Budżet na rok 19 uchwalony

Skomentuj (8)

Prawie jednogłośnie – przy jednym głosie wstrzymującym – przegłosowano budżet gminy Kazimierz Dolny na rok 2019. Co się zmieni w stosunku do projektu dyskutowanego na komisjach?

Koniec roku upływa na dyskusjach na temat przyszłego budżetu. Sytuacja jest o tyle trudna, że odbywa się w nowych warunkach: projekt przygotowuje nowy burmistrz i nowa osoba pełniąca obowiązki skarbnika gminy, a decyduje o tym nowa Rada Miejska.

 

Już spotkanie podczas połączonych komisji Rady Miejskiej pokazało, że radni mają nieco inny pomysł na przyszłoroczne wydatki, niż to założono w projekcie. Stąd też na sesji debatowano nad projektem z uwzględnionymi propozycjami radnych.

Więcej środków przeznaczono na termomodernizację szkoły w Rzeczycy (o 50 tys. zł). Podobne 50 tys. wygospodarowano na doposażenie stołówki, którą radni chcieliby zorganizować w budynku szkoły w Kazimierzu, chociaż nie jest pewne, czy ona powstanie, bo obecnie z obiadów korzysta tylko około 50 dzieci.

- Nie sądzę więc, że będzie nas stać na utrzymanie stołówki, ponieważ przy naszym budżecie to są bardzo duże koszty – mówiła pełniąca obowiązki skarbnika gminy Kazimierz Dolny Anna Maria Falenta. – Niemniej jednak środki na wyposażenie kuchni wprowadzamy. Jeżeli stołówkę uda się uruchomić, będziemy wprowadzać kolejne zmiany na wynagrodzenia i na obsługę, wyposażeniem każdej ze szkól w termosy czy naczynia.

Na to nakłada się trudna sytuacja finansowa oświaty, do utrzymania szkół znów trzeba będzie dołożyć.

- Naszym szkołom brakuje 600 tys. zł, które w ciągu roku trzeba będzie znaleźć – mówiła Falenta.

W odpowiedzi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Nieradka zaproponował, by zorganizowanie stołówki zacząć właśnie od analizy ekonomicznej.

W  związku z planami reaktywacji liceum ogólnokształcącego w Kazimierzu w budżecie utworzono rezerwę celową na zadania oświatowe w wysokości 50 tys.

- Jeżeli powołamy liceum, będziemy dalej szukali pieniędzy na jego utrzymanie – mówiła Anna Falenta. - Jeżeli okaże się, że nie mamy chętnych – to już mamy 50 tys., które możemy dać szkołom, bo rezerwę celową możemy przeznaczyć na zadania oświatowe.

Przewodniczący Komisji Edukacji próbował przekonać radę do zwiększenia tej kwoty do 100 tys. zł.

- Jeżeli nie zaplanujemy pełnej kwoty na reaktywację liceum, to jaki sygnał dajemy mieszkańcom? Nie przychodźcie do tego liceum? – pytał retorycznie Leszek Dołęga. – Ja bym chciał, żeby był sygnał do społeczności jednoznaczny: jesteśmy zdeterminowani, żeby nabór do liceum się powiódł.

W związku z planowanymi podwyżkami energii elektrycznej w budżecie zwiększone zostały środki na ten cel o 135 tys. Dodatkowo do projektu budżetu wprowadzono jeszcze jeden punkt – remont instalacji elektrycznej w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Bochotnicy, gdzie oprócz remizy mieści się bank i filia biblioteki miejskiej.

- Postanowiliśmy zabezpieczyć 35 tys. zł na niezbędne prace, które musimy wykonać najszybciej jak się da – mówił burmistrz Artur Pomianowski, powołując się na negatywny wynik przeglądu technicznego i zagrożenie pożarowe.

By znaleźć środki na wszystkie te cele, na inne – ograniczono wydatki lub zupełnie je wycofano z budżetu na rok 2019.

Chodzi tu głównie zmniejszenie dotacji dla powiatu w związku z przebudową dróg powiatowych na terenie gminy Kazimierz: drogi Kazimierz – Podgórz – Wilków (mniej o 50 tys. zł), chodnika w ciągu drogi Kazimierz – Wilków (mniej o 50 tys. zł), drogi od skrzyżowania Kwaskowa Góra, Lubelska, Czerniawy (mniej o 50 tys. zł), ul. Tyszkiewicza (mniej o 10 tys. zł).

