Dwa Brzegi’19: Kazimierz poniekąd filmowy

Trwa Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi – przewodnik po świecie filmu i sztuki. Towarzyszą mu także przewodnicy, którzy oprowadzają po planie filmowym, jakim często bywa Kazimierz.

Mówi się, że Kazimierz jest miastem artystów. To jedna z polskich kolonii artystycznych. Mówiąc tak, mamy na myśli najczęściej artystów malarzy. Ale do Kazimierza ściągają także filmowcy. Na plenery swoich filmów, czasem na całe życie.

- Są filmy, które całe dzieją się w Kazimierzu, jak "Dwa księżyce" reż. Amdrzej Barański, "Wyspa Złoczyńców" reż. Stanisław Jędryka, "Klasa na obcasach" reż. Małgorzata Potocka czy "Podróż za jeden uśmiech" reś. Stanisław Jędryka. Są filmy, które w Kazimierzu mają tylko niektóre plenery, jak na przykład "Tam, gdzie żyją Eskimosi" reż. Tomasz Wiszniewski, "Dzień wielkiej ryby" reż. Andrzej Barański, "Ostatnia misja" reż. Wojciech Wójcik czy "Volta" reż. Juliusz Machulski – mówi przewodnik Danuta Borzecka, pomysłodawca wycieczki "Kazimierz poniekąd filmowy".

Prowadząc miłośników Kazimierza i kina uliczkami Miasteczka od centrum aż po kamieniołomy przewodniczka prezentuje „kazimierskie” filmy i sypie anegdotami.

- Przyjechałyśmy tu z Płońska – Naszym celem były Dwa Brzegi: okazja obejrzenia filmów, które nie wszystkie pojawią się potem w kinach w Polsce – mówi Ala Skwarska. – Wybierając się na tę wycieczkę, miałyśmy duży dylemat, bo interesował nas film „Trzecia żona” prezentowany w tym samym czasie, ale chcieliśmy popatrzeć na Kazimierz trochę z innej perspektywy. W sumie tu dowiaduję się, że tyle filmów było kręconych w Kazimierzu, może nie całych, fragmenty. Jestem zaskoczona, nawet nie wiem, czy zapamiętam wszystkie tytuły.

- Ja zapisuję – mówi Natalia Sękowska, która przyjechała do Kazimierza z mamą. – Dobrze, że mnie namówiłyście.

Jeżeli ktoś jeszcze chce dowiedzieć się, dlaczego w Kazimierzu gościli wisielec, Eskimosi i Pan Kleks, czy oszuści paradowali na wyspę krowią czy złoczyńców, czy podróżuje się tu za jeden uśmiech, czy na księżyc i w końcu, że te księżyce są dwa, zapraszamy na drugą Wycieczkę poniekąd filmową 31 lipca o godzinie 13.00. Początek w miasteczku festiwalowym przed recepcją festiwalu. Udział bezpłatny.

Tym, którzy nie będą mogli uczestniczyć w dwubrzegowych spacerach „Kazimierz poniekąd filmowy" z Danutą Borzecką czy "Szlakiem przedwojennego Kazimierza" z dr. Andrzejem Pawłowskim, polecamy spacery filmowe organizowane przez Muzeum Nadwiślańskie. Kazimierz w filmowym kadrze w poniedziałek 5 sierpnia o godzinie 11.00. Początek w Muzeum Nadwiślańskim przy Rynek 19. Obowiązują zapisy: kuncewiczowka@mnkd.pl tel. 81 8810 102. Udział na podstawie biletu do muzeum.

A 2 sierpnia w piątek o godzinie 17:00 spacer nadwiślańskim wałem. Prowadzący: Marcin Pisula – przewodnik, nauczyciel, radny powiatowy. Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego. Start: Rynek (przy studni).

 

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2019

* Program filmowy

* Program spotkań i wydarzeń

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę