"Kobiety" Sylwestra Doraczyńskiego

Skomentuj (1)

zobacz więcej (9)

Wystawą "Kobiety" Sylwestra Doraczyńskiego ukazującą współczesne kazimierzanki rozpoczął się Kobiecy Weekend w Kazimierzu Dolnym. Przed nami jeszcze dwa dni wystaw, spotkań, warsztatów i rozmów prowadzonych przez malarki, aktorki, dziennikarki, reżyserki, pisarki, terapeutki i inne twórcze kobiety. Zapraszamy na cykl wydarzeń „Kazimierz bywa kobietą”.

„Kazimierz bywa kobietą” to cykl wydarzeń – spotkań, wystaw, warsztatów i rozmów, przygotowanych z okazji Dnia Kobiet. Jednym z punktów programu jest wystawa fotografii Sylwestra Doraczyńskiego zatytułowana „Kobiety”.

 

- Jest to wystawa dokumentująca fragment codzienności dwunastu kobiet - mówi Dorota Szczuka z Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. – Fotografie te ukazują kilkanaście kobiet ściśle związanych z Kazimierzem, w miejscach, które same tworzą. To portrety kobiet, które aktywnie i z pewną pasją tu pracują, tworzą i wręcz oddają się temu miastu.

 

Fotografie te zatrzymują w kadrze fragment kazimierskiej rzeczywistości, takiej bardziej osobistej. Sylwester Doraczyński zagląda do wnętrz - gabinetów, domów, galerii czy pracowni - miejsc, które tworzą przedstawione kobiety, ale też miejsc, które o tych kobietach opowiadają.

 

- Zdjęcia powstawały w domach, restauracjach, biurach oraz plenerach – mówi Sylwester Doraczyński. – Chodziło o to, by pokazać miejsca, które te kobiety tworzą, w których pracują i żyją.

 

Aktywnych kobiet w Kazimierzu Dolnym nie brakuje. Skąd więc taki a nie inny wybór? Dlaczego artysta zdecydował się zaprezentować akurat te kazimierzanki?

 

– Wybór był przypadkowy – tłumaczy Sylwester Doraczyński. – Wraz z Joanną Stefańską wybraliśmy dwanaście kobiet aktywnie działających w Kazimierzu. Tyle.

 

- Te zdjęcia są naprawdę niezwykłe i mimo tego, że wystawa była dość spontanicznie przygotowywana, autorowi udało się uchwycić niezwykłość tych kobiet oraz ich piękno – mówi Joanna Stefańska. – Miejmy nadzieję, że te zdjęcia nigdy nie zginą, że być może kiedyś ktoś je przywoła i znów będzie opowiadał o nich oraz o tych kobietach, które dla tego miasta tak wiele zrobiły.

 

Sylwester Doraczyński pochodzi z Kazimierza Dolnego, gdzie stawiał pierwsze kroki jako fotograf. Artysta jest absolwentem wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, kierunku Animator i Menadżer Kultury, specjalizacja fotografia, w 2008 roku ukończył też Warszawską Szkołę Fotografii.

 

Na swoim koncie artysta ma już kilka wystaw indywidualnych oraz udział w wystawach zbiorowych:

- „Żałoba”, Kazimierski Ośrodek Kultury, 2010r.

- „Sylwester Doraczyński - fotografia reportażowa”, Kazimierski Ośrodek Kultury, 2009 r., 

- „Festiwal Artystyczny Dwie Strony – Kazimierz , Janowiec”, 2006 r.

- „Galeria Bezdomna”, Kazimierz Dolny 2007 r.

- „Rzeka i ludzie”, Kazimierz Dolny 2008 r.

- „Chleba naszego powszedniego”, Kazimierz Dolny 2008 r., 2009 r.

 

Tuż po wernisażu rozpoczął się wieczór taneczny, w czasie którego wystąpiła wokalistka Ifi Ude, a taneczne rytmy latynoskie wprowadził set dj-ów Plastilina Sound. 

 

 

Szczegóły wydarzeń "Kazimierz bywa kobietą" - na plakacie.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę