Honorowe obywatelstwo dla Tadeusza Michalaka

zobacz więcej (30)

Kazimierski panteon honorowych obywateli poszerzył się ostatnio o kolejnego wielkiego kazimierzaka. To Tadeusz Michalak, któremu okolicznościowy dyplom wręczono tuż przed długim weekendem.

Do grona osób zasłużonych dla Kazimierza dołączył Tadeusz Michalak – architekt, budowniczy, artysta plastyk, działacz społeczny, założyciel i redaktor naczelny Brulionu Kazimierskiego, strażnik pamięci Kazimierza Dolnego. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Dolnego przyznała mu Rada Miejska w Kazimierzu na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego, którego Tadeusz Michalak był wieloletnim prezesem.

- Tadeusz Michalak jest osobą powszechnie znaną i szanowaną w naszym Miasteczku. Zasłużony jako mieszkaniec, sąsiad, budowniczy, architekt, artysta plastyk, działacz społeczny, a szczególnie jako strażnik pamięci i historii Kazimierza Dolnego. Gromadzone przez niego materiały historyczne i ikonograficzne zaowocowały szeregiem cennych wystaw i wykładów, wreszcie powołaniem do życia Brulionu Kazimierskiego. Jako architekt zapisał się wieloma realizacjami na terenie Miasteczka i wokół niego, kontynuując z wielką troską kazimierski styl kształtowania architektury. Krajobraz Kazimierza Dolnego i okolic stał się dla niego nieustającą inspiracją do tworzenia rysunkowych i malarskich wizji bajkowego Miasteczka pokazywanych na aktualnej wystawie w Muzeum Nadwiślańskim. Tadeusz Michalak jest zasłużonym dla Kazimierza Dolnego działaczem społecznym. Od lat doradza burmistrzom i radom miejskim w sprawach architektury i urbanistyki oraz opieki nad zabytkami miasta. Jest honorowym członkiem, byłym prezesem zarządu i obecnie aktywnym członkiem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego – odczytał uzasadnienie wniosku prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego Bartłomiej Pniewski.

Dyplom Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego Tadeuszowi Michalakowi wręczyli przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Guz i burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula.

- Ten tytuł i ta dzisiejsza uroczystość pokazały, że nigdy nie można być zbyt pewnym, że nic się w życiu ciekawego nie zdarzy, bo mnie się właśnie zdarzyło – powiedział Tadeusz Michalak. – To bardzo ważna rzecz: uznanie przez swoich. Doceniam i bardzo za to jestem bardzo wdzięczny.


A potem było gremialne sto lat i życzenia – muzyczny platynowy kwiatek od burmistrza miasta Andrzeja Pisuli w jego osobistym wykonaniu oraz podniosła, aczkolwiek żartobliwa, „Oda dla Tadeusza Andrzeja Adama Michalaka z okazji nadania mu honorowego obywatelstwa miasta Kazimierza Dolnego dnia 28 kwietnia 18 r.” autorstwa prof. Tadeusza Pałki. Były też kwiaty i przyjacielskie gratulacje, także od jednej z najstarszych kazimierzanek Haliny Furtasowej. Poczęstunek ufundowało Towarzystwo Miasta Kazimierza Dolnego.

Wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Dolnego poprzedził benefis Tadeusza Michalaka, w którym wystąpili miejscowi artyści: burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula, Sławomir Doraczyński - pomysłodawca imprezy, Jerzy Kuna, Anetta Stawińska, solistki z Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki pod kierunkiem Moniki Arbuz, Wojciech Bochra, Wioletta Trojnara. Fragmenty „Krótkiej nauki budowniczej dworów, pałaców, zamków podług nieba i zwyczaju polskiego” Andrzeja Opalińskiego z 1659 r. ilustrowane projektami architektonicznymi Tadeusza Michalaka czytali: Ewa Wolna, Beata Kiss – Orska, Stanisław Lenart oraz Wojciech Kiss – Orski. Wiersz Tadeusza Boya-Żeleńskiego "Krakowski jubileusz", który rozpoczął benefis, odczytała Jolanta Brennenstuhl. Uroczystość prowadził Mariusz Płoszaj – Mazurek dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki, która to instytucja była organizatorem benefisu.

Relacja wideo z uroczystości:

https://www.facebook.com/kazimierzdolnypl/videos/2196363163723998/

https://www.facebook.com/kazimierzdolnypl/videos/2196401180386863/

https://www.facebook.com/kazimierzdolnypl/videos/2196453800381601/

 

Skomentuj


Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę