Kazimierscy radni online

Skomentuj (14)

System informatyczny umożliwiający kompleksowe zarządzanie pracami rady, system transmisji obrad z posiedzeń rady na żywo oraz system konferencyjny, który obejmuje mikrofony dla radnych a także niezbędne do obsługi systemu tablety dla członków rady – sesje Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym wyglądają teraz zupełnie inczej.

Do transmisji na żywo prowadzonych podczas obrad Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym zdążyliśmy już przywyknąć. Teraz czas na kolejne nowości. Za nami już pierwsza sesja, podczas której kazimierscy radni głosowali oraz włączali się w dyskusję za pomocą tabletów.

Wszystko to za sprawą ustawy ze stycznia ubiegłego roku, wprowadzającej obowiązek transmitowania i utrwalania obrad rady gminy. Takim sposobem Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym w drodze zaproszenia do składania ofert zakupił od firmy „Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej ZETO” system wspomagający obsługę rady „eSesja”. Cała wartość projektu wyniosła 50 186,46 zł.

- Na system składają się: system informatyczny, umożliwiający kompleksowe zarządzanie pracami rady, system transmisji na żywo obrad z posiedzeń rady oraz system konferencyjny, który obejmuje mikrofony dla radnych oraz przybyłych gości a także niezbędne do obsługi systemu tablety dla radnych – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Oprócz tego radni od tej pory mają dostęp do materiałów potrzebnych na sesje i posiedzenia komisji, kalendarium posiedzeń oraz porządków obrad zarówno tych, które są planowane, jak i tych, które się już odbyły. Zmienił się także sposób głosowań. Jak czytamy na stronie kazimierskiego magistratu, nowy system gwarantuje całkowitą transparentność głosowań – poprzez publikowanie ich wyników w czasie rzeczywistym.

Na tym nowości się nie kończą. Nieco bardziej uporządkowana zostanie również sama dyskusja radnych podczas posiedzeń.

- Radny chcąc zgłosić się do dyskusji wybiera odpowiedni przycisk w systemie wyświetlanym na tablecie, o czym natychmiast zostaje poinformowany przewodniczący rady, który widzi kolejkę chętnych do dyskusji wg kolejności zgłoszeń – piszą urzędnicy.

Dzięki systemowi obsługi rady na obraz z transmisji automatycznie nanoszone są bardzo istotne informacje, czyli nazwa i termin posiedzenia, aktualnie omawiany punkt, nazwisko i funkcja osoby wypowiadającej się oraz wyniki głosowań.

- Uważam, że usprawni to pracę Rady, obieg dokumentów pomiędzy radnymi a Urzędem Miasta oraz podgląd dokumentów podczas samych posiedzeń – mówi radny Jakub Pruchniak.

Warto wspomnieć także o tym, że ze strony eSesja korzystać mogą  również sami mieszkańcy.  Znajdziemy tam kompleksowe informacje o porządku obrad, czasie poświęconym nad danym punktem, wynikach głosowań oraz uzyskamy dostęp do załączników m.in. projektów uchwał poddawanych głosowaniu.

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

 • ciekawska
  Komentuj tylko nie krytykuj ...i to jest demokracja?
 • ciekawska
  Próbowałam wysłuchać ale beznadziejnie. Państwo radni mówcie do mikrofonów , czy one muszą być na tych statywach? Każdy kto nie siedzi za stołem musi prawie klękać by powiedzieć do mikrofonu.
 • ciekawska
  To dobry pomysł ... suweren w zaciszu domowy może obejrzeć i ocenić swoje radnego a czasami bezradnego i nie ma przeproś trzeba chociaż ciałem uczestniczyć w sesjach.
 • Brunetka
  Technika wkroczyła do rady. Tylko co z kulturą? Zadają niektóre pytania chyba tylko po to by się popisać na co burmistrz się popisuje. Od natłoku mądrości na pewno stworzą świat bez wad.
 • kazimierzanka
  Ludzie, żyjemy w XXI wieku, mieli dostać tabliczki i kawałek kredy, zapas notatników i ołówki? Dzisiaj prawie każdy korzysta z komputera, tabletu, internetu..." Trzeba z żywymi naprzód iść...."
  • moment
   Chyba raczej nie chodzi o to, że dostali tylko zwyczajnie jest to okazja, jak i każdy inny temat żeby dogryźć nowemu. To przecież standard.
 • Piotr
  No i dobrze! Wreszcie bedzie można obejrzeć całą sesję a nie fragmenty wybrane przez JK.
 • Iza
  tego to jeszcze nie było niedługo pomyślimy i od razu komórka nas połączy z tą osobą .
 • immobile
  15 radnych a system do głosowania potrzebny? Nie mówiąc już o zgłaszaniu chęci zabrania głosu. No niezła ta dobra alternatywa.
  • KDK
   Zgłoś to do rządu bo to oni taką głupotę wymyślili. Ale kasy na jawność głosowań już nie dali. Oby radni nie polegli na tabletach. Gadać łatwo a klikać gorzej pewnie.
 • pijany znad Grodarza
  " Uważam, że usprawni to pracę Rady, obieg dokumentów pomiędzy radnymi a Urzędem Miasta oraz podgląd dokumentów podczas samych posiedzeń - mówi radny Jakub Pruchniak."

  To się narobiło. Niejednemu radnemu zrobiło się NIEMIŁO. Gdyby wiedział przed wyborami, że takie dictum / tablet/ go spotka, to NIE KANDYDOWAŁBY. Teraz nie będzie przeproś. Teraz będzie MUSIAŁ być przygotowany do posiedzeń i głosowań.
 • statek
  Może by tak przyjąć uchwałę o skróceniu zimy o trzy tygodnie!
 • aaa co!
  Mikrofony również dla tych którzy się nie odzywają?
  • nie ciekawy
   A pani która się nie odzywała przez 4 lata ile zarabia w NBP?

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę