Budżet na rok 19 uchwalony

Skomentuj (8)

Prawie jednogłośnie – przy jednym głosie wstrzymującym – przegłosowano budżet gminy Kazimierz Dolny na rok 2019. Co się zmieni w stosunku do projektu dyskutowanego na komisjach?

Koniec roku upływa na dyskusjach na temat przyszłego budżetu. Sytuacja jest o tyle trudna, że odbywa się w nowych warunkach: projekt przygotowuje nowy burmistrz i nowa osoba pełniąca obowiązki skarbnika gminy, a decyduje o tym nowa Rada Miejska.

 

Już spotkanie podczas połączonych komisji Rady Miejskiej pokazało, że radni mają nieco inny pomysł na przyszłoroczne wydatki, niż to założono w projekcie. Stąd też na sesji debatowano nad projektem z uwzględnionymi propozycjami radnych.

Więcej środków przeznaczono na termomodernizację szkoły w Rzeczycy (o 50 tys. zł). Podobne 50 tys. wygospodarowano na doposażenie stołówki, którą radni chcieliby zorganizować w budynku szkoły w Kazimierzu, chociaż nie jest pewne, czy ona powstanie, bo obecnie z obiadów korzysta tylko około 50 dzieci.

- Nie sądzę więc, że będzie nas stać na utrzymanie stołówki, ponieważ przy naszym budżecie to są bardzo duże koszty – mówiła pełniąca obowiązki skarbnika gminy Kazimierz Dolny Anna Maria Falenta. – Niemniej jednak środki na wyposażenie kuchni wprowadzamy. Jeżeli stołówkę uda się uruchomić, będziemy wprowadzać kolejne zmiany na wynagrodzenia i na obsługę, wyposażeniem każdej ze szkól w termosy czy naczynia.

Na to nakłada się trudna sytuacja finansowa oświaty, do utrzymania szkół znów trzeba będzie dołożyć.

- Naszym szkołom brakuje 600 tys. zł, które w ciągu roku trzeba będzie znaleźć – mówiła Falenta.

W odpowiedzi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Nieradka zaproponował, by zorganizowanie stołówki zacząć właśnie od analizy ekonomicznej.

W  związku z planami reaktywacji liceum ogólnokształcącego w Kazimierzu w budżecie utworzono rezerwę celową na zadania oświatowe w wysokości 50 tys.

- Jeżeli powołamy liceum, będziemy dalej szukali pieniędzy na jego utrzymanie – mówiła Anna Falenta. - Jeżeli okaże się, że nie mamy chętnych – to już mamy 50 tys., które możemy dać szkołom, bo rezerwę celową możemy przeznaczyć na zadania oświatowe.

Przewodniczący Komisji Edukacji próbował przekonać radę do zwiększenia tej kwoty do 100 tys. zł.

- Jeżeli nie zaplanujemy pełnej kwoty na reaktywację liceum, to jaki sygnał dajemy mieszkańcom? Nie przychodźcie do tego liceum? – pytał retorycznie Leszek Dołęga. – Ja bym chciał, żeby był sygnał do społeczności jednoznaczny: jesteśmy zdeterminowani, żeby nabór do liceum się powiódł.

W związku z planowanymi podwyżkami energii elektrycznej w budżecie zwiększone zostały środki na ten cel o 135 tys. Dodatkowo do projektu budżetu wprowadzono jeszcze jeden punkt – remont instalacji elektrycznej w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Bochotnicy, gdzie oprócz remizy mieści się bank i filia biblioteki miejskiej.

- Postanowiliśmy zabezpieczyć 35 tys. zł na niezbędne prace, które musimy wykonać najszybciej jak się da – mówił burmistrz Artur Pomianowski, powołując się na negatywny wynik przeglądu technicznego i zagrożenie pożarowe.

By znaleźć środki na wszystkie te cele, na inne – ograniczono wydatki lub zupełnie je wycofano z budżetu na rok 2019.

Chodzi tu głównie zmniejszenie dotacji dla powiatu w związku z przebudową dróg powiatowych na terenie gminy Kazimierz: drogi Kazimierz – Podgórz – Wilków (mniej o 50 tys. zł), chodnika w ciągu drogi Kazimierz – Wilków (mniej o 50 tys. zł), drogi od skrzyżowania Kwaskowa Góra, Lubelska, Czerniawy (mniej o 50 tys. zł), ul. Tyszkiewicza (mniej o 10 tys. zł).

