Leszek Mądzik w Muzeum Nadwiślańskim

zobacz więcej (14)

Tłumy ściągnęły na wernisaż wystawy „Światło i mrok” w Muzeum Nadwiślańskim. Tak Leszek Mądzik twórca Sceny Plastycznej KUL obchodził 50 – lecie swojej twórczości.

Takiej wystawy w Muzeum Nadwiślańskim jeszcze nie było. Łączy ciekawość z oczekiwaniem. Światło z ciemnością. Niepewność z zaskoczeniem. Tajemnicę z… kolejną tajemnicą.

Galeria Wystaw Czasowych w Muzeum Nadwiślańskim – zwykle tak przestronna – została podzielona i przyszło jej pełnić nowe zupełnie funkcje: jasnego teatralnego foyer z wyeksponowanymi za szkłem plakatami przedstawień, ciemnych katakumb, a nawet pogrążonej w mroku… przepaści. W ciemności człowiek się gubi, traci wyczucie kierunków, zwalnia, staje się ostrożny, a przez to bardziej uważny i otwarty na tajemnicę, także tę, którą nosi w sobie, bo ona jest tu potrzebna do odczytania zaprezentowanych na wystawie treści.

- Wystawa jest teatrem, w który się wchodzi – mówi kurator wystawy Dorota Seweryn-Puchalska. –  wchodzimy w środek i stajemy się elementem tego teatru.

To nietypowa sytuacja i może nas stawiać w niekomfortowej nawet sytuacji: sam na sam ze sobą, ze swoimi myślami, ze swoimi obawami…

- Wrażenia są tak porażające, że trzeba tu jeszcze raz przyjść koniecznie, jak nie będzie ludzi i wszystko to po prostu przetrawić na nowo – mówi Ewa Wolna. – To jest metafizyczne przeżycie.

Wystawa podsumowuje 50 lat Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika, który niejednokrotnie prezentował swoją twórczość także w Kazimierzu.

- W dzwonnicy raz, u księdza proboszcza dwa, w świętej Anny spektakl, a, i wystawa na Wielkanoc – wylicza Leszek Mądzik swoje kazimierskie realizacje. – Tak jakoś jestem obecny w tej scenerii…

Wystawa jest wyjątkowa także i z innych powodów.

- Wszystkie spektakle – od tych pierwszych do tych teraz tworzonych – dotyczą tego samego w różnych ujęciach, w różnej formie. Dotyczą tych najważniejszych pojęć, które nam towarzyszą przez całe życie. Oscylują wokół pytań, które my sobie stawiamy: co dalej, czy jest sacrum, czy go nie ma. Dotykają też cielesności – bo my jesteśmy przecież jednością: cielesność i duchowość. Mówią o przemijaniu, o tym, co będzie później, kiedy przekroczymy te wrota i co będzie nas czekało dalej mówi Dorota Seweryn-Puchalska. – W twórczości Mądzika ludzie dotykają tajemnicy przez duże T. Ona jest pojęciem tak pełnym, że mieści w sobie różne tajemnice: tajemnicę człowieka, tajemnicę boskości, sacrum. Ta tajemnica jest w każdym spektaklu.

Ta tajemnica jest też na tej wystawie – spektaklu, w którym to my jesteśmy aktorem, jak pisał Szekspir: przechodnim półcieniem…

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2019

 

Poniedziałek na Dwóch Brzegach

 

* Program filmowy

* Program spotkań i wydarzeń

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę