Tytuł Honorowego Obywatela dla Tadeusza Michalaka

Skomentuj (14)

Rada Miejska jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uhonorowania Tadeusza Michalaka tytułem Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego. Ceremonię zaplanowano na kwiecień.

Na wczorajszej sesji Rady Miasta podjęto uchwałę uhonorowania Tadeusza Michalaka tytułem Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego. Z takim wnioskiem wystąpiło Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego, którego Tadeusz Michalak był wieloletnim prezesem i twórcą Brulionu Kazimierskiego, którego wciąż jest redaktorem naczelnym. W uzasadnieniu wnioskodawcy napisali:

- Tadeusz Michalak jest osobą powszechnie znaną i szanowaną w naszym Miasteczku. Zasłużony jako mieszkaniec, sąsiad, budowniczy, architekt, artysta plastyk, działacz społeczny, a szczególnie jako strażnik pamięci Kazimierza Dolnego. Gromadzone przez niego materiały historyczne i ikonograficzne zaowocowały szeregiem cennych wystaw i wykładów, wreszcie powołaniem do życia Brulionu Kazimierskiego. Jako architekt zapisał się wieloma realizacjami na terenie Miasteczka i wokół niego, kontynuując z wielką troską kazimierski styl kształtowania architektury. Krajobraz Kazimierza Dolnego i okolic stał się dla niego nieustającą inspiracją do tworzenia rysunkowych i malarskich wizji bajkowego miasteczka pokazywanych na aktualnej wystawie w Muzeum Nadwiślańskim. Tadeusz Michalak jest zasłużonym dla Kazimierza Dolnego działaczem społecznym. Od lat doradza burmistrzom i radom miejskim w sprawach architektury i urbanistyki oraz opieki nad zabytkami miasta. Jest honorowym członkiem, byłym prezesem zarządu i obecnie aktywnym członkiem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego i redaktorem naczelnym stworzonego przez siebie Brulionu Kazimierskiego – odczytała przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Ewa Wolna, dodając od siebie – pisma bez precedensu w skali kraju – by takie małe miasteczko jak Kazimierz miało na takim poziomie tego typu wydawnictwo.

Do wniosku przychylnie odnieśli się radni podczas piątkowego posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki w Parchatce, nic więc dziwnego, ze rada podjęła w tej sprawie stosowną uchwałę także jednogłośnie.

- To dobra decyzja, że za życia doceniamy zasługi człowieka, który wiele zdziałał na rzecz ochrony walorów miasta – skomentował decyzję Rady Miejskiej Janusz Kowalski. – Mam prośbę, by w podobny sposób docenić działania na rzecz naszego Miasteczka żyjącego jeszcze, ale będącego w podeszłym wieku pana Jerzego Żurawskiego oraz by zakończyć procedurę nadania tytułu Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego księdzu Tomaszowi Lewniewskiemu. Składałem w tej sprawie wniosek w 2011 r. Wniosek został przyjęty jednogłośnie, a potem ta sprawa poszła w zapomnienie.

Ceremonia wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego Tadeuszowi Michalakowi planowana jest na kwiecień. Także w kwietniu planowany jest benefis Tadeusza Michalaka.

Przypominamy, że w Muzeum Nadwiślańskim trwa także wystawa Tadeusza Michalaka „Tadeusz Michalak. Realista czy wizjoner?”, którą oglądać można jeszcze przez cały marzec – do 2 kwietnia. Najbliższy – kolejny już – spacer kuratorski Muzeum przewidziało na 11 marca, a 18 marca zaplanowało spotkanie autorskie Tadeusza Michalaka.

 

Zapis wideo z sesji Rady Miejskiej 1 marca 2018 znajduje się na profilu Kazimierskiego Portalu Internetowego na Facebooku: https://www.facebook.com/kazimierzdolnypl/videos/2126796927347289/ oraz https://www.facebook.com/kazimierzdolnypl/videos/2126917690668546/

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • Zdzisław obecnie z Lewkowa.
  Zdzisław do Kazia; czy zna pani chociaż jedna osobę która urodziła się w Kazimierzu Dolnym i nie kocha tego miasta? Ja nie znam, a niezbyt poważnie faktycznie wygląda, ze o przyznaniu tak ważnego tytułu wypowiada się jedna osoba pan Kowalski bo to wygląda jak w "Uchu prezesa" widocznie w tym starym grodzie tez znajdują się takie osoby co nie zmienia postaci rzeczy, że tytuł panu Tadeuszowi się należy nawet nie miałbym nic przeciwko by dzielił go z Januszem Michalakiem bratem o którym coś ostatnio cicho.
 • Kazia
  Człowiek, który Kazimierz ukochał ponad wszystko. Każdy kamień, każdy dźwięk, każdy promień słońca załamujący się na wiślanej tafli...Który czyta miasteczko jak księgę. I uczy nas ją czytać. ..
 • zxz
  Jeżeli nie zabezpieczymy wąwozu korzeniowego, to za kilka lat nie będzie tam po co wchodzić, wszystko wraz z drzewami i korzeniami spłynie na ul. Jak ktoś tam nie chodzi i nie zwiedza innych zabezpieczonych wąwozów to lepiej niech się nie wypowiada. Moim zdaniem Pan burmistrz ma bardzo dobry pomysł i powinien tego dokonać nie patrząc na tych którzy się wymądrzają zbijając karierę polityczną.
 • O dolo ci moja dolo!
  Ja też bardzo chciałem być Honorowym Obywatelem bo ładnie przemawiałem na wiecach. I nie wyszło. Koło nosa mi przeleciała darmowa komunikacja miejska, leki w aptece bez kolejki, głębokie ukłony od Straży Miejskiej na ulicy no i wygrawerowana tabliczka w pierwszej ławce w Kościele
 • Diego
  Problem z Wedlem, problem z Królem Kazimierzem, problem w tym że on dobry artysta i zna się na historii trochę, ładnie o niej opowiada i ładnie rysuje, ale projektami zepsół Kazimierz Dolny. Zwłaszcza to grafomaństwo w Kamieniołomie przeraża, Gaca przeraża, wszystko przeraża... Dużo osób coś tam w mieście robi, ale to jest wyjątkowe wyróżnienie, za wybitne działania społeczne, za stawanie na linii frontu, jak trzeba. Pozdrawiam Pana Tadeusza :) Mimo wszystko
 • Pokil
  Tylko czemu burmiszcz nie slucha takich autorytetów i dalej chce betonować Korzeniowy???
  • www
   bo burmiszcz to burmistrz
 • Stefan
  Tak - choćby za sam Brulion się należy. Słusznie.
  Problem jednak z budynkiem "Wedla" nad dawnym kiblem miejskim: ta koszmarna budowla zostanie z nami na długo :-(
 • nawrot
  kazimierzanka- cala ta sprawa jest malo powazna
 • kazimierzanka
  Jednak mało poważnie wyglądał proces przygotowania wspomnianej uchwały.Uchwale o nadanie tytułu honorowego obywatela Kazimierza dla pana T.Michalaka nie nadano właściwej rangi co znacznie uchybia powadze temu przedsięwzięciu .W porządku obrad nie było tej uchwały ,co kompromituje nie tylko przewodniczącego Rady Miasta Piotra Guza . Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca.
 • smutne
  Zupełnie nie rozumiem czemu nikt z wnioskodawców albo z radnych się nie wypowiadał w artykule tylko pan Kowalski. Jakież on ma uznanie i przyzwolenie aby komentować wszystko i wszystkich, oceniać, promować, lustrować i pomawiać.
  • Zbyszek
   cyt.Zupełnie nie rozumiem czemu nikt z wnioskodawców albo z radnych się nie wypowiadał w artykule tylko pan Kowalski. Jakież on ma uznanie i przyzwolenie aby komentować wszystko i wszystkich, oceniać, promować, lustrować i pomawiać.
   Widocznie wnioskodawcy nie wiele mieli do powiedzenia.Decyzja Rady słuszna jednak oprawa mało poważna.
   Chyba nikt nie ma wątpliwości,że Janusz jest najbardziej aktywny samorządowcem w Gminie Kazimierz.
   Czas pokazał,że w wielu sprawach miał absolutną rację,co również komentują media.
 • Jonpas
  Brawo! Świetna decyzja!
 • koledzy ze skwerku
  AAAAaaaa cooooo z Januuuuszem?

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę