Kazimierz z Tadeuszem w roli głównej

Skomentuj (8)

zobacz więcej (19)

„Tadeusz Michalak. Realista czy wizjoner?” – wystawę prac Tadeusza Michalaka pod takim tytułem otwarto w sobotę w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Ekspozycja trwa równoległe z wystawą prac Antoniego Michalaka na Zamku Lubelskim.

Architekt, malarz, działacz Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza – jego wieloletni prezes, a obecnie prezes honorowy, twórca i redaktor naczelny Brulionu Kazimierskiego, osoba znana w Kazimierzu, z Kazimierza wyrosła. Tadeusz Michalak, syn Antoniego Michalaka – artysty łukaszowca, który w Miasteczku pod okiem słynnego Prusza budował kazimierską kolonię artystyczną.

- Wszyscy znamy pana Tadeusza Michalaka jako architekta, który zostawił w przestrzeni Kazimierza wiele wspaniałych swoich projektów – mówił podczas wernisażu Andrzej Pisula burmistrz Kazimierza Dolnego – natomiast nie spodziewałem się, że zgromadził tak wiele prac poza architektonicznych. Grafiki, akwarele robią wspaniałe wrażenie.

Jedną z grafik Tadeusza Michalaka przedstawiającą Kazimierz władze miasta wybrały swego czasu dla wyróżnienia osób zasłużonych dla gminy Kazimierz Dolny.

W akwarelach artysty obecny jest natomiast duch XIX – wiecznego impresjonizmu.

- Na wystawie jest seria prac Tadeusza Michalaka będących powrotem do idei impresjonizmu – mówi kurator wystawy Dorota Seweryn – Puchalska. – To jest ten sam widok z tarasu domu artysty malowany o różnych porach roku i dnia. Dzięki innemu światłu inna jest kolorystyka, inny nastrój tego samego ujęcia pejzażu.

W pracach Tadeusza Michalaka dominuje kolor – ciepły, pastelowy. Przywodzi to na myśl jeden z bardziej znanych obrazów Antoniego Michalaka „Bajka o szczęśliwym człowieku”: artysta musi być szczęśliwym człowiekiem, skoro jego prace są tak barwne.

- Fascynacja kolorem to wyraz emocji artysty, który buduje kolorem nastrój miejsca, to, jakie wrażenie to miejsce w nim wywołuje, i te wrażenia przekłada na kolor – mówi Dorota Seweryn – Puchalska.

Widać to także w artystycznym ujęciu Kazimierza.

- Tadeusz Michalak maluje Kazimierz taki, jaki jest – Kazimierz rzeczywisty, w którym mieszka, a z drugiej strony jest to też dla artysty takie miejsce wyjątkowe, zaczarowane, które ma w sobie pewną arkadyjskość, sielankowość, baśniowość, coś, co było charakterystyczne dla przedwojennej kolonii artystycznej, miejsce, gdzie można uciec od chaosu miasta, gdzie można się w sobie zanurzyć. Kolor też temu służy, to podkreśla – mówi Dorota Seweryn – Puchalska.

Wystawa prac Michalaka „Realista czy wizjoner?” podzielona została na dwie sfery: realistyczną, odzwierciedlającą rzeczywistość i tę rzeczywistość kreującą, w której nie brak prac przedstawiających futurystyczne wizje miast czy ujęcia Kazimierza, którego nie ma – nie dlatego, że przeminął, ale dlatego, że nigdy taki nie istniał (Ruiny nigdy nieistniejących spichlerzy, Fara okrętem).

- Dorobek Tadeusza Michalak jest bardzo bogaty. Tych prac jest dużo, dużo więcej – mówi Dorota Seweryn – Puchalska – Pokazujemy prace od czasu studiów do dnia dzisiejszego. W przestrzeni wystawy umieszczono także pusty kubik – miejsce na kolejną pracę pana Tadeusza, która dopiero powstanie. To będzie niespodzianka, więc proszę do nas zaglądać.

Wernisaż był także okazją do podziękowań, kwiatów i upominków.

- Jest mi niezmiernie miło w imieniu Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki, jak i swoim własnym panu Tadeuszowi Michalakowi podziękować i pogratulować – mówi Ewa Wolna przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki. – Pogratulować tak wspaniałego dorobku, ale pogratulować też nam wszystkim, bo rzadko się zdarza, że społeczność tak małego miasteczka może poszczycić się tym, że z jej grona, spośród kazimierzaków, wyszła taka postać, człowiek, który jest nie tylko artystą, nie tylko wizjonerem, ale także człowiekiem, który o Kazimierzu wie prawie wszystko i co najważniejsze dzieli się tą wiedzą z nami. Tadeusz Michalak to przecież filar Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza Dolnego.

Wystawę prac Tadeusza Michalaka w Muzeum Nadwiślańskim możemy oglądać do 8 kwietnia. Wystawę malarstwa Antoniego Michalaka na Zamku Lubelskim – do 2 kwietnia.

 

Oglądaj na Facebooku >>>

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • gora24
  My również jesteśmy admiratorami pana Tadeusza. Lubimy o nim i z nim rozmawiać. Cenimy skromność i życiową mądrość człowieka, który niczego sobie nie dodaje, nie chce być kimś więcej i innym niż jest. Nie staje usilnie "na palcach". Wiele razy zastanawiając się na jakimiś zagadnieniami w końcu mówimy sobie: zapytamy starego Michalaka. On pewnie wie. No i wie. Tadeuszu! Trwaj!
  Beata i Wojciech Kiss-Orscy
 • klient453214
  Chylę czoło przed Tadeuszem Michalakiem.
 • Zdzisław były Kazimierzak.
  Mirabelko w naszym pięknym grodzie urodziło się i przebywało wiele pięknych i wartościowych postaci, działających w różnych dziedzinach życia, a rodzina Państwa Michalaków, Antoni Tadeusz i Janusz z którym kolegowałem się przez pobieranie nauki w podstawówce, szczególnie zasłużyła się dla tego Pięknego miasteczka przedstawiając jego piękno tak w Polsce jak i poza nią. Pozdrawiam serdecznie Panie Tadeuszu życząc dużo Zdrowia i jeszcze wielu wielu Prac. Pozdrawiam również Janusza.
 • korzeń-dobra-księżyc
  Panie Tadeuszu. Dziękujemy za Pana prace, opowieści, miłość kazimierską, wyrozumiałość i szczególne namaszczenie miejsca w którym żyjemy nie tylko w wyniku wyboru nieświadomego. Być chcemy tutaj i tutaj żyć i pracować. To również Pana zasluga. Ukłony i szacunek. Krzoki z Korzeniowego Dołu.
 • Mirabelka
  Chyba jest to jedyna Osoba w Kazimierzu, która wzbudza tylko dobre emocje i budzi tylko cieple uczucia. To wielka sztuka tak żyć, żeby pozostać sobą, mieć swoje zdanie, a jednocześnie być powszechnie szanowanym i lubianym Człowiekiem. Panie Tadeuszu, życzę dużo zdrowia i sił do tworzenia równie pięknych dzieł jak dotychczas!
  • Tadeusz Michalak
   Mila Mirabelko bardzo dziękuję za komentarz, którym jestem w miły sposób zażenowany. W moim wieku wszystkie życzenia zdrowia są bezcenne i tego się trzymajmy. Przypomniał mi się bawiący w Kazimierzu przed ponad półwieczem malarz i koneser Józef Krzyżański, który wszystkie młode dziewczęta nazywał Mirabelkami. Dobrze że to określenie przetrwało w Kazimierzu.
 • Dziedzic
  Kolejna piękna wystawa i kolejny wspaniały artysta związany z Kazimierzem.
 • Miejscowi
  Dowcipny i jakże prawdziwy tytuł artykułu. Ciekawa wystawa i jaka galeria znakomitości na wernisażu. Miejscowych i zamiejscowych.

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę