Dwa Brzegi'19: To ja, Gajos

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów obchodzi w tym roku jubileusz 80 urodzin. Jest aktywny zawodowo od początku lat 60., a w trakcie Festiwalu przypomniany zostanie film „Tam i z powrotem” w reżyserii Wojciecha Wójcika z Januszem Gajosem w roli głównej.

Czasami w dyskusjach używa się stwierdzeń „dobry jak na polskie kino” lub „świetny jak na nasze warunki” – do Janusza Gajosa nie pasują, ponieważ to zdecydowanie aktor światowego formatu. „Żółty szalik”, „Piłkarski poker” albo „Psy” to zaledwie trzy tytuły z bogatego dorobku artystycznego aktora, które zapisały się w pamięci widzów. Jego talent został doceniony stosunkowo późno, kiedy nabrał doświadczenia i stał się w pełni dojrzałym artystą. Trudny do zaszufladkowania, ponieważ wybiera role wymagające niejednoznacznych, wewnętrznie skonfliktowanych postaci. Uniwersalny, bo sprawdza się przecież zarówno w kreacjach dramatycznych, jak i komediowych – wystarczy przypomnieć chociażby doświadczenie w występach kabaretowych. Wreszcie starannie wybierający scenariusze i wnikliwy w budowaniu swoich ról – zawsze starający się wydobyć jakąś prawdę o człowieku.

Współpracował z najlepszymi polskimi reżyserami: Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Kieślowskim, Ryszardem Bugajskim, Janem Jakubem Kolskim czy Januszem Morgensternem. W szczególny sposób wspomina pracę z Kutzem, z którym uchwycił wyjątkową nić porozumienia. Został nagrodzony Orłem za role w filmach: „To ja, złodziej”, „Jasminum”, „Mniejsze zło”, „Body/Ciało” oraz „Kler”, a także wyróżniony specjalną nagrodą za osiągnięcia życia. Ponadto wielokrotnie zdobywał nagrody, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (później Gdyni) lub na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Występował w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, a później w kilku warszawskich teatrach (Komedia, Kwadrat, Dramatyczny, Narodowy), z czego najdłużej w Teatrze Powszechnym. Przez wiele lat ogromnym zainteresowaniem cieszył się jego monodram „Msza za miasto Arras” według Andrzeja Szczypiorskiego wystawiamy właśnie w Teatrze Powszechnym, a później w zmienionej formie w Teatrze Narodowym.

Janusz Gajos pasjonuje się fotografią, co zaskutkowało autorskimi wystawami jego prac w wielu polskich miastach. Tworzy portrety oraz pejzaże, a o swojej pasji mówi: „Fotografia jest dla mnie sposobem patrzenia na życie”. Ulubionym aktorem Gajosa jest Anthony Hopkins, z którym łączy go umiejętność zafascynowania widza postaciami czarnych charakterów. Doceńmy wkład aktora w historię polskiego kina, świętując jego benefis na Dwóch Brzegach.


Źródło: Adam Lewandowski, „Głos Dwubrzeża”/DwaBrzegi.pl

 

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2019

* Wtorek na Dwóch Brzegach

* Program filmowy

* Program spotkań i wydarzeń

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2019.
Pokaż stopkę