Zmniejszono również środki na budowę lub przebudowę dróg gminnych: Parchatka – Zbędowice (o 5 tys. zł), na Górach (mniej o 45 tys. zł), utwardzenie drogi Skowieszynek – Rzeczyca Kolonia (mniej o 10 tys. zł), umocnienie skarpy przy ul. Cmentarnej (mniej o 10 tys. zł).

Oprócz tego zmniejszono środki na budowę ujęcia wody w Cholewiance (mniej o 10 tys. zł), a zupełnie zrezygnowano z modernizacji kamienicy pod św. Mikołajem, co wyceniono pierwotnie na kwotę 70 tys. zł.

Nie zrezygnowano natomiast z inwestycji utwardzenia i odwodnienia wąwozu Na Niezabitowskiego, ponieważ projekt ten czeka na decyzję w sprawie dofinansowania z województwa. Nie zmniejszono też kwoty przeznaczonej na remont kapliczki przy ul. Lubelskiej, o dotację na ten cel stara się Towarzystwo Opieki na Zabytkami. Burmistrz zaproponował rozpatrzenie tej sprawy na komisji w obecności przedstawicieli Towarzystwa.

Sporo dyskusji wzbudziła też sprawa niewprowadzenia 7 – tysięcznej dotacji na rzecz Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki na opracowanie mapy szlaków turystycznych w Kazimierzu. Według Leszka Dołęgi byłoby to zachętą dla przedsiębiorców, by chętniej pobierali od turystów opłatę miejscową. Teraz tego nie robią, bo uważają – jak sądzi Dołęga – że gmina za mało robi na rzecz rozwoju turystyki.

- My nie wyciągamy ręki do przedsiębiorców, by płacili opłatę klimatyczną. Oni działają na zasadzie inkasa: od tego co zbiorą od turystów, mają 10 % dla siebie – przekonywał Piotr Guz. – Powinniśmy wspólnie tymi pieniędzmi dysponować. To są naprawdę duże pieniądze, które nam uciekają przez palce. Tym państwu też.

Sprawa szlaków turystycznych w gminie ma być rozpatrywana na jednej z najbliższych komisji Rady Miejskiej. Zaproszeni na nią zostaną także przewodnicy turystyczni.

- Szlaki turystyczne w gminie są. Chodzi o to, by te szlaki odtworzyć, oznakować, opisać, zrobić tablice informacyjne i dopiero ewentualnie, gdy uznamy, że jest ich za mało, przystąpmy do ich rozbudowy – postulował radny Rybczyński. – Nie twórzmy na razie czegoś nowego, skoro stare jest zaniedbane, istnieje, tylko nie funkcjonuje.

Przedłużającą się dyskusję nad budżetem przerwano i radni udali się na blisko półgodzinne ustalenia bez udziału kamer, mediów i publiczności. Gdy przystąpiono do imiennego głosowania, wszyscy praktycznie byli za budżetem, od głosu wstrzymał się jedynie radny Dołęga.

Projekt budżetu został więc przyjęty.

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • Orły
  Gdzie są pieniądze na Orły?
 • Doradca
  Rząd zapowiada, ze nie będzie podwyżki za prąd, więc planowane w budżecie gminy środki w wys. 175 tys. zł można rozdysponować na inne cele.
 • narciarz
  Czas pomyśleć o budżecie obywatelskim - obywatele :)
 • Adam
  Buzet był Pisuli dlatego przeszedł
 • ???
  czy to ten co na sesji online domagał się pieniędzy dla księdza ?
 • Studnia kazimierska
  Dlaczego Dołęga się wstrzymał ?
 • Roman
  Brawa dla przewodniczącego Rady Gminy. To zasługa koordynacji i pracy radny .Brawa dla radnych . Uchwalony projekt budżetu miał wiele zastrzeżeń.Jednak mimo to radni wznieśli się na wyżyny dając kredyt zaufania burmistrzowi. Krzysztof Nieradka i Leszek Dołega rzeczowo wykazali błędy projektu wiec to dowód ,że mają coś więcej do powiedzenia niż hura optymizm .Generalnie rzecz ujmując widać duże pokłady wiedzy fachowej u nowych radnych .
  • Bożena
   "Generalnie rzecz ujmując widać duże POKŁADY wiedzy fachowej u nowych radnych." Aleś poleciał ! ha ha ha Czy można było tak - NOWI RADNI SĄ BARDZO MĄDRZY Popis oratorski. Lubisz gadać coooooo?

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę