Osiem kobiet na ósmego marca

Skomentuj (2)

zobacz więcej (11)

Za nami kolejny punkt programu z cyklu „Kazimierz bywa kobietą”. Wernisaż wystawy „nie tylko malarstwa” pod tytułem „Osiem kobiet na ósmego marca” odbył się w sobotnie południe w kazimierskiej Galerii Mit Piwnica.

„Kazimierz bywa kobietą” to cykl wydarzeń organizowanych na terenie całego nadwiślańskiego Miasteczka, adresowanych głównie do kobiet i tworzonych przez kobiety. Przez trzy dni Kazimierz aż kipi kobiecością, humorem, dobrą kuchnią i świetną zabawą. Odbywają się koncerty, wystawy, spotkania, warsztaty oraz rozmowy prowadzone przez malarki, aktorki, dziennikarki, reżyserki, pisarki, terapeutki i inne twórcze kobiety. Prezentowane są ich pasje, twórczość, poglądy, doświadczenia. Dla kobiet i o kobietach – po prostu.

Jednym z punktów programu jest wystawa "Osiem kobiet na ósmego marca". Wernisaż tej wystawy odbył się w sobotnie południe w Galerii Mit Piwnica.

- Jest to druga wystawa zorganizowana z okazji Dnia Kobiet – mówi malarka, Marta Andała. – W roku ubiegłym było nas siedemnaście, tym razem jest nas osiem. Właścicielki galerii wybrały te artystki, które są najbardziej związane ze środowiskiem kazimierskim. Dzięki temu wszystko jest bardziej klarowne i czytelne.

Czyje prace zobaczyć możemy na wystawie „Osiem kobiet na ósmego marca”? Oprócz znanych w miasteczku autorek - Marty Andały, Barbary Buczek, Uty Gnatowskiej, Marii Lipiec, Agnieszki Mitury i Elwiry Woźniak, zaprezentowano obrazy znakomitej krakowskiej malarki - Moniki Krzakiewicz oraz ubiory zaprojektowane przez Barbarę Sołdaj -  absolwentkę Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, artystki, która w swojej twórczości skupia się  na poszukiwaniu związków między grafiką a sztuką użytkową.

Skąd pomysł na tego rodzaju projekt? Dlaczego zorganizowana została kobieca wystawa?

– Chciałyśmy po prostu zaznaczyć, że w Kazimierzu kobiety od dawna tworzyły, tworzą i miejmy nadzieję tworzyć będą – tłumaczy Marta Andała. – Zazwyczaj to mężczyźni uznawani są za wielkich malarzy, za mistrzów, zaś kobiety niekiedy bywają spychane na dalszy plan. Na tej wystawie prezentujemy różnorodne techniki malarskie czy tematykę, ale wszystkie prace łączy jedno – zostały stworzone przez kobiety.

Ta wystawa bez wątpienia jest świetną okazją, by podziwiać talent tych wyjątkowych artystek, ale także by zauważyć jak wiele tych tworzących, oddających się swojej pasji kobiet w Kazimierzu jest. Oraz jak duże jest zainteresowanie ich pracami.

- Przy okazji Dnia Kobiet chciałyśmy pokazać, że Kazimierz ma także kobiece oblicze – mówi Dorota Szczuka z Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. - Bo tak jak to już zostało wspomniane, w Kazimierzu kobiety tworzyły przed wojną i tworzą dzisiaj. Często nie widzimy tego, jak bardzo kobiety są kreatywne i energiczne, jak wiele serca wkładają w swoją pracę. Zaprezentowane na tej wystawie obrazy ukazują wyjątkowość tych artystek i duszy kobiecej. A obok tego nie można przejść obojętnie.

Wystawa potrwa do 24 marca. Oglądać możemy ją codziennie w Galerii Mit Piwnica, przy ul. Senatorskiej 1. 

 

Przed nami jeszcze ostatni dzień Kobiecego weekendu w Kazimierzu. Szczegóły na plakacie.

 

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Galerie

GALERIA MIT


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę