Czy Janusz Kowalski może być radnym?

Skomentuj (59)

Od kilku tygodniu na forach internetowych i w rozmowach mieszkańców poruszany jest temat obecności w grupie radnych pana Janusza Kowalskiego wybranego z okręgu numer I w ostatnich wyborach samorządowych. Stawiane jest wśród mieszkańców pytanie, czy ten Pan zgodnie z prawem może zasiadać w gronie radnych Rady Miasta Kazimierz Dolny, skoro od dłuższego czasu mieszka w sąsiedniej gminie Puławy? – Takie pytanie widnieje w piśmie skierowanym do przewodniczącego Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym.

Do przewodniczącego Rady Miejskiej w Kazimierzu wpłynęło pismo „w bulwersującej opinię publiczną sprawie Radnego Janusza Kowalskiego, a właściwie jego faktycznego miejsca zamieszkania” – jak napisano w liście.

- Stawiane jest wśród mieszkańców pytanie, czy ten Pan zgodnie z prawem może zasiadać w gronie radnych Rady Miasta Kazimierz Dolny, skoro od dłuższego czasu mieszka w sąsiedniej gminie Puławy? – czytamy w piśmie.

Radny Janusz Kowalski pytany o miejsce swojego zamieszkania odpowiada niezmiennie.

- Mieszkam w Kazimierzu Dolnym i autorzy tego listu wiedzą o tym doskonale, mimo to od półtora roku rozpowszechniają te plotki, które można było wyjaśnić już w sądzie w trybie wyborczym, jednak tego nie zrobili – odpowiada radny Kowalski. – Jest to bzdura i totalne pomówienie.

List wysłany do przewodniczącego Rady Miejskiej, radnych i redakcji wielu lokalnych czasopism jest podpisany przez „Mieszkańców”.
- Z obawy przed szykanami nie dołączamy listy podpisów, liczymy na zrozumienie w tej sprawie – napisano w liście.

Janusz Kowalski uważa, że za podpisem „Mieszkańcy” kryje się grupa osób związana z byłym burmistrzem Dunią, która chce go w ten sposób zdyskredytować w oczach wyborców. Jest gotowy udowodnić swoje racje podczas spotkania Samorządu Mieszkańców, które odbędzie się 15 lutego o godzinie 17.00.

Rada Miejska w Kazimierzu nie będzie się zajmować tą sprawą.

- Nie rozpatrujemy anonimów – mówi przewodniczący Rady Mirosław Opoka.

Poniżej pismo:

Szanowny Panie Przewodniczący
Szanowni Państwo Radni

Od kilku tygodniu na forach internetowych i w rozmowach mieszkańców poruszany jest temat obecności w grupie radnych pana Janusza Kowalskiego wybranego z okręgu numer I w ostatnich wyborach samorządowych. Stawiane jest wśród mieszkańców pytanie, czy ten Pan zgodnie z prawem może zasiadać w gronie radnych Rady Miasta Kazimierz Dolny, skoro od dłuższego czasu mieszka w sąsiedniej gminie Puławy?

Dlatego zwracamy się do Pana Przewodniczącego i Państwa Radnych o sprawdzenie czy prawdziwe są informacje, że radny Janusz Kowalski chociaż widywany jest na terenie gminy Kazimierz Dolny mieszka w Puławach? Pojawiające się na ten temat komentarze w internecie pozostają bez odpowiedzi przez zainteresowanego, który przez lata dość chętnie udziela się i wchodzi w dyskusje z innymi internautami.

Skoro pan Janusz Kowalski milczy chyba obowiązkiem innych radnych, którzy trudno by podobnych informacji na jego temat jak my mieszkańcy nie posiadali, o podjęcie stosownych przez prawo działań i wyjaśnienie tematu. Niepojęta jest sytuacja milczenia w tej sprawie od złożenia ślubowań. Dlatego zdecydowaliśmy się napisać ten list do Państwa licząc odpowiedzialność i uczciwe zbadanie tematu.

Mamy nadzieję, że Pan Janusz Kowalski będzie skory do współpracy w tym względzie. Zgodnie z obecnymi przepisami jeżeli ktoś nie jest na stałe mieszkańcem gminy to nie może pełnić mandatu radnego. Mówi o tym jasno Kodeks Wyborczy. W artykule 5 tego Kodeksu stałe zamieszkanie jest równoznaczne z zamiarem stałego pobytu, a to jest podstawą do udziału w wyborach i tym samym zasiadania w Radzie Miasta Kazimierz Dolny.

Dlatego biorąc pod uwagę informacje o sytuacji pana Janusza Kowalskiego dla jego dobra trzeba sprawę wyjaśnić, a nie udawać, że jej nie ma.

Prosimy Pana Przewodniczącego o przekazanie kopii tego pisma następującym Radnym:
Nieradka Krzysztof
Guz Piotr
Mokijewska Renata
Miroński Damian
Rybczyński Ryszard
Pruchniak Jakub
Seroka Kamil
Olejarz Justyna
Grabczak Magdalena
Borychowski Jarosław
Dołęga Leszek
Grabczak Magda
Wolna Ewa

Z wyrazami szacunku
Mieszkańcy

Z obawy przed szykanami nie dołączamy listy podpisów, liczymy na zrozumienie w tej sprawie.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (59)

 • Beza
  O tym czytałam w Dzienniku. Niby nowość. Dziwią mnie niektóre komentarze. Ludzie możecie bezkrytycznie być wobec Janusza, ale nie przesadzajcie z cenzurą, a tym bardziej on przesadził. Po co to pluć bo o oczywistości napisano.
 • Z Gór
  Tak teraz może Pan Kowalski odegrać rolę atakowanego i grać swój teatr. Świetny był w roli atakującego i to w roli atakowanego się odnajdzie. Z resztą na początku świetne aktorstwo!
 • Stasiek
  Andrzej Szczypa to też mieszkaniec Kazimerza bo tu bywa! Szkoda, ze nie startował.
 • Z Kazimierza
  Sprawę skutecznie uciol Mirek Opoka. Brak jazdy na opoke oznacza że anonim wytworzył ludzie związani z Arturem pomianowskim
 • Z Kazimierza
  O jaki biedny ten Kowalski, wszyscy zapomnieli co robił z byłym radnym Kamilem Wydrą, podważał jego miejsce zamieszkania? Tak było? Jak to mówią "karma" wraca
 • MARIA
  Słowa, słowa, słowa tylko jakie są czyny. Ja tam wiem swoje i awantura wcześniej czy później wybuchnąć musiała. Jest z głowy nic z tym nikt nie zrobi i bohater lub jak kto woli antybohater historii będzie dalej zachowywal sie wedlug mnie jak i wcześniej. Czy jest w tym etyczny czy cyniczny to pytanie otwarte!
 • Janusz Kowalski
  Po czym sądzisz,że się denerwuje.Fakt,radny Kamil Seroka mówił coś ,że mnie rzuca....OK.
  Przed wyborami trzykrotnie odniosłem się do plotek na temat mojego rzekomego zamieszkania w Puławach. Zdementowałem te rewelacje i podpowiedziałem co należy zrobić i do którego sądu należy złożyć pozew w trybie wyborczym. Osoba, która napisała anonim kilkakrotnie pisała w komentarzach,że jestem psychicznie chory i obrażała moje dzieci. Ten fakt zgłosiłem do prokuratury i w tej sprawie toczy się obecnie dochodzenie.
  • DG.
   Tak a gdzie sie pan odniósl? Artykul byl na blogu czy oświadczenie w tym temacie? Jesli byl to dobrze jesli nie było to teraz jest takie gadanie dla gadania. Coś trzeba gadac.
 • ???
  Powiem jedno - zadziwia mnie nerwowa reakcja samego Janusza Kowalskiego i jeszcze dziwniejsza Romany Rupiewicz. Przeciez pod listem mógł ktoś nabazgrać podpis a temat i tak jest. Dlaczego pan Kowalski milczał i dlaczego nie napisał, ze mieszka w Puławach skoro niektórzy uważają że tak można.
 • Mirek
  Artykuł opiera się wyłącznie na anonomie bez podania najmniejszych faktów. Podobno mieszka w Puławach? Prawo stanowi że uwagi dotyczące m zamieszkania. Sam list nie jest kierowany do radnego. Pytanie czy z redakcją ktokolwiek się kontaktował. Sądzę że nikt. A pani redaktor Soria wykazała się brakiem starannosci.
 • nadredaktor
  Proponuję Pani redaktor i anonimowym obywatelom spełnić obywatelski obowiązek i zgłosić powyższą sprawę do odpowiednich organów. Pani redaktor, co właściwie ma na celu ten tekst? Jaki efekt chciała Pani uzyskać poza sianiem fermentu. I czy zajmie się Pani sprawą samochodu strażackiego dla OSP Wierzchoniów - dostała Pani w komentarzu sugestię, że coś nie tak było. Czy przy każdej sugestii, że jest coś nie tak, zechce Pani poświęcić strony portalu? Proponuję stworzyć zakładkę NIESPRAWDZONE DONOSY I POMÓWIENIA. Oj przeszkadza lokalnej sitwie ten Janusz. Ale znając Go, wiele sobie z waszego pieniactwa nie robi :) Myślę, że ma nawet niezły ubaw z tego. A i jeszcze jedno pytanie do Pani Redaktor - czy zgłębiła Pani zapisy Kodeksu Wyborczego oraz interpretacje PKW co należy rozumieć przez pojęcie "zamieszkały". Robicie burzę w szklance wody, nie bierzcie przykładu z wyborczej.
 • z bardzo daleka
  Kowalski może być radnym bo wygrał wybory.
  Mieszka pewnie w Puławach. Był czas na oprotestowanie jego mandatu przewidziany prawem wyborczym ale nikt tego nie zrobił. Wracanie do tego tematu niczemu dobremu nie służy. Myślę że właśnie po to prawo wyborcze zostało tak skonstruowane żeby nie mieszać po fakcie. Demokracja to spór ale odbywa się o według pewnych reguł które można kwestionować.
  Media i dziennikarze oczywiście żyją z podgrzewania emocji ale mogą też zachować klasę zamiast publikować jakiś anonimy i tyczy się to zarówno "Dziennika Wschodniego" jak i tego portalu.
 • Sadownik
  To jest jakiś obłęd. Rozumiem że najgorsze co się stało to fakt że ktoś wywołał Pana radnego do tablicy. Jakby był na na specjalnych prawach. Jak jest wszystko z tym mieszkaniem w porządku to sam mógł dawno to opisać. Na co czekał aż ktoś będzie składał doniesienia. To trzeba mieć zapał i charakterek by czas na to tracić. A że się mówiło to fakt. I się mówiloby dalej z tym artykułem czy bez niego.
 • goj
  @Redakcja . Nie jestem zwolennikiem Janusza Kowalskiego.Jednak standardy dziennikarstwa w waszym przypadku gdzieś się zapodziały ? Czy redakcja ma adres osoby która napisała list? Czy dysponuje kontaktem? O tym pani Anna Soria nie pisze a powinna. W podobnych przypadkach pisze się ,że dane listu są zastrzeżone dla redakcji. Prawo prasowe daje Wam gwarancje nietykalności i anonimowości . Inna kwestia,że anonimowy autor pisze "Dlatego zwracamy się do Pana Przewodniczącego i Państwa Radnych o sprawdzenie czy prawdziwe są informacje, że radny Janusz Kowalski chociaż widywany jest na terenie gminy Kazimierz Dolny mieszka w Puławach? " Na końcu zdania pytajnik,co oznaczać może ,że nawet autor anonimu zdaje sobie sprawę ,że powymawia JK i woli zachować bezpieczną granicę.
  Szanowna redakcjo.
  Przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Opoka stwierdził ,że nie będzie się zajmował anonimem,ponieważ anonim nie nosi najmniejszych cech uwiarygadniających sensację. To,że piszecie nie jako pierwsi, dodatkowo przemawia za tym,że celem waszym jest podgrzewanie atmosfery niby skandalu.
  Pytanie dodatkowe dlaczego nie pisaliście o tym przed wyborami?
  Ma to typowe cechy waszego artykułu o rzekomym ataku na Portal z okresu wyborów.
  Dlatego pytam jako anonim,jaki jest wynik śledztwa, który właściciel portalu złożył do prokuratury.Rozumiem ,że złożył takowe zawiadomienie?!
 • Dziennikarstwo
  Pani Romano Rupiewicz.
  Dziennik Wschodni napisał o tej sprawie już jakiś czas temu. Pewnie dostali ten sam anonim. W tamtym artykule była wręcz laurka na częśc pana Kowalskiego i przedstawiono go jako osobą wobec której stawiają ludzie amoniowe zarzuty. Większość artykułu to był jego wypowiedzi, ze nawet nie wiadomo było o co tym ludziom chodzi.
  Tutaj nie dość że napisano o co im chodzi to jeszcze jest wypowiedź pana Janusz i to jest według pani coś nie porządku. To jak ma wyglądać transparentny artykuł. Całe media na świecie tak żyją jeśli pani nie wiem.
  Z jaką łatwością feruje pani wyroki. Dziennik Wschodni był jak rozumiem po mysli pana Janusza to pani milczała, a teraz pani krzyczy, bo portal śmiał pokazać nawet i anonim. Ma pani rację w jednym. Otóż szkoda, że nikt tego nie zgłosił. Wydaje mi się, że nikt nie wierzył że przejdzie JK. Inaczej pewnie by to czy od Pisuli czy od Pomianowskiego zgłosili.
  • yxz
   Bo Dziennik Wschodni to gadzinówka która wkrótce i tak padnie.
   A w ogóle to spadkobierca Sztandaru Ludu organu wojewódzkiej PZPR dla tych co nie pamiętają.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2019.
Pokaż stopkę