Zmniejszono również środki na budowę lub przebudowę dróg gminnych: Parchatka – Zbędowice (o 5 tys. zł), na Górach (mniej o 45 tys. zł), utwardzenie drogi Skowieszynek – Rzeczyca Kolonia (mniej o 10 tys. zł), umocnienie skarpy przy ul. Cmentarnej (mniej o 10 tys. zł).

Oprócz tego zmniejszono środki na budowę ujęcia wody w Cholewiance (mniej o 10 tys. zł), a zupełnie zrezygnowano z modernizacji kamienicy pod św. Mikołajem, co wyceniono pierwotnie na kwotę 70 tys. zł.

Nie zrezygnowano natomiast z inwestycji utwardzenia i odwodnienia wąwozu Na Niezabitowskiego, ponieważ projekt ten czeka na decyzję w sprawie dofinansowania z województwa. Nie zmniejszono też kwoty przeznaczonej na remont kapliczki przy ul. Lubelskiej, o dotację na ten cel stara się Towarzystwo Opieki na Zabytkami. Burmistrz zaproponował rozpatrzenie tej sprawy na komisji w obecności przedstawicieli Towarzystwa.

Sporo dyskusji wzbudziła też sprawa niewprowadzenia 7 – tysięcznej dotacji na rzecz Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki na opracowanie mapy szlaków turystycznych w Kazimierzu. Według Leszka Dołęgi byłoby to zachętą dla przedsiębiorców, by chętniej pobierali od turystów opłatę miejscową. Teraz tego nie robią, bo uważają – jak sądzi Dołęga – że gmina za mało robi na rzecz rozwoju turystyki.

- My nie wyciągamy ręki do przedsiębiorców, by płacili opłatę klimatyczną. Oni działają na zasadzie inkasa: od tego co zbiorą od turystów, mają 10 % dla siebie – przekonywał Piotr Guz. – Powinniśmy wspólnie tymi pieniędzmi dysponować. To są naprawdę duże pieniądze, które nam uciekają przez palce. Tym państwu też.

Sprawa szlaków turystycznych w gminie ma być rozpatrywana na jednej z najbliższych komisji Rady Miejskiej. Zaproszeni na nią zostaną także przewodnicy turystyczni.

- Szlaki turystyczne w gminie są. Chodzi o to, by te szlaki odtworzyć, oznakować, opisać, zrobić tablice informacyjne i dopiero ewentualnie, gdy uznamy, że jest ich za mało, przystąpmy do ich rozbudowy – postulował radny Rybczyński. – Nie twórzmy na razie czegoś nowego, skoro stare jest zaniedbane, istnieje, tylko nie funkcjonuje.

Przedłużającą się dyskusję nad budżetem przerwano i radni udali się na blisko półgodzinne ustalenia bez udziału kamer, mediów i publiczności. Gdy przystąpiono do imiennego głosowania, wszyscy praktycznie byli za budżetem, od głosu wstrzymał się jedynie radny Dołęga.

Projekt budżetu został więc przyjęty.

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • Orły
  Gdzie są pieniądze na Orły?
 • Doradca
  Rząd zapowiada, ze nie będzie podwyżki za prąd, więc planowane w budżecie gminy środki w wys. 175 tys. zł można rozdysponować na inne cele.
 • narciarz
  Czas pomyśleć o budżecie obywatelskim - obywatele :)
 • Adam
  Buzet był Pisuli dlatego przeszedł
 • ???
  czy to ten co na sesji online domagał się pieniędzy dla księdza ?
 • Studnia kazimierska
  Dlaczego Dołęga się wstrzymał ?
 • Roman
  Brawa dla przewodniczącego Rady Gminy. To zasługa koordynacji i pracy radny .Brawa dla radnych . Uchwalony projekt budżetu miał wiele zastrzeżeń.Jednak mimo to radni wznieśli się na wyżyny dając kredyt zaufania burmistrzowi. Krzysztof Nieradka i Leszek Dołega rzeczowo wykazali błędy projektu wiec to dowód ,że mają coś więcej do powiedzenia niż hura optymizm .Generalnie rzecz ujmując widać duże pokłady wiedzy fachowej u nowych radnych .
  • Bożena
   "Generalnie rzecz ujmując widać duże POKŁADY wiedzy fachowej u nowych radnych." Aleś poleciał ! ha ha ha Czy można było tak - NOWI RADNI SĄ BARDZO MĄDRZY Popis oratorski. Lubisz gadać coooooo?

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę