Trzech Króli 2020

Zapraszamy do Kazimierza na święto Trzech Króli. Szykuje się barwny orszak i jeszcze barwniejsze jasełka, które od lat jednoczą całą kazimierską społeczność.
6 stycznia w tradycji Kościoła katolickiego obchodzone jest święto Trzech Króli. Według legend byli to Kacper z Arabii, Melchior z Persji, Baltazar z Indii, którzy przynieśli nowo narodzonemu Jezusowi dary – złoto, kadzidło i mirrę. Dlatego też w kościele święci się tego dnia złoto, a także kadzidło, którym potem okadza się domy, by uchronić je od nieszczęść i uroków. Święci się także kredę, którą niegdyś znaczono zabudowania gospodarcze, dla obrony przed złymi mocami stawiając w ich narożach krzyżyki. „Trzej Królowie wichry ciszą i krzyżyki na drzwiach piszą” – głosi dawne przysłowie. Przysłowiowe krzyżyki stawiano także na drzwiach pomiędzy inicjałami K+M+B, które według tradycji odnoszą się do imion mędrców ze Wschodu, ale znaczą również błogosławieństwo: „Christus mansionem benedicat” – „Niech Chrystus błogosławi ten dom”.
W Kazimierzu Trzech Króli  zobaczyć będzie można w szopce w obu czynnych kościołach – farze i sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej. Zobaczymy ich również w Kazimierskim Orszaku Trzech Króli, który wyruszy z fary po mszy świętej rozpoczynającej się o 12:00. W programie: przemarsz przez rynek, wspólne kolędowanie, sceny biblijne, pokłon Trzech Króli.
Królowie pojawią się również w VII Kazimierskich Jasełkach w klasztorze, chociaż organizatorzy doliczyli się ich już nawet ósmej edycji, jako że organizowane są od lat 9 z roczną przerwą. Tradycyjnie wystąpią w nich mieszkańcy Kazimierza Dolnego i okolic, z dużym udziałem dzieci i młodzieży. W role świętej rodziny wcielą się podobnie jak rok temu Iza Daniel – Lenart i Stanisław Lenart. W roli Heroda zobaczymy Marcina Pisulę. Jednym z aniołów będzie Wojciech Bochra, którego usłyszymy anielski głos także usłyszymy. Jednym z trzech króli będzie Marc Peirs, którego żona Maja Wolny także wystąpi w Jasełkach. Pozostali królowie to tradycyjnie Roman Wolny i Józef Kołodziejczyk. Kto jeszcze pojawi się na scenie? To już trzeba sprawdzić osobiście w klasztorze 6 stycznia o godzinie 19:00. W sumie przed publicznością pojawi się aż 35 jasełkowych postaci. Scenariusz i reżyseria Ewa Wolna.

Święto Trzech Króli w Kazimierzu 6 stycznia 2020


Godz. 12:00 - Uroczysta Msza Święta (fara)
Godz. 13:00 - Wyjście Kazimierskiego Orszaku Trzech Króli (fara – rynek)
Przemarsz przez rynek, wspólne kolędowanie, sceny biblijne, pokłon Trzech Króli  (rynek)
Godz.19:00 Jasełka Kazimierskie (klasztor)

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę