"Kobiety" Sylwestra Doraczyńskiego

Skomentuj (1)

zobacz więcej (9)

Wystawą "Kobiety" Sylwestra Doraczyńskiego ukazującą współczesne kazimierzanki rozpoczął się Kobiecy Weekend w Kazimierzu Dolnym. Przed nami jeszcze dwa dni wystaw, spotkań, warsztatów i rozmów prowadzonych przez malarki, aktorki, dziennikarki, reżyserki, pisarki, terapeutki i inne twórcze kobiety. Zapraszamy na cykl wydarzeń „Kazimierz bywa kobietą”.

„Kazimierz bywa kobietą” to cykl wydarzeń – spotkań, wystaw, warsztatów i rozmów, przygotowanych z okazji Dnia Kobiet. Jednym z punktów programu jest wystawa fotografii Sylwestra Doraczyńskiego zatytułowana „Kobiety”.

 

- Jest to wystawa dokumentująca fragment codzienności dwunastu kobiet - mówi Dorota Szczuka z Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. – Fotografie te ukazują kilkanaście kobiet ściśle związanych z Kazimierzem, w miejscach, które same tworzą. To portrety kobiet, które aktywnie i z pewną pasją tu pracują, tworzą i wręcz oddają się temu miastu.

 

Fotografie te zatrzymują w kadrze fragment kazimierskiej rzeczywistości, takiej bardziej osobistej. Sylwester Doraczyński zagląda do wnętrz - gabinetów, domów, galerii czy pracowni - miejsc, które tworzą przedstawione kobiety, ale też miejsc, które o tych kobietach opowiadają.

 

- Zdjęcia powstawały w domach, restauracjach, biurach oraz plenerach – mówi Sylwester Doraczyński. – Chodziło o to, by pokazać miejsca, które te kobiety tworzą, w których pracują i żyją.

 

Aktywnych kobiet w Kazimierzu Dolnym nie brakuje. Skąd więc taki a nie inny wybór? Dlaczego artysta zdecydował się zaprezentować akurat te kazimierzanki?

 

– Wybór był przypadkowy – tłumaczy Sylwester Doraczyński. – Wraz z Joanną Stefańską wybraliśmy dwanaście kobiet aktywnie działających w Kazimierzu. Tyle.

 

- Te zdjęcia są naprawdę niezwykłe i mimo tego, że wystawa była dość spontanicznie przygotowywana, autorowi udało się uchwycić niezwykłość tych kobiet oraz ich piękno – mówi Joanna Stefańska. – Miejmy nadzieję, że te zdjęcia nigdy nie zginą, że być może kiedyś ktoś je przywoła i znów będzie opowiadał o nich oraz o tych kobietach, które dla tego miasta tak wiele zrobiły.

 

Sylwester Doraczyński pochodzi z Kazimierza Dolnego, gdzie stawiał pierwsze kroki jako fotograf. Artysta jest absolwentem wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, kierunku Animator i Menadżer Kultury, specjalizacja fotografia, w 2008 roku ukończył też Warszawską Szkołę Fotografii.

 

Na swoim koncie artysta ma już kilka wystaw indywidualnych oraz udział w wystawach zbiorowych:

- „Żałoba”, Kazimierski Ośrodek Kultury, 2010r.

- „Sylwester Doraczyński - fotografia reportażowa”, Kazimierski Ośrodek Kultury, 2009 r., 

- „Festiwal Artystyczny Dwie Strony – Kazimierz , Janowiec”, 2006 r.

- „Galeria Bezdomna”, Kazimierz Dolny 2007 r.

- „Rzeka i ludzie”, Kazimierz Dolny 2008 r.

- „Chleba naszego powszedniego”, Kazimierz Dolny 2008 r., 2009 r.

 

Tuż po wernisażu rozpoczął się wieczór taneczny, w czasie którego wystąpiła wokalistka Ifi Ude, a taneczne rytmy latynoskie wprowadził set dj-ów Plastilina Sound. 

 

 

Szczegóły wydarzeń "Kazimierz bywa kobietą" - na plakacie.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę