Kazimierscy radni online

Skomentuj (14)

System informatyczny umożliwiający kompleksowe zarządzanie pracami rady, system transmisji obrad z posiedzeń rady na żywo oraz system konferencyjny, który obejmuje mikrofony dla radnych a także niezbędne do obsługi systemu tablety dla członków rady – sesje Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym wyglądają teraz zupełnie inczej.

Do transmisji na żywo prowadzonych podczas obrad Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym zdążyliśmy już przywyknąć. Teraz czas na kolejne nowości. Za nami już pierwsza sesja, podczas której kazimierscy radni głosowali oraz włączali się w dyskusję za pomocą tabletów.

Wszystko to za sprawą ustawy ze stycznia ubiegłego roku, wprowadzającej obowiązek transmitowania i utrwalania obrad rady gminy. Takim sposobem Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym w drodze zaproszenia do składania ofert zakupił od firmy „Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej ZETO” system wspomagający obsługę rady „eSesja”. Cała wartość projektu wyniosła 50 186,46 zł.

- Na system składają się: system informatyczny, umożliwiający kompleksowe zarządzanie pracami rady, system transmisji na żywo obrad z posiedzeń rady oraz system konferencyjny, który obejmuje mikrofony dla radnych oraz przybyłych gości a także niezbędne do obsługi systemu tablety dla radnych – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Oprócz tego radni od tej pory mają dostęp do materiałów potrzebnych na sesje i posiedzenia komisji, kalendarium posiedzeń oraz porządków obrad zarówno tych, które są planowane, jak i tych, które się już odbyły. Zmienił się także sposób głosowań. Jak czytamy na stronie kazimierskiego magistratu, nowy system gwarantuje całkowitą transparentność głosowań – poprzez publikowanie ich wyników w czasie rzeczywistym.

Na tym nowości się nie kończą. Nieco bardziej uporządkowana zostanie również sama dyskusja radnych podczas posiedzeń.

- Radny chcąc zgłosić się do dyskusji wybiera odpowiedni przycisk w systemie wyświetlanym na tablecie, o czym natychmiast zostaje poinformowany przewodniczący rady, który widzi kolejkę chętnych do dyskusji wg kolejności zgłoszeń – piszą urzędnicy.

Dzięki systemowi obsługi rady na obraz z transmisji automatycznie nanoszone są bardzo istotne informacje, czyli nazwa i termin posiedzenia, aktualnie omawiany punkt, nazwisko i funkcja osoby wypowiadającej się oraz wyniki głosowań.

- Uważam, że usprawni to pracę Rady, obieg dokumentów pomiędzy radnymi a Urzędem Miasta oraz podgląd dokumentów podczas samych posiedzeń – mówi radny Jakub Pruchniak.

Warto wspomnieć także o tym, że ze strony eSesja korzystać mogą  również sami mieszkańcy.  Znajdziemy tam kompleksowe informacje o porządku obrad, czasie poświęconym nad danym punktem, wynikach głosowań oraz uzyskamy dostęp do załączników m.in. projektów uchwał poddawanych głosowaniu.

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

 • ciekawska
  Komentuj tylko nie krytykuj ...i to jest demokracja?
 • ciekawska
  Próbowałam wysłuchać ale beznadziejnie. Państwo radni mówcie do mikrofonów , czy one muszą być na tych statywach? Każdy kto nie siedzi za stołem musi prawie klękać by powiedzieć do mikrofonu.
 • ciekawska
  To dobry pomysł ... suweren w zaciszu domowy może obejrzeć i ocenić swoje radnego a czasami bezradnego i nie ma przeproś trzeba chociaż ciałem uczestniczyć w sesjach.
 • Brunetka
  Technika wkroczyła do rady. Tylko co z kulturą? Zadają niektóre pytania chyba tylko po to by się popisać na co burmistrz się popisuje. Od natłoku mądrości na pewno stworzą świat bez wad.
 • kazimierzanka
  Ludzie, żyjemy w XXI wieku, mieli dostać tabliczki i kawałek kredy, zapas notatników i ołówki? Dzisiaj prawie każdy korzysta z komputera, tabletu, internetu..." Trzeba z żywymi naprzód iść...."
  • moment
   Chyba raczej nie chodzi o to, że dostali tylko zwyczajnie jest to okazja, jak i każdy inny temat żeby dogryźć nowemu. To przecież standard.
 • Piotr
  No i dobrze! Wreszcie bedzie można obejrzeć całą sesję a nie fragmenty wybrane przez JK.
 • Iza
  tego to jeszcze nie było niedługo pomyślimy i od razu komórka nas połączy z tą osobą .
 • immobile
  15 radnych a system do głosowania potrzebny? Nie mówiąc już o zgłaszaniu chęci zabrania głosu. No niezła ta dobra alternatywa.
  • KDK
   Zgłoś to do rządu bo to oni taką głupotę wymyślili. Ale kasy na jawność głosowań już nie dali. Oby radni nie polegli na tabletach. Gadać łatwo a klikać gorzej pewnie.
 • pijany znad Grodarza
  " Uważam, że usprawni to pracę Rady, obieg dokumentów pomiędzy radnymi a Urzędem Miasta oraz podgląd dokumentów podczas samych posiedzeń - mówi radny Jakub Pruchniak."

  To się narobiło. Niejednemu radnemu zrobiło się NIEMIŁO. Gdyby wiedział przed wyborami, że takie dictum / tablet/ go spotka, to NIE KANDYDOWAŁBY. Teraz nie będzie przeproś. Teraz będzie MUSIAŁ być przygotowany do posiedzeń i głosowań.
 • statek
  Może by tak przyjąć uchwałę o skróceniu zimy o trzy tygodnie!
 • aaa co!
  Mikrofony również dla tych którzy się nie odzywają?
  • nie ciekawy
   A pani która się nie odzywała przez 4 lata ile zarabia w NBP?

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę