Kazimierz z Tadeuszem w roli głównej

Skomentuj (8)

zobacz więcej (19)

„Tadeusz Michalak. Realista czy wizjoner?” – wystawę prac Tadeusza Michalaka pod takim tytułem otwarto w sobotę w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Ekspozycja trwa równoległe z wystawą prac Antoniego Michalaka na Zamku Lubelskim.

Architekt, malarz, działacz Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza – jego wieloletni prezes, a obecnie prezes honorowy, twórca i redaktor naczelny Brulionu Kazimierskiego, osoba znana w Kazimierzu, z Kazimierza wyrosła. Tadeusz Michalak, syn Antoniego Michalaka – artysty łukaszowca, który w Miasteczku pod okiem słynnego Prusza budował kazimierską kolonię artystyczną.

- Wszyscy znamy pana Tadeusza Michalaka jako architekta, który zostawił w przestrzeni Kazimierza wiele wspaniałych swoich projektów – mówił podczas wernisażu Andrzej Pisula burmistrz Kazimierza Dolnego – natomiast nie spodziewałem się, że zgromadził tak wiele prac poza architektonicznych. Grafiki, akwarele robią wspaniałe wrażenie.

Jedną z grafik Tadeusza Michalaka przedstawiającą Kazimierz władze miasta wybrały swego czasu dla wyróżnienia osób zasłużonych dla gminy Kazimierz Dolny.

W akwarelach artysty obecny jest natomiast duch XIX – wiecznego impresjonizmu.

- Na wystawie jest seria prac Tadeusza Michalaka będących powrotem do idei impresjonizmu – mówi kurator wystawy Dorota Seweryn – Puchalska. – To jest ten sam widok z tarasu domu artysty malowany o różnych porach roku i dnia. Dzięki innemu światłu inna jest kolorystyka, inny nastrój tego samego ujęcia pejzażu.

W pracach Tadeusza Michalaka dominuje kolor – ciepły, pastelowy. Przywodzi to na myśl jeden z bardziej znanych obrazów Antoniego Michalaka „Bajka o szczęśliwym człowieku”: artysta musi być szczęśliwym człowiekiem, skoro jego prace są tak barwne.

- Fascynacja kolorem to wyraz emocji artysty, który buduje kolorem nastrój miejsca, to, jakie wrażenie to miejsce w nim wywołuje, i te wrażenia przekłada na kolor – mówi Dorota Seweryn – Puchalska.

Widać to także w artystycznym ujęciu Kazimierza.

- Tadeusz Michalak maluje Kazimierz taki, jaki jest – Kazimierz rzeczywisty, w którym mieszka, a z drugiej strony jest to też dla artysty takie miejsce wyjątkowe, zaczarowane, które ma w sobie pewną arkadyjskość, sielankowość, baśniowość, coś, co było charakterystyczne dla przedwojennej kolonii artystycznej, miejsce, gdzie można uciec od chaosu miasta, gdzie można się w sobie zanurzyć. Kolor też temu służy, to podkreśla – mówi Dorota Seweryn – Puchalska.

Wystawa prac Michalaka „Realista czy wizjoner?” podzielona została na dwie sfery: realistyczną, odzwierciedlającą rzeczywistość i tę rzeczywistość kreującą, w której nie brak prac przedstawiających futurystyczne wizje miast czy ujęcia Kazimierza, którego nie ma – nie dlatego, że przeminął, ale dlatego, że nigdy taki nie istniał (Ruiny nigdy nieistniejących spichlerzy, Fara okrętem).

- Dorobek Tadeusza Michalak jest bardzo bogaty. Tych prac jest dużo, dużo więcej – mówi Dorota Seweryn – Puchalska – Pokazujemy prace od czasu studiów do dnia dzisiejszego. W przestrzeni wystawy umieszczono także pusty kubik – miejsce na kolejną pracę pana Tadeusza, która dopiero powstanie. To będzie niespodzianka, więc proszę do nas zaglądać.

Wernisaż był także okazją do podziękowań, kwiatów i upominków.

- Jest mi niezmiernie miło w imieniu Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki, jak i swoim własnym panu Tadeuszowi Michalakowi podziękować i pogratulować – mówi Ewa Wolna przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki. – Pogratulować tak wspaniałego dorobku, ale pogratulować też nam wszystkim, bo rzadko się zdarza, że społeczność tak małego miasteczka może poszczycić się tym, że z jej grona, spośród kazimierzaków, wyszła taka postać, człowiek, który jest nie tylko artystą, nie tylko wizjonerem, ale także człowiekiem, który o Kazimierzu wie prawie wszystko i co najważniejsze dzieli się tą wiedzą z nami. Tadeusz Michalak to przecież filar Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza Dolnego.

Wystawę prac Tadeusza Michalaka w Muzeum Nadwiślańskim możemy oglądać do 8 kwietnia. Wystawę malarstwa Antoniego Michalaka na Zamku Lubelskim – do 2 kwietnia.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (8)

Mapa

Muzea

Dział Dokumentacji i Biblioteka


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2019. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2019! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę