tuż po wypale, to część zielnikowych roślin, już opisanych, można oglądać w skansenie, w chacie nr II. Pozostałe zbiory będą w sezonie jesienno-zimowym szczegółowo opracowane, jednak nad formą ich prezentacji badacze jeszcze się zastanawiają. Natomiast efekty eksperymentu z syceniem miodu, będzie można ocenić podczas wrześniowego Słowiańskiego Babiego Lata, na które już teraz wszystkich miłośników archeologii zapraszamy! Odbędzie się ono 13 września.

 

- Ostatnim akcentem tego sezonu będzie, tradycyjnie już, impreza Słowiańskie Babie Lato, przygotowywana wspólnie z Gminą Wilków – mówi Paweł Lis, kierownik Grodziska Żmijowiska, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. - Jako gwiazdę tegorocznej imprezy uznać należy zespół muzyki średniowiecznej Tryzna ze Szczecina, który da nie tylko koncert, ale poprowadzi także warsztaty budowy najprostszych instrumentów. Oprócz tego nasi partnerzy z Czech - ośrodek archeologii eksperymentalnej w Uhrinovie - zaprezentują średniowieczna kuchnię.

 

Będą także inne atrakcje, ale o tym będziemy jeszcze informować. Zapewne pod koniec sierpnia. Tymczasem zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Grodziska w Żmijowiskach, do którego wstęp ma każdy.

 

- Otwarte muzeum tematyczne, jak mówią Czesi "muzeum w prirodie" jest dostępne non stop dla każdego – mówi Paweł Lis. - Do dyspozycji są tablice informacyjne oraz mobilny przewodnik oparty o system QR-kodów. W długie weekendy: majowy i czerwcowy dyżurujemy w ramach „Spotkań z archeologią”, w lipcu lub sierpniu zapraszamy na dwutygodniowe „Warsztaty Archeologii Doświadczalnej”, zaś w drugą sobotę września na „Słowiańskie Babie Lato”.

 

W ramach oferty edukacyjnej, na zamówienie, muzeum oferuje: zwiedzanie Grodziska Żmijowiska z przewodnikiem - 100 zł od grupy, lub wybrane zajęcie warsztatowe -250 zł od grupy. Istnieje też możliwość wynajęcia terenu skansenu na imprezy turystyczne lub historyczne - 100 zł za dzień, lub imprezy o charakterze integracyjnym, zielone szkoły itp. – cena do negocjacji.

 

Foto: Krzysztof Wasilczyk

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę