Trzech Króli 2020

Zapraszamy do Kazimierza na święto Trzech Króli. Szykuje się barwny orszak i jeszcze barwniejsze jasełka, które od lat jednoczą całą kazimierską społeczność.
6 stycznia w tradycji Kościoła katolickiego obchodzone jest święto Trzech Króli. Według legend byli to Kacper z Arabii, Melchior z Persji, Baltazar z Indii, którzy przynieśli nowo narodzonemu Jezusowi dary – złoto, kadzidło i mirrę. Dlatego też w kościele święci się tego dnia złoto, a także kadzidło, którym potem okadza się domy, by uchronić je od nieszczęść i uroków. Święci się także kredę, którą niegdyś znaczono zabudowania gospodarcze, dla obrony przed złymi mocami stawiając w ich narożach krzyżyki. „Trzej Królowie wichry ciszą i krzyżyki na drzwiach piszą” – głosi dawne przysłowie. Przysłowiowe krzyżyki stawiano także na drzwiach pomiędzy inicjałami K+M+B, które według tradycji odnoszą się do imion mędrców ze Wschodu, ale znaczą również błogosławieństwo: „Christus mansionem benedicat” – „Niech Chrystus błogosławi ten dom”.
W Kazimierzu Trzech Króli  zobaczyć będzie można w szopce w obu czynnych kościołach – farze i sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej. Zobaczymy ich również w Kazimierskim Orszaku Trzech Króli, który wyruszy z fary po mszy świętej rozpoczynającej się o 12:00. W programie: przemarsz przez rynek, wspólne kolędowanie, sceny biblijne, pokłon Trzech Króli.
Królowie pojawią się również w VII Kazimierskich Jasełkach w klasztorze, chociaż organizatorzy doliczyli się ich już nawet ósmej edycji, jako że organizowane są od lat 9 z roczną przerwą. Tradycyjnie wystąpią w nich mieszkańcy Kazimierza Dolnego i okolic, z dużym udziałem dzieci i młodzieży. W role świętej rodziny wcielą się podobnie jak rok temu Iza Daniel – Lenart i Stanisław Lenart. W roli Heroda zobaczymy Marcina Pisulę. Jednym z aniołów będzie Wojciech Bochra, którego usłyszymy anielski głos także usłyszymy. Jednym z trzech króli będzie Marc Peirs, którego żona Maja Wolny także wystąpi w Jasełkach. Pozostali królowie to tradycyjnie Roman Wolny i Józef Kołodziejczyk. Kto jeszcze pojawi się na scenie? To już trzeba sprawdzić osobiście w klasztorze 6 stycznia o godzinie 19:00. W sumie przed publicznością pojawi się aż 35 jasełkowych postaci. Scenariusz i reżyseria Ewa Wolna.

Święto Trzech Króli w Kazimierzu 6 stycznia 2020


Godz. 12:00 - Uroczysta Msza Święta (fara)
Godz. 13:00 - Wyjście Kazimierskiego Orszaku Trzech Króli (fara – rynek)
Przemarsz przez rynek, wspólne kolędowanie, sceny biblijne, pokłon Trzech Króli  (rynek)
Godz.19:00 Jasełka Kazimierskie (klasztor)

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę