Aktualności dla "radna Ewa Wolna"

W tym roku z powodu ograniczeń związanych z pandemią nie odbyły się tradycyjne "Kazimierskie jasełka" w klasztorze. Zamiast tego aktorzy - amatorzy, którzy od 9 lat tworzą ten spektakl w reżyserii Ewy Wolnej, zaśpiewali na rynku "Kolędę dla nieobecnych", symbolicznie zaznaczając trwanie jasełkowej tradycji.

Radni dzieciom

Do przedszkola trafiły dwa urządzenia oczyszczająco – odkażające powietrze. To dar radnych Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym.
Radni na ostatnim posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej debatowali nad kwestią sprzedaży działki gminnej w Bochotnicy jednemu z kazimierskich przedsiębiorców. Tylko jedna komisja poparła projekt uchwały. Jaką decyzję podejmą radni na sesji?
Z inicjatywy radnych trwa zbiórka na zakup urządzenia odkażającego dla placówek oświatowych z terenu gminy Kazimierz.
Po raz ósmy w klasztorze ojców franciszkanów wystawiono Jasełka Kazimierskie. W wykonaniu młodszych i starszych kazimierzaków zobaczyliśmy przedstawienie oparte o Pastorałkę Leona Schillera w reżyserii Ewy Wolny.

Trzech Króli 2020

Zapraszamy do Kazimierza na święto Trzech Króli. Szykuje się barwny orszak i jeszcze barwniejsze jasełka, które od lat jednoczą całą kazimierską społeczność.

We wrześniu na polskim rynku wydawniczym pojawiła się „Jasność” powieść pisarki, która związała swoje życie z Kazimierzem – Mai Wolny. Spotkanie z autorką w Miasteczku mogło się odbyć dopiero teraz, gdy wróciła ona z podróży do Tybetu, gdzie zbierała materiały do swojej nowej książki.

W krużgankach klasztoru franciszkanów odsłonięto tablicę poświęconą pamięci  kazimierskich peowiaków. Granit upamiętnia nazwiska 39 osób, które udało się ustalić na podstawie pamiątek rodzinnych kazimierzaków i kwerendy archiwalnej.

Na ostatniej sesji Rada Miejska złożyła oficjalne podziękowania dla byłej dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego za jej działalność na rzecz Kazimierza.

Modlitwa na kirkucie prowadzona wspólnie przez proboszcza fary ks. Tomasza Lewniewskiego i gwardiana klasztoru franciszkanów o. Eliasza, marsz milczenia  z licznym udziałem młodzieży ze szkół całej gminy i mieszkańców, światła pamięci, kwiaty i słowa. Społeczność Kazimierza upamiętniła zagładę swoich żydowskich sąsiadów, którzy przed wojną stanowili połowę mieszkańców Miasteczka.

W tym roku 1 lipca przypada 75. rocznica śmierci Tadeusza Pruszkowskiego – profesora Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, który w dwudziestoleciu międzywojennym rozpropagował Kazimierz jako miasteczko malarzy. By to uczcić, radni chcą oznakować i wypromować wśród miejscowych i turystów wąwóz jego imienia znajdujący się niedaleko willi Pruszkowskiego za zamkiem.

Odkąd na Trzech Króli mamy w kalendarzu czerwoną kartkę, w Kazimierzu to święto traktowane jest szczególnie uroczyście. W tym roku zobaczymy w nowej odsłonie „Pastorałkę” w wykonaniu przedstawicieli społeczności kazimierskiej. A w wigilię święta przejdziemy uliczkami Miasteczka I Kazimierskim Orszakiem Trzech Króli.

Pokaż stopkę